Kontrol Kalemi

Zaman Saati Nedir ,Nasıl Bağlanır

Zaman Saati Nedir ,Nasıl Bağlanır

  Belli bir zaman aralığında açılması veya kapanması istenilen birçok uygulamada Zaman saatleri kullanılabilir. Genel olarak dış aydınlatma, mesai zili, okul zili ve akvaryum aydınlatmalarında kullanılır. Zaman saatlerinin iki tipi mevcuttur bunlar  mekanik zaman saati ve elektronik zaman saati, mekanik zaman saatlerinin ayar sahalaları kısıtlıdır ve hata payı +/- 5 dk civarındadır. Elektronik zaman saatlerinde ise ayar sahaları oldukça geniştir ve hata payı oldukça düşüktür. Elektronik zaman saatlerinde ayar saniye olarakta yapılabilir yani saat onda (10:10:00) çalışmasını istediğiniz mesai zilini, saat onu 1 saniye geçe (10:00:01) kapata bilirsiniz.Bu özellikleri sayesinde ekstra zaman rölesi kullanma gereksinimi ortadan kaldırmaktadır. Elektronik zaman saatlerinin bazı modellerinde birden fazla çıkış bulunmaktadır ve enlem boylam bilgisini girerek gün doğumu ve batımını kendi otomatik olarak ayarlayarak özellikle dış aydınlatmada her zaman ayarları güncelleme problemlerininde önüne geçilmektedir.(Astronoik Zaman Rölesi)

  Zaman Saati Nasıl Bağlanır

  Zaman saatlerinin bağlantıları basittir. Zaman saatinin L- ucuna faz, N- ucuna ise nötr iletkenleri bağlanarak zaman rölesi enerjilendirir. Zaman rölesi enerjilendirdikten sonra kontak ucuna eğer 220v ile çalışan cihaz bağlanacaksa kontagın bir ucuna faz iletkeni girilir diğer kontak ucundan çıkan iletken alıcının bir ucuna, alıcıdan çıkan diğer iletken ise nötr hattına bağlanır.
  Aşağıda hem digital hemde analog zaman rölesi örnek bağlantı şeması vardır.

  zaman saati bağlantısı zaman saati bağlantısı mekanik

  Zaman Saati Nasıl Ayarlanır

  Zaman saati ayarları marka ve modele göre değişmektedir. Mekanik zaman saatleri genel olarak tırnaklıdır her bir tırnak 15 dakikaya denk gelmektedir.

  mekanik zaman saati

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ