Tesisat Fikir

Espentos

Üye
Benim sorum şudur uzun oldugu icin simdiden sizden özür dilerim
ben yeni taşınacagımız daireye elektrik tesisatını yenileme kararı aldım ve bu tesisatta 3 adet kaçak akım rölesini odaları gruplayarak kullanmayı dusunuyorum elektrikci olmaz atarsa hepsi atar dedi bunun hakkında fikriniz nedir ? oda gruplamaları şöyle
1. kaçak akım rölesi=mutfak-Salon-Balkon
2.kaçak akım rölesi=giriş/koridor-karanlık oda-yatak odası
3. kaçak akım rölesi=W.c -Aydınlık oda
ve mutfaga ayrı linyeler cektirmek istedigimi bazı yerlere 4 lük kablo istedigimi beyan ettim oda 4 lüğe gerek yok dedi bende fırın buzdolabı, bulaşık makinesi ve davlumbaza ayrı sigorta 4 lük dusunmuştum. Elektrikcide mutfaga 2 sigorta koyarız olur biter dedi.
çamaşır makinesi ve derin dondurucu içinde 4lük kablo cekilip ayrı sigorta olmasını dusunuyorum. lambalarda dahil kalan tum hat 2.5luk olması istiyorum hatta ileride hiçbir sorun yaşamamak adına malum teknoloji her zaman değişiyo biraz gelecege yonelik olsun istedim elektrik tesisatı
sizce benmi çok abartıyorum yoksa aslında benim dusunduklerim olması gerekenmidir ?
Kaçak akım rölesi tek bitanemi takılır 1 daireye odalara gruplanamazmı gerçekten?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Çokta güzel olur. Yerinizde olsam mutfak için bir röle, aydınlatma için bir röle, prizler için bir röle koyardım. 4 lük kabloya gerek yok.

Ilk önce döşenmiş bir sistem var göremiyoruz.
3 adet takma sebebiniz nedir ?
Sistem trifaze galiba .

Kaçak akım rölelerinin tipleri var .

Yeni dairelerde çamaşır ve bulaşık mak linyeleri direk hat ( linye ) olmak zorunda.
Şohben , firin , buzdolabı vs gibi
Bu gibi ürünler için extra takilabilir

Tek kaçak akım koruma rölesi takilup kolay arıza bulunması için nötr kesmeli sigorta kullanırsanız daha iyi olur.

Bilgi amaçlıdır kullanılan ürünler bilgi sahibi olunup işleme alınabilir.
Hesaplamalar ve ürünlerin özelikleri dikkate alınmalıdır.

Internet ve forumda benzer konulara bakmaniz incelemeniz .

Not . Her internet yazı ve video doğru olmamayabilir veya kısmi bilgiler dogrudur güvenilir yerlerden bilgi ve bu edilen bilgilerle işten anlayan elektrikçi ile görüşek uygulamak .

Trifaze için.

Son düzenleme:
Ilk önce döşenmiş bir sistem var göremiyoruz.
3 adet takma sebebiniz nedir ?
Sistem trifaze galiba .

Kaçak akım rölelerinin tipleri var .

Yeni dairelerde çamaşır ve bulaşık mak linyeleri direk hat ( linye ) olmak zorunda.
Şohben , firin , buzdolabı vs gibi
Bu gibi ürünler için extra takilabilir

Tek kaçak akım koruma rölesi takilup kolay arıza bulunması için nötr kesmeli sigorta kullanırsanız daha iyi olur.

Bilgi amaçlıdır kullanılan ürünler bilgi sahibi olunup işleme alınabilir.
Hesaplamalar ve ürünlerin özelikleri dikkate alınmalıdır.

Internet ve forumda benzer konulara bakmaniz incelemeniz .

Not . Her internet yazı ve video doğru olmamayabilir veya kısmi bilgiler dogrudur güvenilir yerlerden bilgi ve bu edilen bilgilerle işten anlayan elektrikçi ile görüşek uygulamak .

Trifaze için.

trifaze değil monofaze 3'e bölmemdeki amaç bir sorun olursa atan kaçak akımın oldugu yerlerde sorun aranır diye
benim elektrikci mutfaga 2 tane sigorta takıp gecmek istiyo 4lük kablo yu bu beyaz esyaları koydugum yerlere fırın buzdolabı gibi devamlı calısan aletler için dusundum bide biraz ileriye donuk olarak suan insaat halinde zaten su tesisatı filan yenileniyo dairenin o yuzden kırım dokumden korma diyorum bilerek ustaya :)
Çokta güzel olur. Yerinizde olsam mutfak için bir röle, aydınlatma için bir röle, prizler için bir röle koyardım. 4 lük kabloya gerek yok.
her odaya ayrı role dusunndum bi ara ama bundan da maliyetli oluyo usta buna olmaz dedi 1 kaçak akım olur dedi onu deseydim kalp krizi gecirirdi kesin oracıkta

her odaya ayrı role dusunndum bi ara ama bundan da maliyetli oluyo usta buna olmaz dedi 1 kaçak akım olur dedi onu deseydim kalp krizi gecirirdi kesin oracıkta
Buzdolabı ve derin dondurucu için ayrı röle olması harika olur. Evde yoksunuz bir cihazınızda sıkıntı çıktı ve kaçak attı. Buzdolabı ve derin doncuruda ne varsa güle güle. Hele içlerinde et varsa dolaplara da güle güle. Buzdolabı ve derin dondurucular yüksek akım çeken cihazlar değildir. 4 lük kablo gereksiz olur. Çamaşır mak. ve bulaşık mak. sıda her zaman yüksek akım çekmezler. Linyeleri ayrı ve 2,5 luk kablo olsa yeterli. Fırın içinde ayrı linye ve 2,5 luk kablo yeterli olur.

Buzdolabı ve derin dondurucu için ayrı röle olması harika olur. Evde yoksunuz bir cihazınızda sıkıntı çıktı ve kaçak attı. Buzdolabı ve derin doncuruda ne varsa güle güle. Hele içlerinde et varsa dolaplara da güle güle. Buzdolabı ve derin dondurucular yüksek akım çeken cihazlar değildir. 4 lük kablo gereksiz olur. Çamaşır mak. ve bulaşık mak. sıda her zaman yüksek akım çekmezler. Linyeleri ayrı ve 2,5 luk kablo olsa yeterli. Fırın içinde ayrı linye ve 2,5 luk kablo yeterli olur.
bu airfryer mıdır nedir onlar nekadar bi sarfiyat yapar ortalama olarak bi fikriniz varmıdır ?

Buzdolabı, derin dondurucu, davlumbaz için ayrı linyeye gerek yok, güçleri çok düşük ama sigortası ayrı olsun diyorsanız size kalmış veya başka cihaz devreye girdiğinde gerilim düşümünden pek etkilenmesin istiyorsanız olabilir. Tek linye ile bile ben bir arıza yaşamadım bugüne kadar.

Mutfakta Fırın, Bulaşık mk, tezgah üstü prizleri 3 ayrı linye olabilir. Buzdolabı, derin dondurucu tezgah üstü priz hattına bağlı olur., 2.5luk kablo yeterli.

Kolon hattı yani sayaçtan daireye gelen kablo minimum 6lık üst katlardaysanız 10luk olsun. Benim dairede 6lık kablo olmasına rağmen cihazlar aynı anda devrede olduğunda çok fazla gerilim düşüyor. Trafoya 350 metre uzaklığım var, buda etkiliyor olabilir biraz. Kaçıncı katta daire?

İleride büyük bir klima(18-24binlik) taktırırsanız diye ayrı bir linye bırakılabilir.

Kaçak akım rölesi istediğiniz kadar takabilirsiniz, sadece sonrasında kaçak olan röle açar. Kalite markaları tercih edin, ucuza kaçmayın adet fazla takıyorum diye.

Doğalgaz var mı? Elektrikli ocak takılır mı ileride?

Son düzenleme:
trifaze değil monofaze 3'e bölmemdeki amaç bir sorun olursa atan kaçak akımın oldugu yerlerde sorun aranır diye
benim elektrikci mutfaga 2 tane sigorta takıp gecmek istiyo 4lük kablo yu bu beyaz esyaları koydugum yerlere fırın buzdolabı gibi devamlı calısan aletler için dusundum bide biraz ileriye donuk olarak suan insaat halinde zaten su tesisatı filan yenileniyo dairenin o yuzden kırım dokumden korma diyorum bilerek ustaya :)

Her tesisisin ( bina vs gibi ) elektrik projesi vardır.

Bunun dışına çıkmak doğru olmaz .
Hesaplamalar bu projeye göre yapılmıştır.
Kurulu güç ve talep gücü .

Diğer durum ( kontrol )
Binanın iskan alınması önemli.
Gerçi müteahhit halleder.

Sonucta daha güvenilir elektrik tesisatı .
Yeni hesaplamalar .

Parada sorun yoksa tesisatı iyileştirmek daha iyi olur .

Ne kadar sigorta olursa daha iyi olur .
Direk hat ve kablo kesitlerinin uyğunluğu !!!

Mutfak önemli.
Sigorta kutusundan direk hatlar .
1 . siğorta
Bulaşık mak direk hat
2 .siğorta
Fırın veya 3. Sigortaya birleşme ayrı olursa daha iyi olur .
3. siğorta
Aspiratör , Buzdolabı , difriz buzdolabı , mutfak tv ,
4. siğorta
Priz : Tost mak . kahve mak .vs gibi ürünler için .
5 .siğorta
Aydınlatma .
6 . sizin ilave edeceğiz 2 . priz gibi

Dairenin sigorta kutusuna bir adet takmaniz yeterli en az tipi A bağışıklık tipi takılması
Siğorta kutusunda yer oldukdan sonra ekleme yapılabilir . ( siğorta kutusu düzenlenip )

Siğorta kutusunda nötr barası ve topraklama barası .
Nötr kesmeli siğorta kullanmak bir arıza durumunda tesbitinde kolaylik sağlar .
Kolay işlem .

Kolay Gelsin Sağlıcakla ...

Benim sorum şudur uzun oldugu icin simdiden sizden özür dilerim
ben yeni taşınacagımız daireye elektrik tesisatını yenileme kararı aldım ve bu tesisatta 3 adet kaçak akım rölesini odaları gruplayarak kullanmayı dusunuyorum elektrikci olmaz atarsa hepsi atar dedi bunun hakkında fikriniz nedir ? oda gruplamaları şöyle
1. kaçak akım rölesi=mutfak-Salon-Balkon
2.kaçak akım rölesi=giriş/koridor-karanlık oda-yatak odası
3. kaçak akım rölesi=W.c -Aydınlık oda
ve mutfaga ayrı linyeler cektirmek istedigimi bazı yerlere 4 lük kablo istedigimi beyan ettim oda 4 lüğe gerek yok dedi bende fırın buzdolabı, bulaşık makinesi ve davlumbaza ayrı sigorta 4 lük dusunmuştum. Elektrikcide mutfaga 2 sigorta koyarız olur biter dedi.
çamaşır makinesi ve derin dondurucu içinde 4lük kablo cekilip ayrı sigorta olmasını dusunuyorum. lambalarda dahil kalan tum hat 2.5luk olması istiyorum hatta ileride hiçbir sorun yaşamamak adına malum teknoloji her zaman değişiyo biraz gelecege yonelik olsun istedim elektrik tesisatı
sizce benmi çok abartıyorum yoksa aslında benim dusunduklerim olması gerekenmidir ?
Kaçak akım rölesi tek bitanemi takılır 1 daireye odalara gruplanamazmı gerçekten?
iyi bari 3 adet artık akım anahtarı kullanıyorsunuz. Olması gerekeni size söyleyeyim;
Normalde her linyeye 1 adet artık anahtarı kullanılmalı. Bunu uygulayan gördünüz mü derseniz, hayır. Yaşınız kaç ki ne gördünüz diyorsanız, diyecek bir şey yok.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri