Cihaz donanım hakkında

Cabor

Üye
Merhabalar,

220 volt ile çalışan ev tipi bir seramik fırınım var ve eski evimde bunu bir elektrikçi aracılığıyla sorunsuz kullandım. Saatin altındaki sigortayı yükselttik, cihazla beraber verilen kabloyu ev içinde kaçak akım rölesinden alarak fırına verdik ve bir sene boyunca hiç bir aksaklık yaşamadan kullandım. Geçtiğimiz ay başka bir yere taşındım, eski bir apartman. Aynı elektrikçiyi çağırdım, bahçe katı olduğundan balkonun dibine bakır çubuk çakarak topraklamayı yaptık, o hattı kaçak akım rölesine verdi, sayaçtaki sigortayı yine değiştirdik ve ilk kullanımı yaptım. Fırın işini yaptı yapmasına fakat rezistans elektriği her çekişinde -eski tip olan 2 tane ampulde fark edebiliyorum sadece- voltaj düşüyor. Elektrikçimle konuştum, lambaların gevşek bağlanmış olabileceğini söyledi ama bana pek öyle gelmedi, dediğim gibi cihaz çalışıyor fakat ben işkillendim, giriş katındaki apartman lambalarının da aynı şekilde dalgalandığını gördüm. Sayaç ve sigortada ya da kablolarda bir ısınma yok ama insan ister istemez işkilleniyor. Makinanın üzerindeki teknik bilgiler (cihaz orjinalde trifaze donanımla türkiyeye geliyor distrübitör firma 220ye adapte ederek satıyor bu yüzden trifazeye mi monofazeye mi ait bilmiyorum) 7kw 50 /60 hz 30.4 a . bbilgi sahibi arkadaşlardan ricam bu voltaj dalgalanması nedir tehlikeli midir sıkıntı yaratır mı ve nasıl çözebilirim? Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar,

220 volt ile çalışan ev tipi bir seramik fırınım var ve eski evimde bunu bir elektrikçi aracılığıyla sorunsuz kullandım. Saatin altındaki sigortayı yükselttik, cihazla beraber verilen kabloyu ev içinde kaçak akım rölesinden alarak fırına verdik ve bir sene boyunca hiç bir aksaklık yaşamadan kullandım. Geçtiğimiz ay başka bir yere taşındım, eski bir apartman. Aynı elektrikçiyi çağırdım, bahçe katı olduğundan balkonun dibine bakır çubuk çakarak topraklamayı yaptık, o hattı kaçak akım rölesine verdi, sayaçtaki sigortayı yine değiştirdik ve ilk kullanımı yaptım. Fırın işini yaptı yapmasına fakat rezistans elektriği her çekişinde -eski tip olan 2 tane ampulde fark edebiliyorum sadece- voltaj düşüyor. Elektrikçimle konuştum, lambaların gevşek bağlanmış olabileceğini söyledi ama bana pek öyle gelmedi, dediğim gibi cihaz çalışıyor fakat ben işkillendim, giriş katındaki apartman lambalarının da aynı şekilde dalgalandığını gördüm. Sayaç ve sigortada ya da kablolarda bir ısınma yok ama insan ister istemez işkilleniyor. Makinanın üzerindeki teknik bilgiler (cihaz orjinalde trifaze donanımla türkiyeye geliyor distrübitör firma 220ye adapte ederek satıyor bu yüzden trifazeye mi monofazeye mi ait bilmiyorum) 7kw 50 /60 hz 30.4 a . bbilgi sahibi arkadaşlardan ricam bu voltaj dalgalanması nedir tehlikeli midir sıkıntı yaratır mı ve nasıl çözebilirim? Teşekkürler.

Voltajı ölçtünüz mü ne kadar gerilim düşümü oluyor diye 200 voltun altına düşüyorsa sıkıntı var demektir. Daha küçük değerlerde ise sıkıntı olmaz.

Nötr bağlantılarını bi gözden geçirin..firin çalıştığı esnada ampulleri yerinden çıkarıp ölçü aleti ile gerilimi olculmeli..eger voltaj düşük geliyor ise nötr hattini sayaç panosundan sıklığını kontrol edin.kablo kesitleri uygun ise tabiki.

binadaki kablo kesitleri uygunmu yeterli kalınlıktamı 7KW 220 den 31,81 amper güç çekecek sonuçta az akım değil.

binadaki kablo kesitleri uygunmu yeterli kalınlıktamı 7KW 220 den 31,81 amper güç çekecek sonuçta az akım değil.
Elektrikçim bağlantıyı yaparken uygun olduğunu söylemişti, bu voltaj dalgalanmasını da başta belirttiğim gibi basit bir sıkıntı gibi anlatıyor ama benim pek içime sinmedi. Sanırım başka bir elektrikçiye kontrol ettirsem iyi olacak

Tesisatınız monofaze ise o güçteki bir cihaz çalıştığında gerilim düşümü bence normal

Tesisatınız monofaze ise o güçteki bir cihaz çalıştığında gerilim düşümü bence normal
Bu durumda da eski evde neden benzer bir sorun yaşamadığım aklıma geliyor işte. Orası da çok yeni bir apartman değildi ama büyüktü oldukça, belki bu yüzden tesisatı daha kuvvetliydi vs. İnşallah dediğiniz gibidir ama bir kontrol şart, teşekkürler.

7 kw güç çekince eski tip ampullerin kararması normal. Anormal olan bu kararmanın seviyesinin yuksek olmasıdır. Yukarıda denildiği gibi, ampullerin karardığı anda gerilimi ölçün, 200 ve üzeri ise çok sıkıntı yok. Bu halde dahi kararmasın derseniz tasarruflu ampul takin. Onlar ve yeni nesil elektronik cihazlar 160 civarı ve üzerinde genelde sorunsuz çalışacak şekilde üretilir.

Bu arada eski tesisatlarda 30 amper akıma uygun kablo muhtemelen yoktur. Ayrı hat çekin fırına. Sadece sigorta değişimi güvenli değil.

7 kw güç çekince eski tip ampullerin kararması normal. Anormal olan bu kararmanın seviyesinin yuksek olmasıdır. Yukarıda denildiği gibi, ampullerin karardığı anda gerilimi ölçün, 200 ve üzeri ise çok sıkıntı yok. Bu halde dahi kararmasın derseniz tasarruflu ampul takin. Onlar ve yeni nesil elektronik cihazlar 160 civarı ve üzerinde genelde sorunsuz çalışacak şekilde üretilir.

Bu arada eski tesisatlarda 30 amper akıma uygun kablo muhtemelen yoktur. Ayrı hat çekin fırına. Sadece sigorta değişimi güvenli değil.

Haklısınız, sadece eski tip 3 tane ampulde bu belirtiyi alıyorum diğerlerinde gözle görülen bir etki yok.

Yeni kablo çekin derken sayaçtan eve kadar olan kısmı mı kast ettiniz acaba? Elektrikçim kablonun bunun için uygun olduğunu (4'lük dedi diye hatırlıyorum) söyledi ve değişime gerek yok dedi ama sorun var işte ve ben de tesisat yenileme taraftarıyım, bu maliyetli bir işlem midir acaba: ben 1. Kattayım sigorta panosu -1 de.

Emo ya gore boru içi 4 lük kablo 27 amperle sınırlı. 6lik uygun. Ama o dahi 35 amper kapasiteli. Yani sayaç sigorta arasına çekerseniz bu kabloyu, başka ısıtıcılı cihaz camasır bulaşık makinesi vb. Cihazlarla birlikte çalışması uzun surede kabloyu ısıtarak risk oluşturur.

Çalışma suresi uzun ise kesinlikle kabloları yenileyin. Kısa sureli seyrek çalışma içinse risk ve tercih sizin.

Bu arada eski binada tesisat yenilemek ayrı bir sorun. Her elektrikçi yanaşmaz bu işe.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri