Mutfak Aletleri İçin Tesisat

Demin prizin yerini değiştiriyordum. Sigorta kapalı olmasına rağmen nötrle toprak deyince Ana şartel atıyor. Sebebi nedir? Sağ üstteki atıyor.
2023-11-0414.00.387602375965302374871.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sebebi belli değil mi? İşi ehline yaptırın diye size göz kırpıyor.
Hocam bulamam elektrik ustası. Ustaya verecek param da yok. Bağladım şimdi cihaz çalıştırdım sorun yok. Nörtle toprak deyince üstteki rölenin atması normal mi?

Hocam bulamam elektrik ustası. Ustaya verecek param da yok. Bağladım şimdi cihaz çalıştırdım sorun yok. Nörtle toprak deyince üstteki rölenin atması normal mi?
Evet normal ama inşallah doktor bulamayınca da ameliyat yapmaya kalkmazsınız.

Hocam ters bir şey yapmadım. Üstteki prizi aşağıya aldım kurutmayla çamaşırı takmak için. Matkap çalışıyor. Dışına gırtlak boru içine de kablo olarak 3*2.5mm NHXMJ-J kablo kullandım. Çalışırken sigorta atmadı hiç. Toprakla nötr deyince attı bir kere. Normal dediniz o zaman sorun yok. Şu an çalışıyor.
2023-11-0414.39.28644718797412567045.jpg

Demin prizin yerini değiştiriyordum. Sigorta kapalı olmasına rağmen nötrle toprak deyince Ana şartel atıyor. Sebebi nedir? Sağ üstteki atıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 102597
Atan sigorta değil, kaçak akım rölesi (K.A.R.). Aynı durum başıma gelmişti. Sanırım nötr ve toprak hattının potansiyel farkından huylanıyor. Başka bir teorik ve teknik açıklamasını bilmiyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri