Prize 4nya kablo bağlanırmı

CenkFaz

Üye
İyi günler bir ev yaptırıyorum tesisat aşamasındayım mutfak tesisatını konuşurken ocak fırın ve buzdolabı için ayrı hat çekilmesini ve bunların 4 nya lık kabloyla beslenmesini talep ettim elektirikçim ise prize 4 nya kablo girmez en fazla 2,5 girer dedi bu doğrumudur?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi günler bir ev yaptırıyorum tesisat aşamasındayım mutfak tesisatını konuşurken ocak fırın ve buzdolabı için ayrı hat çekilmesini ve bunların 4 nya lık kabloyla beslenmesini talep ettim elektirikçim ise prize 4 nya kablo girmez en fazla 2,5 girer dedi bu doğrumudur?
Bence siz haklisiniz. Elektrikçi anlamaz o işlerden . İşin kolayına kaçar . Ne kadar kalın o kadar iyi .

Elektrikciniz haklı prize 4 mm2 kablo girmez. Zorlayarak girsede sağlıklı bir bağlantı olmaz. Sigorta panosundan ayrı ayrı 2,5mm2 kablolar gelebileceği gibi, belirli bir buata kadar daha büyük kesitli kablolar ile enerji getirilip, bu buattan prizlere 2,5 mm2 kablolar ile devam edilebilir. Hatta mutfakta uygun bir alan oluşturulabilir se buraya bir otomatik sigorta panusu teşkil edilebilir.

Elektrikciniz haklı prize 4 mm2 kablo girmez. Zorlayarak girsede sağlıklı bir bağlantı olmaz. Sigorta panosundan ayrı ayrı 2,5mm2 kablolar gelebileceği gibi, belirli bir buata kadar daha büyük kesitli kablolar ile enerji getirilip, bu buattan prizlere 2,5 mm2 kablolar ile devam edilebilir. Hatta mutfakta uygun bir alan oluşturulabilir se buraya bir otomatik sigorta panusu teşkil edilebilir.
Yukardaki arkadaş size katılmamış kafam karıştı o diyorki kalın olması daha iyi. Neden kalın kablo sağlıklı olmaz?

2,5 mm2 kablo yeterli. Zaten prizler 16A e göre tasarlanıyor kablonuz kalın olsa ne olacak? Kablo yanmaz priz yanar. Ayrıca elektriçinizin söylediği gibi prize 4 mm2 kablo zor girer. Ustanın işine fazla karışmayın yoksa günün sonunda ustada bulamayabilirsiniz.

Yüksek güç gerektiren bir ürün mü kullanacaksınız?

Yukardaki arkadaş size katılmamış kafam karıştı o diyorki kalın olması daha iyi. Neden kalın kablo sağlıklı olmaz?
Tedrisatını almadığınız , pratik ve teorik olarak mevzuatına hakim almadığınız bir konu ve meslek hakkında o işi kendine meslek edinmiş bir kimseye akıl verip , iş öğretmeye kalkmak ( Türkiye ye özgü bir durum ) sizi her zaman gülünç durumlara düşürür. Latife yaptım efendim . Ciddiye almayın.

Bazı elektrikli ocaklar toplamda 8KW 'a
yakın güç çekiyorlar. Buna özel hat çekip
uygun bağlantı sistemi yapılabilir.
32A priz, uygun kesitli kablo ve küçük bir
sigorta kutusu kullanılabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye