Kaçak akım rölesi neden yanar ?

Tuncasol

Üye
merhabalar dün akşam 22:00 civarı şalter attı. Yanık kokusu vardı. gerekli kontrolleri yaptıktan sonra sigorta panelinin kapağını söktüm ve kaçak akım rölesinin faz çıkışı yandığını (aşırı ısınmadan karardığını) gördüm.

evde o saatte sadece bulaşık makinesi + bilgisayar vs çalışıyordu.

daha önce 2 tane konu vardı 2sinde de gevşeklikten olabileceği yazıyordu fakat bunları kendim vidalayıp sıktım. gevşek olma ihtimali çok zayıf bi durum. bu olmaz demiyorum olabilir peki başka sebep ne olabilir? bir cihaz bunu yapmış olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20230904_094406.jpg
    IMG_20230904_094406.jpg
    45.4 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20230904_094417.jpg
    IMG_20230904_094417.jpg
    56.9 KB · Görüntüleme: 39
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhabalar dün akşam 22:00 civarı şalter attı. Yanık kokusu vardı. gerekli kontrolleri yaptıktan sonra sigorta panelinin kapağını söktüm ve kaçak akım rölesinin faz çıkışı yandığını (aşırı ısınmadan karardığını) gördüm.

daha önce 2 tane konu vardı 2sinde de gevşeklikten olabileceği yazıyordu fakat bunları kendim vidalayıp sıktım. gevşek olma ihtimali çok zayıf bi durum. bu olmaz demiyorum olabilir peki başka sebep ne olabilir? bir cihaz bunu yapmış olabilir mi?
Zaman içinde, özellikle hatalı vidalamala uygulamalarında gevşemeler olabiliyor.
Konudan bağımsız;
Bir zamanlar bir konu tartışması vardı, "Priz değiştirmek için elektrikçi çağırılmaz, kendimiz yaparız." savına karşılık sayın @Under Ground çok haklı olarak yapılacak işlem basit bir priz değişimi bile olsa vidalama yönteminin önemine dikkat çekerek meslekten olmayanların yapacağı uygulamanın sağlıklı olmayabileceğine dikkat çekmişti.
Dolayısı ile özellikle sigorta vb.. bağlantılarda kablonun duruş yönü, vidalama alanındaki şekli sonradan gevşememesi, aşırı baskidan ezilip kırılmaması vs.. için önemlidir.

1 seneden fazladır kullanıyoruz. hatta bundan önce 1 sene oluyor bi konu açmıştım elektrikçi arkadaş bu kaçak akım röle bağlantısını yapmamıştı bildiğin pas geçmiş. süs niyetine koymuş. bizde yıllardır bu aktif olarak düşünüyorduk :) ta ki elektrik sistemine göz atmamla durumu anladık. daha sonra kaçak akım rölesini devreye alıp kullanmaya başladık.
Aslında haklısınız işinin ehli bir elektrikçiyi bulup tüm tesisatı gözden geçirmesini sağlamak lazım.

Zaman içinde, özellikle hatalı vidalamala uygulamalarında gevşemeler olabiliyor.
Konudan bağımsız;
Bir zamanlar bir konu tartışması vardı, "Priz değiştirmek için elektrikçi çağırılmaz, kendimiz yaparız." savına karşılık sayın @Under Ground çok haklı olarak yapılacak işlem basit bir priz değişimi bile olsa vidalama yönteminin önemine dikkat çekerek meslekten olmayanların yapacağı uygulamanın sağlıklı olmayabileceğine dikkat çekmişti.
Dolayısı ile özellikle sigorta vb.. bağlantılarda kablonun duruş yönü, vidalama alanındaki şekli sonradan gevşememesi, aşırı baskidan ezilip kırılmaması vs.. için önemlidir.
Artık karışmıyorum. Memlekette fakirlik , bünyede cesaret bol milletinizde . Akşama kadar karışmayın desek kimse dinlemez .

1 seneden fazladır kullanıyoruz. hatta bundan önce 1 sene oluyor bi konu açmıştım elektrikçi arkadaş bu kaçak akım röle bağlantısını yapmamıştı bildiğin pas geçmiş. süs niyetine koymuş. bizde yıllardır bu aktif olarak düşünüyorduk :) ta ki elektrik sistemine göz atmamla durumu anladık. daha sonra kaçak akım rölesini devreye alıp kullanmaya başladık.
Aslında haklısınız işinin ehli bir elektrikçiyi bulup tüm tesisatı gözden geçirmesini sağlamak lazım.

Geçmiş olsun .

Siğorta kutusunun içinin açılmış kabloları gözükür hali ile ( önden , % 45 eğimli üst ve attan ) kaliteli foto çekimi ile tam görüntüsü yayınlamanız .
Atan şalter hangisi ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-röle-bağlantısı.147483/

Kaçak akım rölesi boşta iken hali ( süs niyetine koymuş ) fotosu bu herhalde .

20221005_161848.jpg

20221005_161836.jpg

Son düzenleme:
Geçmiş olsun .

Siğorta kutusunun içinin açılmış kabloları gözükür hali ile ( önden , % 45 eğimli üst ve attan ) kaliteli foto çekimi ile tam görüntüsü yayınlamanız .
Atan şalter hangisi ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-röle-bağlantısı.147483/

Kaçak akım rölesi boşta iken hali ( süs niyetine koymuş ) fotosu bu herhalde .

Ekli dosyayı görüntüle 100901

Ekli dosyayı görüntüle 100902

Kaçak geçişleri engellemek için o sadece. :cool:

Sanki bana faz çakma barası kablosu ( eski hali boşta fotosu ile konuşuyorum ) daha öncede sorunlu .
Alt fotoda kırmızı daire içindeki yer kablo incelmiş ark yemiş gibi .

Kaçak akım koruma rölesi faliyete geçtiği zaman tesisat yapılışında faz çakma barası kablosu kaçak akım korum rölesi tarafına takılmış ise yüksek amperden yanıp kesip atmış olabilir .
Soruncunda kaçak akım koruma rölesi yanması etkisi olmuş olabilir .

Faz çakma barası kablosu kesitti yükseltilmelidir .

Kolay gelsin Sağlıcakla ....

20221005_161836.jpg

Son düzenleme:
Sanki bana faz çakma barası kablosu ( eski hali boşta fotosu ile konuşuyorum ) daha öncede sorunlu .
Alt fotoda kırmızı daire içindeki yer kablo incelmiş ark yemiş gibi .

Kaçak akım koruma rölesi faliyete geçtiği zaman tesisat yapılışında faz çakma barası kablosu kaçak akım korum rölesi tarafına takılmış ise yüksek amperden yanıp kesip atmış olabilir .
Soruncunda kaçak akım koruma rölesi yanması etkisi olmuş olabilir .

Faz çakma barası kablosu kesitti yükseltilmelidir .

Kolay gelsin Sağlıcakla ....

Ekli dosyayı görüntüle 100904
hocam bu geçen senenin fotoğrafı yani şüphe duyup paneli açtığımda bu görüntü vardı. şuanda tamamen farklı değiştirdim. o alttaki faz kabloları 2.5luk olan kabloydu şuanda 3.5mu? 4mü tam kalınlığı kestiremediğim kablodan taktım.

ek olarak: yuvarlak içine aldığınız bölümde daha önce (yine bu elektrikçi arkadaş) 2 odayı tek sigortaya bağlamıştı. örneğin Oda 1'de tv açık olduğunda, Oda 2'de bilgisayar çalışırken ne olduğunu anlamadığımız şekilde elektrik gidiyordu. sigorta atmıyordu. bazen atıyordu ama genelde atmıyordu. ama elektrik olmuyordu. sonra sigortayı aç kapa yapınca elektrik geliyordu. bu sıkıntılar daha sık olunca sigortanın alttan yine karardığını görmüştük o kablo o şekilde ark yaptı. sonra sigortayı değiştirdik. daha sonra 2 odayı birbirinden ayırarak 2 farklı sigorta taktık

bu olaylardan sonra sigorta panelini yenilemeye başladık.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri