Sony Xperia Z2 Telefonların Kırılan Ekran Onarımı

Scorpion42

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar,
Geçtiğimiz günlerde başımızdan geçen bir hadiseden ötürü bu konuyu açma gereği duydum. Bu konuyu açmamda ki yegane sebep, bizim gibi aynı durum içerisinde olan arkadaşlara yardımcı olmak ve yok yere fırsatçılara fazla para ödemelerini önleyebilmektir.

Gelelim bahsi geçen konuya. Bizim ufaklık eşimin sony xperia z2 telefonunu,tv ünitesine yandan çarpmasıyla beraber ekran tabiri yerindeyse parçalanmış. Öyle sert darbe almış ki ekrandaki koruyucu cam olmasına rağmen ekranda darbeden nasiplenmiş. Telefon sıradan bir cihaz olsaydı hiç düşünmeden uygun fiyata bir ekran temin ederek kendim değiştirecektim. Fakat cihaz su geçirmez özellikli ve yapıştırma aksamlı bir cihaz olduğu için derinlemesine bir araştırma içerisine girdim. Sony ana servisi arayarak durumu izah ettim ve garanti dışı kalacağı için orijinal olsun diyerek ten parasını gözden çıkartıp servise yaptırmaya karar verdim. Akabinde bana en yakın servis (Ankara) telefonunu ve adres bilgilerine aldım. Servise telefonu göndermeden arayıp ön bilgi vermek istediğimde, bugüne kadar karşılaşmadığım bir saçmalıkla karşılaştım; servisin numarasında herhangi bir kayıt numaran yok ise kesinlikle müşteri temsilcisine bağlanamıyorsun!? Böyle saçma şeymi olur arkadaşlar ben ilk defa karşılaşıyorum. Görüşemediğim yerede üstün körü telefon göndermek aklıma yatmadı. İnternette yaptığım araştırmalarda ise servisin z2 lerde yaptığı ekran değişimlerinde afaki fiyatlar (500-600TL) çektiği ve buna rağmen su geçirmezlik özelliğinin kaybolduğunu öğrendim. Bunlarda yetmez miş gibi çoğu kişi değişim sonrası kapaklarının açıldığından şikayet etmiş :S Hem bukadar para ödeyip hemde böyle hizmet almaktansa oturur kendim değişimi mi yaparım en azından işçiliğim belli olur dedim ve besmelenin ardından kendim giriştim işe. Tekrar yaptığım araştırma neticesinde piyasada 200 ila 300 TL arasında satılan ekranlarda orijinallik durumu kesinlikle söz konusu değil. %100 orijinal diyenlerde 400 TL'den yukarı fiyat çekmişler. Neyse ekranımı makul bir fiyata getirttim (180 TL) Yanında ön kapak contası (20 TL) Ön ve arka kırılmaz cam diye geçen ekran koruyucular (Kampanyadan denk geldi 20 TL) Toplamda 220 TL ye telefonumun onarımını gerçekleştirdim. Titizlikle 1,5 saatlik bir çalışma sonunda cihazımı ayağa kaldırdım, gayette başarılı ve sağlam oldu.

Şimdi gelelim piyasada afaki fiyat çeken telefonculara servislere vs. Ben su geçirmezlik özelliğini koruyarak ekran değişimini yaptım. (deneyip denemediğimi soran arkadaşlar için, arka kapak contasını piyasada bulamadım yurt dışından sipariş verdim. Geldiğinde montajdan sonra deneyeceğim ama su geçirmeyeceğine de canı gönülden inanıyorum) Üstüne ek olarak ekran ve kapak koruyucularımı taktım. Gayette başarılı oldu ve ne bir ölü piksel nede bir sorunla karşılaşmadım.

Farka gelecek olursak;
Yetkili Servis: - Su geçirmezlik özelliği gider diyor (ana servisteki vatandaş söyledi bunu),
- Fiyat olarak çok pahalı,
- İşçilik nanay,
- Ekran ve kapak montajında orijinal conta kullanılmadığını idda eden söyleyenler var (internette servise gönderen bir çok kişinin yakındığı nokta, çift taraflı bant kullanıyorlarmış).
- Kullanılan malzeme yani ekran orijinal olacaktır.

Diğer Tamirciler: - Su geçirmezlik özelliği gider diyor (şehir içi ve dışı araştırdığım tamirciler bizzat söyledi),
- Fiyat olarak pahalı (min.300 TL dediler onda da sadece ekran değişimi),
- İşcilik olarak servisten pek bir farkları yok,
- Orijinal conta kullanan yok denecek kadar az (geneli özel bir yapıştırıcı, çift taraflı bant vs kullanmaktalar)
- Kullanılan ekran %100 yan sanayi olacak

Kendi Yaptığım: - Kasada bir sorun olmadığı sürece su geçirmeyecektir,
- Fiyat olarak çok makul,
- İşçilik olarak yaptığımı verdiğim emeğimi biliyorum,
- Tamamen orjinal conta kullandım ve sapasağlam oldu.
- Kullanılan ekran yan sanayi,
- Servis fiyatına 2 telefon onarımı yapılabilir,

Arkadaşlar benim bu süreçte dikkatimi çeken noktalardan en büyüğü kullandığım ekranda oldu. Orijinal ekranıyla kıyas ettiğimde görsellik açısından hiçbir fark göremedim. Gerek görüntü olsun gerek boyut vs olsun birebir aynı. Lakin yüzey orijinal ekranda cilalanmış gibiyken benim taktığımda ekranda film takılıymış gibi bir his vermekte. Üzerine yapıştırdığım kırılmaz camın yüzeyi taktığım ekranın yüzeyinden daha iyi diyebilirim. Dokunmatiği soracak olursanız, onda da herhangi bir farklılık yok gibi, varsada ben algılayamadım. Zaten sony telefonlar için test kodu var orada cihazın aksamlarını birebir test edebiliyorsunuz. Ekran, dokunmatik ,ses, mikrofon, titreşim vb. bir çok şey. Bu testlerde hiç bir sorunla karşılaşmadım. Özetlersek taktığım ekran orijinal değil ama şuan kullanım açısından olsun işlevsellik açısından olsun hiçbir fark yokmuş gibi. Dokunmatikte bahsettiğim mevzu aslında çok önemli bir şey değil ama inceleme tadında bir anlatım olunca belirtmekte gereği duydum. Yalnız kendi uğraşacak arkadaşlara tavsiyem özellikle kapaktaki ve kasadaki eski conta kalıntılarını iyi temizleyin yenisini dikkatli yapıştırın. Değilse ekran yada kapak eski kalıntı conta yüzünden bombe yapacak bunu da yapıştıracağınız ekran yada kapak korumasında çok iyi fark edeceksinizdir.

Baya bir uzun oldu ama arkadaşlar foruma üye olduğum günden bu yana mesajlarımı takip eden arkadaşlar az çok beni çözmüştür. Ben elinden iş gelenler için bilgilerimi paylaşmayı, yardım etmeyi/yardımlaşmayı seven biriyim. Zira burada da benzer sorunu yaşayan arkadaşların yok yere fazla para harcamalarını istemediğim için yardımcı olmaya çalıştım. Kendi uğraşacak arkadaşlar takıldıkları yerler konusunda sorabilirler. Yok ben anlamam ama sana göndereyim sen yapıver diyen arkadaşlar içinse fiyat listesi ve verilen emek üç aşağı beş yukarı belli, ortada. Gönlünden kopacağı emeğimin payını da eklerlerse ben seve seve ilgilenirim. Hiç şüpheleri olmasın. Onarımlarla ilgili resimlerimde ekte mevcut arzu edenler öncesini sonrasını kendisi mukayese edebilirler.

Yazdıklarımın birilerine faydalı olması ümidiyle, cümleten hayırlı günler dilerim.

Ekli dosyalar

• IMG-20160514-WA0021.jpg
    IMG-20160514-WA0021.jpg
    112.7 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG-20160514-WA0005.jpg
    IMG-20160514-WA0005.jpg
    187.2 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG-20160514-WA0032.jpg
    IMG-20160514-WA0032.jpg
    111.2 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG-20160514-WA0016.jpg
    IMG-20160514-WA0016.jpg
    105.9 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG-20160514-WA0014.jpg
    IMG-20160514-WA0014.jpg
    91.8 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG-20160514-WA0013.jpg
    IMG-20160514-WA0013.jpg
    110.8 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG-20160514-WA0034.jpg
    IMG-20160514-WA0034.jpg
    96 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG-20160514-WA0017.jpg
    IMG-20160514-WA0017.jpg
    64.4 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG-20160514-WA0001.jpg
    IMG-20160514-WA0001.jpg
    90.1 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Benim asus z2 de kırık yine sağlam gorilla glas olmasına üstelik yere asfalta betona değil de iett otobüslerinin tabanına düşmesıne rağmen :D! Servisten aldığım fiyat aynen 300-350 tl bunda cam ve ekran yapışık 2 si değişiyormuş lakin kararsızım ilk günden pilden kaynaklı potluk var arka kapağı hafif oynatıyor 2 sini aradan çıkarması için gönderebilirim.

elimde bir adet iphone 6s var ekran komple gidik. Kararsızım bende. Kızım yenisini aldı. Tecrübe etmek için denemek istiyorum bende ekran değişimini
:)

edit 5s olacaktı pardon. onun yerine 6s almış :D

Son düzenleme:
Benim asus z2 de kırık yine sağlam gorilla glas olmasına üstelik yere asfalta betona değil de iett otobüslerinin tabanına düşmesıne rağmen :D! Servisten aldığım fiyat aynen 300-350 tl bunda cam ve ekran yapışık 2 si değişiyormuş lakin kararsızım ilk günden pilden kaynaklı potluk var arka kapağı hafif oynatıyor 2 sini aradan çıkarması için gönderebilirim.
elimde bir adet iphone 6s var ekran komple gidik. Kararsızım bende. Kızım yenisini aldı. Tecrübe etmek için denemek istiyorum bende ekran değişimini
:)
Geçmiş olsun arkadaşlar. Anladığım kadarıyla ekran konusunda yalnız değilmişim :) Asus ile ilgili TR içerisinde ekran nereden temin edilebilir bilmiyorum ama bizdeki z2 ekranını ararken iphone ile ilgili bir çok yerde lcd ekranlara denk gelmiştim. Ortalama onlarda 300 ila 500 TL arasında olması lazımdı yanlış hatırlamıyorsam. Yalnız iki cihazında söküm mantığı aynı, yapıştırma. Tek fark iphone da şarj soketi kenarlarında 2 adet vida ve iç kısımda da bağlantıları çıkarabilmek için yanlış değilsem 6 vida vardı. Sonrasında lcd elinizde :) Yardıma ihtiyaç olursa ben buralardayım. Elimden geldiğince bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlar.

Hocam iyi günler elimde dokunmatik ekranı kırık bir sony xperia z2 var dokunmatik ekranı(ön cam) değiştirmeye 150 tl istediler ama ekranda sararmalarda var,o yüzden komple ekranı değiştirmeyi düşünüyorum çok kararsız kaldım hangi ekranı alayım kalite farkları var mıdır,bir de arka cam ve kasada da çizikler var,o yüzden kasalı almayı düşünüyorum ama kasalı olanda ekran ve kasa arasında conta var mıdır?birde hangi ekranı alayım?teşekkür ederim.

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...-ekran-244861254?rcp_action=rceProductClicked

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...diyeli-241296516?rcp_action=rceProductClicked

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...l-kasa-242421823?rcp_action=rceProductClicked

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...r-seti-243310802?rcp_action=rceProductClicked

http://urun.n11.com/ekran/sony-xper...m_medium=cpc&utm_campaign=content&utm_term=63

http://urun.n11.com/ekran/sony-xper...m_medium=cpc&utm_campaign=content&utm_term=63
yada diğerleri

Hocam iyi günler elimde dokunmatik ekranı kırık bir sony xperia z2 var dokunmatik ekranı(ön cam) değiştirmeye 150 tl istediler ama ekranda sararmalarda var,o yüzden komple ekranı değiştirmeyi düşünüyorum çok kararsız kaldım hangi ekranı alayım kalite farkları var mıdır,bir de arka cam ve kasada da çizikler var,o yüzden kasalı almayı düşünüyorum ama kasalı olanda ekran ve kasa arasında conta var mıdır?birde hangi ekranı alayım?teşekkür ederim.

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...-ekran-244861254?rcp_action=rceProductClicked

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...diyeli-241296516?rcp_action=rceProductClicked

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...l-kasa-242421823?rcp_action=rceProductClicked

http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...r-seti-243310802?rcp_action=rceProductClicked

yada diğerleri

Merhaba iyi günler,
Eğer kasanızdaki çizikler sizin için o kadar önemli değil ise kasanızı değiştirmenizi tavsiye etmem. Alacağınız ekranı üzerinde yapışık olarak gelecek kasalar, kesinlikle orijinali gibi olmayacak ve eskisinden daha kısa sürede deforme olacaktır. Zira tuş takımı ve koruma kapaklarındaki su geçirme olayı ise gelecek olan kasada bitecektir.
Sadece ekran almanız ise, sizin el işçiliğiniz ve kullanacağınız ekran/kapak contalarının kalitesine göre komple kasadan daha sağlıklı olacaktır.
Satıcı olarak Türkiye'den 2 yerden ekran aldım. İlki bu konuyu açtığımda almış olduğum ve senin linklerde de vermiş olduğun satıcılardan biri olan http://urun.n11.com/ekran/sony-xper...m_medium=cpc&utm_campaign=content&utm_term=63 bu linkteki vatandaştı. Kalite olarak iş görecek düzeyde ve herhangi bir ölü piksek yada başka bir sorunla karşılaşmamıştım. İkinci siparişim ise yine bu konudaki telefonun ekranı içindi. Darbe vs. ile karşılaşmadan üzerinde de kırılmaz koruyucu film varken, ekranın bir kaç noktadan kırılması sonucu verdiğim sipariş oldu. Onuda http://urun.n11.com/ekran/sony-xperia-z2-d6502-lcd-ekran-dokunmatik-P110464522 bu vatandaştan aldım fakat bu ekranda sol alt köşeyle beraber bir yerde ölü pikselle karşılaştım. Onuda sırf uğraşmamak için geri göndermedim şuan telefonun üzerinde kullanılıyor.
Yani işin özü şu, kesinlikle 150-300 TL arasında alacağın ekranlar orijinal olmayıp orijinal kalitesinde de olmayacaktır. Aldığım her iki ekranında ortak noktası cam kalitesi düşük, logo farklılığı var ve sağlamlıkları zayıf. Lakin işini görüyor mu dersen görüyor yani. Şuan birde yurt dışı siparişim var onu bekliyorum. Gelsin birde onu test edeceğim bakalım nasılmış. Eğer zaman sorunun yok ve gelen ekran sıkıntısız çıkarsa sana ekranla ilgili yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
Bu arada farklı cihazlarda tecrübe edinen arkadaşlar da bizlerle bilgilerini paylaşırlarsa konunun dahada faydalı olacağı kanısındayım.;)

Tekrar merhabalar,
Aradan geçen zaman zarfında aynı telefonun 2 sefer daha ekranı kırıldı ve yine TR'den tedarik ettiğim ekranlarla değişimini sağladım. Son olarak yaklaşık 1 ay önce Çinden vermiş olduğum ekran ise bu gün öğlen itibari ile elime ulaştı. Kargo dahil 63 TL' ye aldığım ekranı ayak üstü hemen montajını yapıp yapıştırmadan test ettim. İzlenimlerim gayet olumlu. Paket içeriği: Z2 Lcd Ekran+Ön/arka orijinal contaları+Tornavida takımı ve bilgilendirme notundan ibaret. Herhangi bir ölü piksel yok. Türkiye'dekilerden farklı olarak SONY logosu açık geldi. Daha önceki ekranlarda karşılaştığım kazı kazan gibi logo kazıma olayı bunda yok. Cam kalitesi olarak ilk aldığım 180 TL' lik ekran gibi orijinaline göre kayganlık farkı var(orijinal ekran gibi muazzam bir kayganlık yok, bir tık aşağı kalite olabilir). Görüntü kalitesi olarak diğer ekranlardan bir fark göremedim. Test uygulamasından da başarı ile geçti.
Yani özetlersek ihtiyacı olan arkadaşlar Türkiye'den alacağı 200 TL altı ekran yerine çinden aynı ekranı yarı fiyatından da az meblağlara temin edebilirler. Kırılma vb durumlar için iş tamamen alışveriş yaptığınız satıcıda bitiyor. Benim paket köpük içerisinde sert plastik ambalajında geldi. Köpük köşesinden ezilmiş fakat iç kısmında bir deformasyon yoktu. Zira sadece iç plastiği ile dahi gönderseler sağlam geleceği kanısındayım.
DSC_0479.jpg

DSC_0480.jpg
DSC_0481.jpg
DSC_0483.jpg
DSC_0482.jpg

Tekrar merhabalar,
Aradan geçen zaman zarfında aynı telefonun 2 sefer daha ekranı kırıldı ve yine TR'den tedarik ettiğim ekranlarla değişimini sağladım. Son olarak yaklaşık 1 ay önce Çinden vermiş olduğum ekran ise bu gün öğlen itibari ile elime ulaştı. Kargo dahil 63 TL' ye aldığım ekranı ayak üstü hemen montajını yapıp yapıştırmadan test ettim. İzlenimlerim gayet olumlu. Paket içeriği: Z2 Lcd Ekran+Ön/arka orijinal contaları+Tornavida takımı ve bilgilendirme notundan ibaret. Herhangi bir ölü piksel yok. Türkiye'dekilerden farklı olarak SONY logosu açık geldi. Daha önceki ekranlarda karşılaştığım kazı kazan gibi logo kazıma olayı bunda yok. Cam kalitesi olarak ilk aldığım 180 TL' lik ekran gibi orijinaline göre kayganlık farkı var(orijinal ekran gibi muazzam bir kayganlık yok, bir tık aşağı kalite olabilir). Görüntü kalitesi olarak diğer ekranlardan bir fark göremedim. Test uygulamasından da başarı ile geçti.
Yani özetlersek ihtiyacı olan arkadaşlar Türkiye'den alacağı 200 TL altı ekran yerine çinden aynı ekranı yarı fiyatından da az meblağlara temin edebilirler. Kırılma vb durumlar için iş tamamen alışveriş yaptığınız satıcıda bitiyor. Benim paket köpük içerisinde sert plastik ambalajında geldi. Köpük köşesinden ezilmiş fakat iç kısmında bir deformasyon yoktu. Zira sadece iç plastiği ile dahi gönderseler sağlam geleceği kanısındayım.
DSC_0479.jpg

DSC_0480.jpg
DSC_0481.jpg
DSC_0483.jpg
DSC_0482.jpg
Hocam iyi günler ürünü hangi siteden aldınız,gümrükle bir sorun yaşadınızmı,kaç günde geldi,linkini verirmisiniz?Teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri