Emergency ve dc. ile çalışan flüoresanı 220 volt ac. ile çalışır duruma getirme

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.Bugün,Scarlett TRL-4444 şarjlı emergency (acil durum lambası) 20 watt.lık flüoresan lambalı bir ışıldağı tadilatla günlük kullanımlarda pratik olarak kullanacağımız Bakım/tamir lambası veya tv seyrederken,pc ile çalışırken geri aydınlatma (destek) lambası haline getirmiş olacağız.

Gerekli Malzemeler :

1- 220 vac’de kullanılan kaliteli 23-24 watt.lık tasarruf lambasının elektronik balastı bu tadilatımızda bize gereklidir.Işığını veya rengini beğenmediğiniz yeni bir tasarruf lambasından bu balastı öncelikle söküp çıkarmalısınız.(Önemli nokta,bu balast gücü 23 watt.'dan daha düşük 20 watt.asla olmasın,hatta 24 watt.lık olursa ışık daha da verimli yanacaktır,20 watt.lık çok eski (Klasik) bir balast-starter ikilisinin tam bir eşleniği olarak.Çünkü 20 watt.la çok iyi netice alamadım,ışık biraz solgunca ve biraz verimsizdi,şu anda evimdeki 23 watt. ile çalışıyor,gayet de memnunum,beyaz-sarımsı (ılık) renkte yanan bir ampulüyle)

2- Yeterli (2-2.5 mt.) uzunlukta 0.50-0.75 kesitte kablo parçaları,yan keski,havya,lehim,pasta,koli bandı.

3-220 vac girişi için kullanılan yere göre yeterli uzunluktaki 1 adet kablo-fiş,plastik kelepçe.

WkDnQN.jpg

Bu tadilatın yapılışı:

Öncelikle dc 4 volt akü ile çalışan flüoresan balastını yerinden söküp çıkarın.220 vac giriş yerinde değişiklik yapmak gerekli,dc kısmında aküden açıp-kapama işlemini yapan anahtarı bu defa ac.den 23-24 watt.lık bu elektronik balasta seri olarak bağlamak gerekli.Böylece lamba istenmediği anda bu anahtarla kapatılmış olacaktır.

A7zgq7.jpg

qMvYMq.jpg

Füoresan lamba bağlantılarını yaparken dikkat edeceğiniz konu ise şu olacaktır; 4 volt aküyle çalışan dc-ac inverter (balast) devresi çok yüksek frekansla (26-28 kHz.) çalıştığı için balast-lamba bağlantısında 2 kablo flaman uçlarından bağlıdır.oysa bu tadilatta ise bu kadar yüksek frekansla çalışmayan bu ac-ac balastımız için 4 ayrı kablo bağlantısının (Tıpkı klasik balast-starter veya 220 vac ile çalışan şimdiki tasarruf ampullerindeki mevcut bağlantılarda olduğu gibi) lamba flaman çıkışı uçlarına havya-lehim kullanarak yapılması gerekmekte.Sadece lamba orijinalindeki gibi dişi lamba soketini direk kullanarak yaptığımda lambanın yanmasında bazen sıkıntılar oluştu.Bu yüzden bu kalıcı çözüme gittim,ama siz lamba soketinin temassızlık (Tutukluk) göstermeyeceğinden çok eminseniz orijinalini hiç değiştirmeden,sadece kablo giriş bağlantısını 2 yerine 4 kabloya çıkararak,sadece soket uçlarındaki bu metal çıkıntılara da lehimleyebilirsiniz.(Bu seçim tamamıyla sizin kendi tercihiniz olacaktır.)

rM1QOz.jpg

nMl7Q1.jpg

o3VgN2.jpg

MpDE8Q.jpg

rM1QvN.jpg

WkDnPY.jpg

Uyarı : Flüoresan lamba bulunulan ortam veya bu lamba çok soğukken verdiği ışıkta bir titreme veya dalgalanma mutlaka olacaktır,bu çok normaldir.Bu flüoresan lamba 3-5 dak. içinde tam olarak ısındığında normal olarak yanmış olur.Yani soğukken ilk yanma anında bu arıza durumu değildir.Ama tüm iç kabloları çekerken çok fazla uzatmadan normal kısalıkta ve tüm kabloları mümkünse birbirine paralel bağlamaya,dağılmaması için plastik kelepçelerle veya koli bandıyla lamba içinden sabitlemenizi mutlaka öneririm.Kolay gelsin.

Sn.Binbaşım bu tadilat oldukça detaylı, ben de yaptım ama orj kartı üzerinde, pil bağlantısını trafo ve diyot sonrası bağlamıştım, bir de bunlarda uçlara tek kablo gittiğinden bir nevi soğuk katot (ccfl) mantığında çalıştığından biraz zayıf yanıyorlar, önceden bu tip ışıladak şemalarından aklımda kalan bir tüyoyu kullanıp biraz daha parlak hale getirdim, toprak hattına bağlı (benim ışıldakta şaseden) folyo şeridi tüp boyunca diğer uca temas ettirmeden arkasına bantladım.

Ben de zaten bunun mevcut flüoresan ışığı çok zayıf kaldığı için (Çakma bir üründür bu ürün, çünkü asıl çok iyi olan markalara bir benzetme yapmışlar,ama asıl orijinallerinde 6 volt 4 amper akü vardır,bunda 4 volt 1 amper ve çok taklit bir Çin pcb (inverter devresi) vardı,elime ilk aldığımda (zaten bunu 5 tl'ye belirli alışverişten sonra indirimli,promosyon) olarak hediye gibi de ermişlerdi.) hemen içini açıp gerçeği görerek hemen bunu değiştirmeye gitmiş,iadesi yapılmayınca bunu nasıl daha iyi ışık veren şekline getirmeliyim diye de çok kafa yormuştum.

İlk yaptığımda eski,klasik tipteki 20 watt.'lık balast-starterliydi,bunu açıkça da itiraf edeyim.Bu elektronik balastlıya en son olarak geçtim.koay gelsin.Saygılarımla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri