Röleye lamba bağlama

arkadaşlar,
ödev olarak proje çiziyorum ve ac 220 volt la çalışan röle bobinine paralel olarak sinyal lambası koyabilir miyim ? sanki koyamam gibi geliyor ama pek pratik bilgim olmadığı için yardımlarınızı bekliyorum

220 V ampülün çekeceği akım ve bobinin çekeceği akım düşük olacağından hiç sorun olmaz.Bir çok devrede bobinin enerjilenip enerjilenmediğinin kontrolü için ampül yada benzeri ikaz cihazları kullanılabilir.Çalışan sisteme herhangi bir sakıncası yoktur

Kolay gelsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşların dediği doğru...
istersen bende ac 220 voltta çalışan iki adet devre şeması var biri karanlık diğeri aydınlıkta çalışıyor...

bir sorun olmaz ama bread boardda denemeni tavsiye ederim aksiyon olur: )

arkadaşlar bu konuda bende bir şey sormak istiyorum; bir alarm panosu yapıyorum alarm devreye girince sirenli lamba yanacak bir butonla sireni durdurmam gerekiyor. ama alarm devrede olacak . bununla ilgili iki rölr kullanmayı düşünüyorum. ancak sirenin enerjisini kesmek için butanu hangi uçlara bağlama lazım. yardımcı olursanız memnun olurum.

:)çalışmıyabılır ıtırazı olan la tartışalım bobini çektırdığı volt ve akim sınırlıysa devreyı drenç veya yarı iletken transistorle suruyorsa bobin paletı çekmez ama sınyal lambası verımlı olmasada yanar sınyal lambası yerıne led kullanırsa çalışır

bana yardımcı olurmusunuz :((((((( :(((( :(

15 ortak uç
16 kapalı 18 açık uç

merhaba bende 3 tf 40 kontaktör var ve birde zaman saati var
bildiğiniz gibi a1 faz a2 notr 1L1 3L2 5L3 FAZ UÇLARI 2T1 4T2 6 T3 ÇIKIŞ UÇLARI

zaman saati hot 60 marka uzak doğu malı ben bu zaman saatini nasıl lambaya baglarım

0 0 A1 A2

A1,A2 : 220 VOLT
A2,A3 : 24 VOLT zaman saatinin üzerinde yazanlar

16 15 18 A3

açıklayıcı bir şekilde anlatırsanız memnun olurum

bu şekil bagladım olmadı

kontaktör, zaman saati ve lamba bu devre elemanlarıyla lambayı belli saatlerde yakıp söndürmek isityorum yapmış oldugum işlem şudur nerde hata yapıyorum yardım edermisiniz

yapmış oldugum işlem

kontaktöre panodan gelen fazı a1 verdim a2 notr bagladım.l1 ve l2 faz verdim t1 ve t2 çıkışına lamba bagladım.zaman saatinin a1 faz a2 notr verdim 220 yani zaman saatinin 16 nolu termalini a1 verdim 15 ortak uç ve 18 nolu ortak uç boşta kaldı enerji verdim lamba çalışmadı neden çalışmıyor

zaman saatinde ortak uç ne işe yarıyor

benim zaman saatimde

ortak uç 15 nolu terminal
16 kapalı kontak terminali
18 açık uç terminali nedir bunlar tam olarak anlatırmısınız

16 nolu ucu ben a1 verdim boşta olan 15 ortak uç ve 18 açık uç nereye baglamam gerekiyor bunları

Forum istatistikleri

Konular
128,443
Kullanıcılar
450,373
Son üye
kidorki

Yeni konular

Geri