sebil-soğutma-karıştırma-dondurma

arkadaşlar nerden başlasam sizin kadar olmasada bende soğutmacı sayılırım ,akdeniz üniversitesi iklimlendirme mezunuyum 2000 yılında mezun oldum.sonrasında askere gittim 18 ay askerliğim boyunca 12. hudut taburunun hurdalığından çıkmadım herşey var arzalı makinaları birleştirip çalışan cihazlar yaptım.4 bölüğün arzalı neyi varsa bana geldi. askerlik nasıl bitti anlamadım.komutanların bozulan,arza yapan ütüsünden ,mutfak robotundan ,elektirik süpürgesinden ,saç kurutma makinasına kadar neyi var neyi yok elimden geçti.çılgın mucit isminide bölük komutanımız koymuştu.6. direk destek levazım bölüğündeydim ordaki arkadaşlardan çok şey öğrendim .elektirikten ,elektronikten,kaynağa kadar sağolsun arkadaşlar yardımcı oldular. askerden dönüşte 5 yıldızlı bir otelde teknik olarak çalışmaya başladım. herşey güzel giderken teknik bir arkdaşın yaptığı bir hatadan dolayı baş aşçının teknik servise gelip sövmesiyle diğer arkadaşların tutunacak dalı yoktu ses çıkarmadılar ,onlarda haklı yaz ortası nasıl çıkacaklar , çıksalar birdaha iş bulamazlar çünkü herşey referans benim öyle bir derdim yoktu bağ ,bahçe ,ineklerimiz var .nerde olsa aç kalmam 1.5 mt kel bir aşçı , (kel :kısa boylu anlamında) bana sövemez.ne sövdüyse bende ona sövdüm , personel müdürüne gittim istifamı verdim bizim teknik eleman maceramız 3.5 ay sürdü.sonrasında bağ ,bahçe işlerine ve hayvancılıkla uğraştım.Allah bereket versin maaştan fazla kazandım ,daha huzurlu bir hayat yaşadım :) bu arada adım kenan 38 yaşındayım. Antalyada yaşıyorum
şimdi gelelim konumuza burda çok güzel bir ortam kurulmuş 2 gündür sitenin altını üstüne getirdim çok güzel paylaşımlar ve bilgiler var.burda değerli ustalarımızdan bende bişeyler öğrenip ,nacizane elimden geldiiğince diğer insanlara yardım etmek istiyorum.
arkadaşlar kendime hamur yoğurma makinası yaptım ,mutfak şefi dedikleri büyük 5 litrelik mikser yaptım.yani hep bişeyle uğraşıyorum şimdide aklıma dondurma makinası yapmayı aklıma koydum .
biliyorsunuz ev tipi olarak ik model var birisi derin dondurucuda haznesi bir gün bekletilen sonrasında karışım dökülerek haznenin içindeki soğuk jelin ısısı ile karışımı soğutan basit cihazlar ,birde komprösörlü soğutma özelliği olan cihazlar var, basit cihazlardan verim elde edilmediği için o cihazları düşünmedim 70-80 tl satılıyor. komrösörlü cihazlar ise çok pahalı 1300-1900 tl civarı onun yerine kendim yapmaya karar verdim karıştırma sistemi beni zorlamıyacak 5 rpm bir motor ve tornacı arkadaşım sayesinde onu rahat yaparım sorun soğutma cihazında bende onu kolay yoldan yapmayı düşündüm 1-) ilk seçeneğim akla en kolay gelen ofis tipi su sebilleri soğutma haznesi tam istediğim gibi bir kap , sebiln üstüne karştırıcıyı yerleştirdimmi işlem tamam , sorun şu dondurma yapmak için 30 ile 60 dk arasında soğutma yapması lazım yeterli soğutmayı yapa bilirmi ? ikinci el bir sebil alıp denemeyi düşünüyorum ama 120-150 tl arası fiyat istiyorlar su haznesi su giderlerini körliyeceğim için sebil sonradan işe yaramıyacak ve şekli bozulacak ,120-150 tl de olsa boşa para vermek istemiyorum fikriniz nedir o soğutmayı sağlıya bilirmi
2-) üç çekmeceli bir dipfiriz almayı düşünüyorum ikici el tabi 160-200 tl arası ikinci elleri üst kısmında ticari dondurma makinaları gibi bir delik açacağım ve hazneyi yerleştireceğim hazne dondurucunun içinde olacak ağız kısmıda dışarda kalacak böylece alttan soğutmuş olacağım bundaki sorun evap kısmı bu kçük çekmeceli dondurucularda nerede :) üst cidarda evap boruları varsa bu işe yaramıyor. ayrıca soğutucu borular hazneyle direk temas etmediği için gerekli soğutma sağlanırmı
3-) üçüncü fikrimde şu yine çekmeceli dondurucu alcam ikinci el ve bunun yerine dondurucunun içne bakır boruyu kangal yapıp uclarını motorun emme ve hattıyla kondansere bağlıyacam yani evap kısmını kendim yapcam ama sorun yapacak ekipmanım yok bunu parasıyla yapacak emeğinin karşılığını alacak bir arkadaş lazım yok ben para için uğraşmam diyen arkadaşlara 2 kasa hicaz narı ,2 kasa portakal ,1 kasa limon ve 10 litre süt gönderilecektir otobüsle yada kargo parası kendim tarafımdan karşılanmak suretiyle gönderilecektir :) yada antalya 7 gün misafirimde olabilirler denize 8 km doğa ile baş başa sakin bir ortam daha ne olsun :) biraz uzun bir yazı oldu okuyan arkadaşlarada teşekkür ederim
arkadaşlar sizce hangisini yapmalıyız hangisi daha iyi sonuç verir önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar hepinize kolay gelsin hayırlı işler bol kazançlar diliyorum

kvq90W.png

mLQMN0.png

resimleri ekliyemedim galiba direk link verdim arkadaşlar dondurcuya böyle bir delik açmayı ve öyle işe yaramazsa bakır boru ile evap kısmı yapmamız gerekecek haaznede bu kangalın içine oturtulacak soğutma sağlanacak ama en kolay yol ve en iyisi sizce hangisi

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri