Rastgele Kaçak Akım Rölesi Atıyor

k.a.k.rölesi atma zamanında çalışan cihazlar
birden fazla cihazda mA kaçak vardır , kaçak toplamı 30 mA geçmiştir
atma sırasına yağmur yağışı varmıydı . varsa topraklama zayıf . yıldırım hariç
priz yanında nem buhar yapacak su kaynaması ( ocak vs gibi )

http://elektrobilim.net/koruma-sistemleri/kacak-akim-koruma-roleleri.html

Ekli dosyayı görüntüle 67645
Atma ilk gerçekleştiğinde yağmur yoktu, onun dışında evdeki tüm eşyalar 10 senedir durdukları yerde duruyorlar. Yani buhar ya da nem ile temas eden bir priz bulunduğunu sanmıyorum. Kaldı ki bütün prizleri ıslanma vs var mı diye tek tek kontrol ettim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Atma ilk gerçekleştiğinde yağmur yoktu, onun dışında evdeki tüm eşyalar 10 senedir durdukları yerde duruyorlar. Yani buhar ya da nem ile temas eden bir priz bulunduğunu sanmıyorum. Kaldı ki bütün prizleri ıslanma vs var mı diye tek tek kontrol ettim.

işten anlayan ( bilğili ) ve ekipmanları ( ölçüm cihazları vs gibi ) bulunan elekrikçi ile çözüme gitmeniz .

Son düzenleme:
Evdeki cihazlardan birinde kaçak olduğunu düşünerek bir dahaki gidişinde tek tek tüm fişleri çekerek ilerlemeyi deneyeyim dedim. Sonra farkettim ki bu olay en fazla 10 dakika sürüyormuş.

Tek tek bütün prizleri dolanmak yerine sigorta kutusundaki tüm sigortaları indirip her seferinde sadece birini açarak hatanın olduğu bölgeyi öncelikli olarak tespit edebilirsiniz.

Sonra fişleri tek tek çekmeyi denersiniz.

Diğer bir öneri; KAKR'ni attırma ihtimali yüksek olan cihazlar buzdolabı, çamaşır, bulaşık makineleri ve varsa çamaşır kurutucudur. Bu cihazların (buzdolabı hariç ) prizleri kolay ulaşılabilir yerdeyse sadece kullanılacakları zaman fişini takın, diğer zamanlar fişi çıkarın. Ya da birkez uğraşarak uzatma kablosu ile fişlerini geçici olarak kolay erişebileceğiniz bir yere alın. KAKR attığı zaman fişi takılı olmayan cihaz sorunu olmayan cihazdır.
Bu işlem hedefi ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Tek tek bütün prizleri dolanmak yerine sigorta kutusundaki tüm sigortaları indirip her seferinde sadece birini açarak hatanın olduğu bölgeyi öncelikli olarak tespit edebilirsiniz.

Sonra fişleri tek tek çekmeyi denersiniz.

Diğer bir öneri; KAKR'ni attırma ihtimali yüksek olan cihazlar buzdolabı, çamaşır, bulaşık makineleri ve varsa çamaşır kurutucudur. Bu cihazların (buzdolabı hariç ) prizleri kolay ulaşılabilir yerdeyse sadece kullanılacakları zaman fişini takın, diğer zamanlar fişi çıkarın. Ya da birkez uğraşarak uzatma kablosu ile fişlerini geçici olarak kolay erişebileceğiniz bir yere alın. KAKR attığı zaman fişi takılı olmayan cihaz sorunu olmayan cihazdır.
Bu işlem hedefi ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.
Bir dahaki gidişinde dediğiniz sigortalarla alanı daraltma yöntemini deneyeceğim. Ayrıca maalesef evdeki eşyaların neredeyse tümü ankastre olduğu işin fişlerinin takılı olduğu prizlere bir yıldız tornavida ve yaklaşık 5-10 dakikalık işlem sonrasında erişebiliyoruz.

KAR markası nedir ona göre kısa kesip yeni alın diyebiliriz :). Nedense bu konular sayfalarca sürüyor, sürdüğü halde de konu sahibi tarafından devamı gelmiyor :(. Biz yardım etmekten bıkmıyoruz fakat işin sonuçlandığı bilmenin zevki de başka.

KAR markası nedir ona göre kısa kesip yeni alın diyebiliriz :). Nedense bu konular sayfalarca sürüyor, sürdüğü halde de konu sahibi tarafından devamı gelmiyor :(. Biz yardım etmekten bıkmıyoruz fakat işin sonuçlandığı bilmenin zevki de başka.
Her yazana çok hızlı cevap verdim, elimden geldiğince ilgilendim konuyla. Neye dayanarak “konu sahibi tarafından devamı gelmiyor” dediniz gerçekten bilmiyorum.
WhatsApp Image 2020-09-25 at 13.10.23.jpeg

Her yazana çok hızlı cevap verdim, elimden geldiğince ilgilendim konuyla. Neye dayanarak “konu sahibi tarafından devamı gelmiyor” dediniz gerçekten bilmiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 67668

Tüm sigorta panosunun fotosunu yayinlasaydiniz daha iyi olurdu
Ve tam açık kablolar gözükür hali ile fotosu
( Dikkat tehlikeli. )
Sayaç panosunda sizin sayaç kısmının fotosunu da yayınlamanız ( kişisel bilgileri silin sayaç numarasi vs gibi )
Sayac panosundaki Sigorta vs gibi ürünlerin fotosunu

Sigorta kutusundaki sigortalar nereyi kontrol ediyor projelendirin.

Bugünkü krizde bir üyenin de dediği gibi alanı daraltma yöntemini denedim. 1. Şalterin kontrol ettiği cihazlardan birinde olduğundan şüpheleniyorum. Tek tek kapatarak KAK'ni kriz anında gözlemledim ve sorunun 1. şalterde olduğuna inanıyorum. 1-2 gün o şalteri kapalı tutarak deneyeceğim, eğer atmazsa sorunu bulduk demektir. Sonucu bildireceğim

Bugünkü krizde bir üyenin de dediği gibi alanı daraltma yöntemini denedim. 1. Şalterin kontrol ettiği cihazlardan birinde olduğundan şüpheleniyorum. Tek tek kapatarak KAK'ni kriz anında gözlemledim ve sorunun 1. şalterde olduğuna inanıyorum. 1-2 gün o şalteri kapalı tutarak deneyeceğim, eğer atmazsa sorunu bulduk demektir. Sonucu bildireceğim

Yazımın içeriklerini ( üst yazı ) fotoları yayınlamanız.
Fotoda görülen takılı durumdaki 25 Amper kaçak akım koruma rölesi amperi az gibi geldi .
Sigorta kutusundaki sigortalarinizin durumu (amperleri ) göre zaten bir sigortanizin amperi 20 amper tabiki bu amperin tamamı kullanılmayacak ama kullanılırsa veya yüksek amper sigorta takılmış durumu
Foto tam olmadığı için ve zannetmiyorum sol başta ana sigorta yok
Ana sigorta Sayaç panosunda olmalı foto istedim çünkü bu sigorta 25 amperden büyükse kaçak akım koruma rölesinden büyük amper olamaz
Bu durumda kaçak akım koruma rölesinin kontakları zarar görür bozulur
Dikkatinize.
Bu durumdan bilgi için açıklamalı yazı ve fotolar istemiştim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri