Lehim ve lehimleme teknikleri ve havya seçimi

Sene 2014 yada 2015 Özel serviste Yurt dışından gelen 110v'luk çamaşır makinesi su tahilye pompalarını usta diyot bağlayarak bir çok makinada kullandı. Satmadan öncede atölyede günlerce denedi.

Birileride kalkmış kıçı kırık havya verimli çalışmaz diyor Peh :D

Ekli dosyayı görüntüle 54389
Sevgi ve anlayış dolu izahın için teşekkür ediyoruz abi .

Yarım dalgayla çıkış akımı düşürülür motorlarda da istenen verim alınır. Çünkü motorda ısınıp soğumanın verime etkisi yok. Motor belli bir hızla dönüp suyu atacak. Üstelik motorun suyu atmak için zaman sıkıntısı yok. Üretivi motorz bu iş için gerekenin iki katı zaman aysrı vermiş.
Ancak havya farklı. Kullanmadığınız zaman belki diyot kullanarak yeterli ısıya ulaşır ama, ucunu lehimlenecek yüzeye temas ettirip ısıyı çekmeye başlsyınca yeterli gelmeyebilir. Test edilmesi lazım. Çok hassas bir aralıkta çalışacağı için diyot doğrultması havya kullanımdayken yeterli gelmeyebilir. Olmaz demiyorum. Belki istenen verimi sağlamaz diyorum. Çünkü, lehimin erimesi için sürekli olarak en az 270/ derecede ısınması gerekli.

Yarım dalgayla çıkış akımı düşürülür motorlarda da istenen verim alınır. Çünkü motorda ısınıp soğumanın verime etkisi yok. Motor belli bir hızla dönüp suyu atacak. Üstelik motorun suyu atmak için zaman sıkıntısı yok. Üretivi motorz bu iş için gerekenin iki katı zaman aysrı vermiş.
Ancak havya farklı. Kullanmadığınız zaman belki diyot kullanarak yeterli ısıya ulaşır ama, ucunu lehimlenecek yüzeye temas ettirip ısıyı çekmeye başlsyınca yeterli gelmeyebilir. Test edilmesi lazım. Çok hassas bir aralıkta çalışacağı için diyot doğrultması havya kullanımdayken yeterli gelmeyebilir. Olmaz demiyorum. Belki istenen verimi sağlamaz diyorum. Çünkü, lehimin erimesi için sürekli olarak en az 270/ derecede ısınması gerekli.

Bilakis zorlanınca ve ilk harekette motor fazla akım çeker yani motor devresinde şartlar çok daha zordur. Isıtıcıda böyle bir durum söz konusu değildir. Havyaya çalışma gerilimini tatbik ederseniz üzerindeki yazan gücü ve ısınmayı elde edersiniz. 230v şebekede problemsiz çalışacağı nettir. Havya direnci üzerine düşen gerilimin etkin değeri önemlidir.

Bilakis zorlanınca motor fazla akım çeker. Isıtıcıda böyle bir durum söz konusu değildir. Havyaya çalışma gerilimini tatbik ederseniz üzerindeki yazan gücü ve ısınmayı elde edersiniz. 230v şebekede problemsiz çalışacağı nettir. Havya direnci üzerine düşen gerilimin etkin değeri önemlidir.
Sabah sabah bir havya için ne muhabbet döndü . Sanki akşama ramazan pidesi pişerecek :)

Burada bir konu açmış ve 110 voltluk havyayi diyotla 126 volt civarlarında çıkış almış ve çalıştırmıştım. Epeydir de kullanıyorum. Stabil çalışıyor.

Voltaja ve çekilen akima uygun diyot olduktan sonra bir sıkıntısı olacagini sanmıyorum.

Son mesajda ustalarin da verdigi fikirlerle eldeki imkanlarla uyguladığım çözümü paylaşmıştım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/isı-ayarlı-60-w-havya-Çin-malı.123592/
.

Selam,pc anakartta bozulan kondansatörü değiştirmek için lehimle söktüm.Yeni kondansatörü lehim yaparken lehim havyada kalıyor anakarta ve ayağa lehim gerçekleşmiyor.Havya ucunu pastalasamda sonuç olumsuz.Kullandığım havya Class ZD marka 60W,lehim teli Soldex 1,2mm 60/40.Nedeni ne olabilir.

Selam,pc anakartta bozulan kondansatörü değiştirmek için lehimle söktüm.Yeni kondansatörü lehim yaparken lehim havyada kalıyor anakarta ve ayağa lehim gerçekleşmiyor.Havya ucunu pastalasamda sonuç olumsuz.Kullandığım havya Class ZD marka 60W,lehim teli Soldex 1,2mm 60/40.Nedeni ne olabilir.

Lehim yapılacak yüzeyi yeterince isitmalisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri