Kaçak akım rölesi atma sorunu

Yusuf kuş

Üye
Arkadaşlar merhaba içinden cikamadigim daha doğrusu anlam veremedigim bir arıza var danışmak istiyorum .7 katlı bir apartman var en aşağıda apartmanın genel panosu ve içerisinde 160 amper kaçak akım Tmş var . Kat :1 _ kat: 3 _ kat : 4 _ kat : 5 daire içindeki 40A 30 mA kaçak akım röleleri belirli günlerde atıyor aynı anda atıyor . Daire içinde arıza olsa sadece o dairenin kaçak akım rölesi atar . Direkten gelen hat dairelere çıkan hatların hepsini ölçtüm faz araları nötrleri bazı vidalar gevsekti nötr kablosu gevşek olan vardı bazılarında . Ama genel olarak arızanın teknik sebebi ne olabilir. Şu an tekrar enerji verildi herhangi bir sorun yok çalışıyor 3 kar sinin atması ne olabilir teşekkürler
Not : apartman genel panosundaki kaçak akım tmş si nötrlü olması sizce iyi mi yoksa normal 3 fazlı tmş olması daha mı iyi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Peki neden atıyor onu çözemedim .1 3 4 5 katlar 1er dakika arayla dün tekrar attı

Peki neden atıyor onu çözemedim .1 3 4 5 katlar 1er dakika arayla dün tekrar attı
Kaçak akımlar özellikleri gereği topraktan nötr e veya faz dan toprağa kaçak olursa atar kaçak akımlarınızın marka ve modelleri nedir?Piyasada o kadar çok kalitesiz çin malı ürün var ki bunlar olur olmaz atabilir
Kaliteli bir kaçak akım eğer sürekli atıyorsa kaçak akım test cihazı temin edip bütün elektrik hatlarını kontrol etmeniz gerekir eğer kaçak akımlar çin malı ise önce bunları kaliteli bir ürünle değiştirin yalnız eğer hatlarda bir sorun varsa bu değişimin işe yaramayacğını eğer tekrar atarsa kaçak akımların kaçak akım test cihazıyla bütün dairelerin ölçüleceği belirtin 3 yıl önce kaçak akım test cihazlarıyla yapılan testler 1500 tl yapılıyordu şimdi bir kaç bin tl olabilir

Viko marka 40 a 30 mA . Ben dairelere giden kolon hatlarını ölçtüm bir sıkıntı yok . Zaten arıza olsa direk atar ama direk atmıyor .bir kaç gün çalıştıktan so ra atıyor .1 3 4 5 .yine dekaliteli birkacak akım rölesi getirecem degistirecem . Peki son olarak apartmanın tali panosundaki nötr barasi ile toprak barasini ölçmem gerekecek değer kaç vermesi lazım

bence değişim israf olur. başka bir problem var. nedir derseniz fikrim yok.
son katta oturuyorum. yıllar önce bizim evin kaçak akım attığında üst katta asansör dairesininki de atıyordu.. ya da tam tersi. asansördeki sorun çözülünce bir daha bizimki atmadı. belki sizinkiler de birbirini tetikliyordur.

Haklısın pazartesi ilk isim asansör panosuna bakmak olucak

Viko marka 40 a 30 mA
Kaliteli bir markaymış kaçak akımınız ben belki çançinçon marka olabilir sanmıştım eğer asansör varsa a asansördeki elektronik kartı ve sürücüleri pano gövdesinden izole edin kocaeli başiskele sanayii sitesinde bir arıza geldi gittim makineye bakmaya arada sırada kaçak akım atıyor sonra elektrikçi gelip bakıyor arıza düzeliyormuş bir kaç gün sonra tekrar aynı olay oluyormuş makineyi inceledim sürücü gövdeye kaçak veriyordu panodan sürücüyü söktüm altına plastik malzemeler koydum yani panodan izole ettim bir daha o atelye de arıza olmadı sürücü ve elektronik kartlar yapabiliyor unutmadan sürücüdeki ve karttaki topraklamayı da sökmeniz lazım bu şekilde bir iki gün test edin eğer sorun çözülürse kart ve sürücüleri servise gönderin yine atarsa kaçak akım test cihazıyla bütün tesisatı kontrol ettirin

Başka bir konuya da yazmıştım. KAKR ları F ya da A tipi kaliteli bir marka ile (Siemens, ABB, Legrand...) değiştirin. AC tipi olanlar frekans ve gerilim değişimlerinden çok etkilenir. Yine evlerimizde artık çoğu elektronik cihazda DC kullanılıyor. AC tipi olanlar DC yüklerin olduğu tesisatlar da hatalı açmalara sebep olabiliyor. F ve A tipi olanlar hem AC hem de DC yüklerin olduğu tesisatlar da kullanılabilir. Zaman zaman hatta ani değişiklikler oluyorsa o sebeple bazı KAKR lar etkilenip atıyor olabilir. Sorun yaşadığınız dairelerden birinin rölesini dediğim tipte bir röle ile değiştirerek durumu gözlemleyin. Eğer yine atarsa o zaman başka problemler üzerinde düşünülür..

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri