Mutfak Aletleri İçin Tesisat

dekovil

Üye
20 yıl önce inşaa edilmiş apartmanda evimiz var. Tesisatta legrand marka prizler ve sigortalarla 2.5'luk kablo kullanılmış. Yarın eve gidince sigortaların resmini çekeceğim ama muhtemelen sigortalar 16A'dir. Mutfakta toplam 4 adet priz var ve birisi hariç diğerleri aletlerimiz için alakasız yerlerde. Prizin birinden sonradan takılmış şofben için elektrik alınmış durumda o priz de ankastre fırının takılacağı priz.

Mutfakta kullanılacak aletler:
Buzdolabı (261kwh)
Airfryer
Ankastre Fırın (1000w)
Ankastre Ocak (Sadece çakmak için)
Ankastre Davlumbaz(210w)
Bulaşık Makinesi
Kettle gibi arada sırada kullanılacak birkaç alet.

Şofbenin bağlı olduğu prize fırını takıp kullanabilir miyim? Şofbenin 73Watt çektiği yazıyor. (DD Hermetik Şofben)
Bir buattan kaç tane priz çekebilirim?
Prizden prize elektrik çekersem sorun olur mu?
Bunların aynı anda çalıştığını düşündüğümüz bir senaryoda tesisat için sigorta kutusundan elektrik çekmeme gerek var mı?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
20 yıl önce inşaa edilmiş apartmanda evimiz var. Tesisatta legrand marka prizler ve sigortalarla 2.5'luk kablo kullanılmış. Yarın eve gidince sigortaların resmini çekeceğim ama muhtemelen sigortalar 16A'dir. Mutfakta toplam 4 adet priz var ve birisi hariç diğerleri aletlerimiz için alakasız yerlerde. Prizin birinden sonradan takılmış şofben için elektrik alınmış durumda o priz de ankastre fırının takılacağı priz.

Mutfakta kullanılacak aletler:
Buzdolabı (261kwh)
Airfryer
Ankastre Fırın (1000w)
Ankastre Ocak (Sadece çakmak için)
Ankastre Davlumbaz(210w)
Bulaşık Makinesi
Kettle gibi arada sırada kullanılacak birkaç alet.

Şofbenin bağlı olduğu prize fırını takıp kullanabilir miyim? Şofbenin 73Watt çektiği yazıyor. (DD Hermetik Şofben)
Bir buattan kaç tane priz çekebilirim?
Prizden prize elektrik çekersem sorun olur mu?
Bunların aynı anda çalıştığını düşündüğümüz bir senaryoda tesisat için sigorta kutusundan elektrik çekmeme gerek var mı?
Prizler ve bunlara ait yuvalar dağıtım kutusu ( buat ) olarak kullanılamaz yönetmeliğe göre . İşinizi elektrikciye yaptırın. Elektrik amatörlere göre bir iş değil.

Prizler ve bunlara ait yuvalar dağıtım kutusu ( buat ) olarak kullanılamaz yönetmeliğe göre . İşinizi elektrikciye yaptırın. Elektrik amatörlere göre bir iş değil.
Hocam zaten paramız olmadığından dolayı işçilikten kaçtığımız için her şeyi kendimiz yapıyoruz. Ben ne kadar yüklenebilirim bir prize? Yüklenemezsem bir buattan kaç priz çekebilirim? Bunları merak ediyorum. Elimiz iyi kötü iş yapıyor, amatör olsam da bunun riskini almasam ben buraya yazmam öğrenmek için.
Merhaba,Bu buzdolabı 630 litre hacminde ise günlük 1000 watt harcar.261 Kwh bilgisi doğru olamaz.
Bulamadım hocam watt verisini ondan onu yazdım.

Merhaba.Under Ground abimin mesaj sayısına bakarsan ve forumda yazdıklarını okursan mesleki bilgisini yorumuna dahil ettiğini görmüş olacaksın.Elbette amaç sana yardım etmek ve doğru adımlar ile hatasız çözüme ulaşmanı sağlamak.Forumu takipte kal ve yazılan cevapları kontrol et lütfen.

Merhaba.Under Ground abimin mesaj sayısına bakarsan ve forumda yazdıklarını okursan mesleki bilgisini yorumuna dahil ettiğini görmüş olacaksın.Elbette amaç sana yardım etmek ve doğru adımlar ile hatasız çözüme ulaşmanı sağlamak.Forumu takipte kal ve yazılan cevapları kontrol et lütfen.
Teşekkür ederim hocam. Bilen birilerine ihtiyacım olduğu için buraya başvurdum. Mutfağın her yerini kazmışken derdim aletler için eksik priz sorununu da çözmek.

Hocam zaten paramız olmadığından dolayı işçilikten kaçtığımız için her şeyi kendimiz yapıyoruz. Ben ne kadar yüklenebilirim bir prize? Yüklenemezsem bir buattan kaç priz çekebilirim? Bunları merak ediyorum. Elimiz iyi kötü iş yapıyor, amatör olsam da bunun riskini almasam ben buraya yazmam öğrenmek için.

Bulamadım hocam watt verisini ondan onu yazdım.
Evinizle ilgili bilumum tamir işlerini eliniz yatkinsa kendiniz yapmanizda mahsur yok . En çok kırar ve yarar bırakır sonunda usta cagirirsiniz. Ama elektrik işi usta birisine yaptirmayip amatörce uğraşıp tasarruf yapılacak bir alan değil. Canınızı yaksaniz ya da birilerinin canının yanmasına sebep olsanız kar ettiğini sandiginız üç kuruş sizi kurtaracak mı ?

Evinizle ilgili bilumum tamir işlerini eliniz yatkinsa kendiniz yapmanizda mahsur yok . En çok kırar ve yarar bırakır sonunda usta cagirirsiniz. Ama elektrik işi usta birisine yaptirmayip amatörce uğraşıp tasarruf yapılacak bir alan değil. Canınızı yaksaniz ya da birilerinin canının yanmasına sebep olsanız kar ettiğini sandiginız üç kuruş sizi kurtaracak mı ?
Hocam kendim yapmak dışında lüksüm yok maalesef bende bunun farkındayım. Bana usta dışında bir çözüm lazım.

Etiket değelerini bile okuyamamışsınız ki. Musluk değiştirince en fazla evi su basar, basmadan vanayı kapatırsınız. Elektrikle küçük bir hata belki 2 sene karşınıza çıkmaz sinsice bekler bir gün gece uyurken neden çıktığını anlamadığınız bir yangın çıkar ve sebebini asla anlamazsınız.

20 senelik evlerde genelde KAKŞ olmuyor öncelikle onu taktırın. Mutfağa ilave linye çektirin. Topraklamayı mutlaka kontrol ettirin. Sigortalarınız 10 seneden eski ise (Sağlam olsa bile özelliğini yitirebilir.) onları da değiştirin. Bütün buatları anahtar prizleri kontrol ettirin. Yapılan işlemleri dikkatlice izleyin bir sonrakine priz değişmenin bile incelikleri olduğunu anlarsanız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri