Sıva Üstü Tesisat İçin Öneri

asbaka

Üye
Ustalarım cümleten merhaba. Yeni taşındığım evimin mutfak tesisatı yetersiz geldi, ben de bunu düzeltmek için kendimce şöyle bir fikre vardım.

1. 3lü prize (sıva altı ile değiştirilip sabitlenecek şu an 3lü yonca takılı.)
-buzdolabı (sürekli)​
-fırın (1500w) önüne masa çekip (lazım olduğunda)​
2. 3lü prize (sıva üstü)
-aspiratör​
-ocak(ateşleme sistemi için)​
-bulaşık makinesi​
(lazım olduklarında)​
3. ve 4. tekli prizlere (sıva üstü)
-kettle​
-çay/kahve makinesi​
-mutfak robotu​
-tost makinesi vs.​
(lazım olduklarında)​
Toplam kullanılacak kablo 3.5metre (fazlasıyla). 3x2.5mm kablo kullanmayı düşünüyorum ancak güvenilir bir marka ve link bilemedim. (kablonun kesitinin daha ince çıktığına dair yorumlar gördüğüm için.)

biraz araştırdım ancak kafam da karıştı. tam bakır kablo mu, cca ttr (bakır kaplama) mi ne kullanmalıyım sizce. yaptığım iş doğru mu? tehlikeli mi? bu işin hakkı nedir? hangi kablo tercih edilmelidir? tüm önerilerinize açığım. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• d3b3c4fa-bab6-4eb3-b24c-a28289747491.jpeg
    d3b3c4fa-bab6-4eb3-b24c-a28289747491.jpeg
    110.2 KB · Görüntüleme: 17
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
mesafe kısa linye kablosu çek garanti olsun. (tek damar)

Bahsettiğiniz tek damar linye kablosu değil, sorti kablosu. Besleyeceği cihazlar/prizler için tek faz için en az 3 damar 2.5mm2 kesitinde kablo kullanılmalı(faz-nötr-toprak).
nevzat kardeş, ben elektrikçi değilim. korkağım iş garanti olsun diye kısa mesafe diye söyledim. benim için kablo, kablodur. bir tek damar vardır bir de çok damar. çaplarını filan deme ıslar ıslar döverim seni. (şaka şaka) o kadarını bilsem elektrikçi olurdum. hem demokrasilerde çareler tükenmez. tek damar sarı yeşil/mavi/ kahve tak matkabın ucuna burk, al sana 2-3 metre canazor gibi kablo üstünden tır geçse bişi olmaz. linye sorti bu yaştan sonra ben zor öğrenirim. dedim ya ben alaylı, ali okulunda öğrendim.

nevzat kardeş, ben elektrikçi değilim. korkağım iş garanti olsun diye kısa mesafe diye söyledim. benim için kablo, kablodur. bir tek damar vardır bir de çok damar. çaplarını filan deme ıslar ıslar döverim seni. (şaka şaka) o kadarını bilsem elektrikçi olurdum. hem demokrasilerde çareler tükenmez. tek damar sarı yeşil/mavi/ kahve tak matkabın ucuna burk, al sana 2-3 metre canazor gibi kablo üstünden tır geçse bişi olmaz. linye sorti bu yaştan sonra ben zor öğrenirim. dedim ya ben alaylı, ali okulunda öğrendim.

Ekli dosyalar

• 2_org_zoom.jpg
    2_org_zoom.jpg
    22.3 KB · Görüntüleme: 17
hak ediyon değil mi? benim gibi ihtiyarlarla fazla uğraşma. :) hem onun adı haydar biz askerde öyle öğrendik. askerde dayak yasak dedim 3,5 ay cumartesi pazar dahil her gün dayak yedim. o dayak yüzünden askerde kalmadım zaten. hoş kalsam da atarlardı zaten.

Ustalarım cümleten merhaba. Yeni taşındığım evimin mutfak tesisatı yetersiz geldi, ben de bunu düzeltmek için kendimce şöyle bir fikre vardım.

1. 3lü prize (sıva altı ile değiştirilip sabitlenecek şu an 3lü yonca takılı.)
-buzdolabı (sürekli)​
-fırın (1500w) önüne masa çekip (lazım olduğunda)​
2. 3lü prize (sıva üstü)
-aspiratör​
-ocak(ateşleme sistemi için)​
-bulaşık makinesi​
(lazım olduklarında)​
3. ve 4. tekli prizlere (sıva üstü)
-kettle​
-çay/kahve makinesi​
-mutfak robotu​
-tost makinesi vs.​
(lazım olduklarında)​
Toplam kullanılacak kablo 3.5metre (fazlasıyla). 3x2.5mm kablo kullanmayı düşünüyorum ancak güvenilir bir marka ve link bilemedim. (kablonun kesitinin daha ince çıktığına dair yorumlar gördüğüm için.)

biraz araştırdım ancak kafam da karıştı. tam bakır kablo mu, cca ttr (bakır kaplama) mi ne kullanmalıyım sizce. yaptığım iş doğru mu? tehlikeli mi? bu işin hakkı nedir? hangi kablo tercih edilmelidir? tüm önerilerinize açığım. şimdiden teşekkür ederim.
Hocam yazdığınız aletlerin hepsi yüksek akım çekiyor. Kurmak istediğiniz tesisat gerçekten tehlikeli. Buradan size adım adım neleri alıp yapacağınızı tarif etsek bile en küçük bir hata yangına hatta can kaybına neden olabilir.
Benim tavsiyem bir elektrikçi gelip tesisatı kontrol etsin ona göre hareket eder.

Hocam yazdığınız aletlerin hepsi yüksek akım çekiyor. Kurmak istediğiniz tesisat gerçekten tehlikeli. Buradan size adım adım neleri alıp yapacağınızı tarif etsek bile en küçük bir hata yangına hatta can kaybına neden olabilir.
Benim tavsiyem bir elektrikçi gelip tesisatı kontrol etsin ona göre hareket eder.
harun kardeş, abartmaya pek gerek yok aslında. tesisat zayıf filan değil. ev eşyası azcık fazla ve hepsi ihtiyaç halinde kullanılacak aynı anda değil. o yüzden sıkıntı çıkmaz. tabii kullanırken de biraz dikkatli olmak lazım. kablo azcık kalın olsa daha güzel olur. ölçü çarpı mm2 bilmem ben. ha garanti olsun diye araya bir tane harici sigorta konulabilir. bu kişinin tercihidir. arkadaş prizleri duvara dubelle çakacak, kabloyuda kroşe ile sabitleyecek. elinden geliyorsa yapabilir arkadaşımız. kabloda 3X2,5 yerine 3X3 olur sıkıntı yaratmaz. tesisatı yaparken sigorta kapalı olsun yeter.

Sigorta kutusudan yonca priz arası kablo kesiti önemli.

Bu arayı ya dıştan çekilecek ayrı ayrı linyeler 2.5 mm2 kablolar .

Yada kismende olsa içten 4 mm2 kablo yonca priz arası .

Yonca priz yerine 2. tali sigorta kutusu ( tüm prizlerin sigortaları ) ve
buraya prizler .

Sonrası prizler için en az 2 linye 2.5 mm2 kablo diğer prizler için .

Ana sigorta kutusu içindeki sigorta değişimi ile.

Sayaç panosu ve ( ana daire içi ) sigorta kutusu arasındaki kablo kesitide önemli.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri