Kızdırma (Isıtma) Bujisi ve Musluk Parçasından Havya

Tavsiye ederim @serkan_48 hocam. Bujiler ucuz. Yaptigim sicak hava da iyi is görüyor. Hic yoktan en ucuzundan havya alip sapi bile kullanilabilir.

Galiba 936 klonlari da dediginiz mantikla calisiyor. Çıkışını ölctugumde. 24 volt verdigini isi ayarina görevoltajin gidip geldigini görmüştüm. Sökmedim havyayi.

Peki voltaji sabit vermek de benzer bir işe yaramaz mi ki? Ben 5-7 volt arasinda ayarliyorum ihtiyaca göre.

Evet benzer mantikla calisiyor. Voltaji dediginoz gibi lehimin erime sicakligini yakaladiginiz voltajda tutmak en mantiklisi.

Evet benzer mantikla calisiyor. Voltaji dediginoz gibi lehimin erime sicakligini yakaladiginiz voltajda tutmak en mantiklisi.

Birkaç denemeden sonra voltajlar oturuyor. Tek sorun buna güçlü bir ayarlı modül kullanmak... En azından 10 ampere dayanması lazım modülün. 7-8 amper çekiyor başlarda. Isınınca 5-6 ampere kadar düşüyor.

Verdiginiz akim vr voltaj = havya gucu

5-6 amper 6 voltta 36 watt yapar. Standart havyalar 35 - 40 watt oluyor zaten. Tam degerler oturuyor.

Selamlar cümleten.
Bende bu konu hakkında tecrübemi ve fikrimi paylaşayım istedim. Kontrolü kolay olsun diye 24v luk kızdırma bujisi aldım. Hurda apazarından aldığım şarjlı matkap tetiğini ve 19.5v laptop şarj cihazını bağladım. Tetiğe tamamen basınca müthiş hızlı bir şekilde ısınıyor. Çapı 10 mm olan bakır çubuğu ortasından deldim ve etrafını tornaladım. Bunu da ekleyince muhteşem bir ayarlı tabanca havya oldu. Sapını da teflon hortumdan yapmıştım. Ucu biraz bol olduğundan ara ara çıkıyordu. Bende bakır kaynağıyla kaynatırken resiztansı patladı. Şimdi ilk fırsatta tekrardan bir tane daha yapıcam. Bu sefer ucunu nikel kaplattırmayı düşünüyorum. Pirinçle bakırı ayrı ayrı denemek istiyorum. Pirinç hiç aklıma gelmemişti. Yaptığım zaman resmini buradan paylaşacağım. Lütfen Farklı fikirleri buradan paylaşalım güzel Bi havya istasyonuna dönüşecek gibi.

Pirinc lehim tutuyor mu? Havya ucu kadar kaliteli oluyormu?

Son düzenleme:
@serkan_48 hocam video çekeyim en iyisi bununla ilgili. Bana göre çok iyi lehim tutuyor. Videoya göre sizler daha iyi karar verirsiniz. Zamanla deformasyonu konusunda da eklemeler yaparım buraya. Ne kadar dayanır bilmiyorum ama eğilme, yamulma, bozulma yok şimdilik. Birkaç leim yaptım. Daha önce de sunline 936b havyaya yine musluk parçasından havya ucu yapmıştım ve iyi dayanmıştı. Şeklini beğenmediğimden geri çıkardım. Sonra da elime uzun musluk geçmedi. Çin malı uçlara göre çok çok daha iyi. Çin'den aldıkarımın birkaç kullanımda ağzı gözü kaymaya başlıyor.

@MetinUlas hocam pirinç güzel oluyor ama bakıra göre sert olduğundan şekillendirmesi az daha zor geldi bana. Ters bir harekette parçaları kırılabiliyor. Sizde torna olduğundan sorun olmaz. Kaplama meselesi benim de hep aklımdaydı. Hatta elektroliz ile kaplamayı deneyeceğim. Daha dogrusu bir bölümünü oksitlendirirsem lehim yukarılara kaymaz diye düşünüyorum. Çok da sorun değil ama işte bir noktadan sonra iş fanteziye de kaçıyor.

Isıtma bujisine ben tam oturttum oynama vs yok. Videoyu hazırlayınca eklerim buraya.

@serkan_48 hocam video çekeyim en iyisi bununla ilgili. Bana göre çok iyi lehim tutuyor. Videoya göre sizler daha iyi karar verirsiniz. Zamanla deformasyonu konusunda da eklemeler yaparım buraya. Ne kadar dayanır bilmiyorum ama eğilme, yamulma, bozulma yok şimdilik. Birkaç leim yaptım. Daha önce de sunline 936b havyaya yine musluk parçasından havya ucu yapmıştım ve iyi dayanmıştı. Şeklini beğenmediğimden geri çıkardım. Sonra da elime uzun musluk geçmedi. Çin malı uçlara göre çok çok daha iyi. Çin'den aldıkarımın birkaç kullanımda ağzı gözü kaymaya başlıyor.

@MetinUlas hocam pirinç güzel oluyor ama bakıra göre sert olduğundan şekillendirmesi az daha zor geldi bana. Ters bir harekette parçaları kırılabiliyor. Sizde torna olduğundan sorun olmaz. Kaplama meselesi benim de hep aklımdaydı. Hatta elektroliz ile kaplamayı deneyeceğim. Daha dogrusu bir bölümünü oksitlendirirsem lehim yukarılara kaymaz diye düşünüyorum. Çok da sorun değil ama işte bir noktadan sonra iş fanteziye de kaçıyor.

Isıtma bujisine ben tam oturttum oynama vs yok. Videoyu hazırlayınca eklerim buraya.
Açıkçası bende pirinç malzemeyi denemeyi hiç düşünmemiştim. Kendi ihtiyacımı karşılayacak kadar bir torna topladım. Pirinci işlemek bakır dan daha kolay. İkiside hemen hemen aynı oranda lehim tutar. Hatta pirinç yüzey oksidasyonu için bakıra göre daha yüksek sıcaklıklar gerekiyor ve oksidasyonu süresi daha uzun olduğundan avantajlı. Bakırın tek avantajı kullanılabilir olanlar arasında ısı iletkenliği en yüksek metal olması. Bu dolaylı yoldan rezistansın ömrünü uzatan bir faktör. Göz ardı edilebilir aslında.
Kaplama konusuna gelince. Nikel kaplama yapılırsa korozyon ve oksidasyon dayanımı mükemmel olduğundan yapılan uçlar uzun ömürlü olacaktır. Ts100 harici neredeyse tüm havya uçlarını kullandım. Dün konuyla karşılaşınca iştahlanıp 24v kızdırma bujisi sipariş verdim. Elimde 10mm çapında bakır ve pirinç çubuk mevcut. Güç kaynağı da hazırda var. Hatta sap yaparım düşüncesiyle 20mm çapında fiberglas çubukta daha önce almıştım. Zaten sokağa çıkma yasağı da geldi. İşler ertelendi. Bu konuda çalışmamı adım adım resimleyip en sonda bir video çeker yüklerim. Tavsiyelerinizi beklerim. Özellikle ısı kontrolü ile ilgili nasıl bir devre kullanmam gerektiği hakkında şu anlık hiçbir fikrim yok. Mevcutta birçok çeşit mosfet 555 Entegre li sinyal devrem mevcut. Muhtemelen yarın akşam tamamlanmış olur.

Videoyu çektim. Ancak fırsat oldu. 5 volt 4-4.5 amper çekti. Benim kablo biraz ince. Az daha kalın olsa yine bu voltajda amper az daha artacaktır. Video yeterli gelmezse eksik gördüğünüz yerleri söylerseniz gerekirse yeniden çekerim.

Açıkçası bende pirinç malzemeyi denemeyi hiç düşünmemiştim. Kendi ihtiyacımı karşılayacak kadar bir torna topladım. Pirinci işlemek bakır dan daha kolay. İkiside hemen hemen aynı oranda lehim tutar. Hatta pirinç yüzey oksidasyonu için bakıra göre daha yüksek sıcaklıklar gerekiyor ve oksidasyonu süresi daha uzun olduğundan avantajlı. Bakırın tek avantajı kullanılabilir olanlar arasında ısı iletkenliği en yüksek metal olması. Bu dolaylı yoldan rezistansın ömrünü uzatan bir faktör. Göz ardı edilebilir aslında.
Kaplama konusuna gelince. Nikel kaplama yapılırsa korozyon ve oksidasyon dayanımı mükemmel olduğundan yapılan uçlar uzun ömürlü olacaktır. Ts100 harici neredeyse tüm havya uçlarını kullandım. Dün konuyla karşılaşınca iştahlanıp 24v kızdırma bujisi sipariş verdim. Elimde 10mm çapında bakır ve pirinç çubuk mevcut. Güç kaynağı da hazırda var. Hatta sap yaparım düşüncesiyle 20mm çapında fiberglas çubukta daha önce almıştım. Zaten sokağa çıkma yasağı da geldi. İşler ertelendi. Bu konuda çalışmamı adım adım resimleyip en sonda bir video çeker yüklerim. Tavsiyelerinizi beklerim. Özellikle ısı kontrolü ile ilgili nasıl bir devre kullanmam gerektiği hakkında şu anlık hiçbir fikrim yok. Mevcutta birçok çeşit mosfet 555 Entegre li sinyal devrem mevcut. Muhtemelen yarın akşam tamamlanmış olur.

Devre konusunda pek bilgim yok ama @serkan_48 hocamın vardir belki.

Pirinç cubuk varmis sizde güzel. Daha iyi sekil verilebilir belki. Bu arada ayni verim olur mu bilemiyorum hocam. Belki de musluklarin malzemesinde başka metaller de kullanıyordur. Çalışmanızın sonunda hep beraberaber pirinç çubukların durumunu da öğrenmiş olacağız . Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Güzel başarılı bir çalışma,fakat ben şu musluk işini anlamadım.
Neresi ve nasıl olacak.
Screenshot_2022-03-10-19-41-36-453_com.android.chrome.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri