Power supply sigorta sorunu

selday

Üye
Power supply çalışmıor.. İçerisini açtığımda sigortasının parçalandığımı gördüm.. Elektrikçiden (250 V) aynısını aldım.. Sigortayı değiştirdim.. Powerı kısa devre yapıp çalıştırdığımda , bu sefer de evin sigortasını attırdı.. powera baktım değiştirdiğim sigortaya hiçbir şey olmamış.. kondansatörlere baktım hepsi normal, şişme - patlama yok.. acaba hangi parçayı kontrol etmem gerekiyor.. teşekkürler..

varıstor ve kopru dıyotlar genelde arıza yapar, zaten sıgortayı genelde gerılım yukselmeden dolayı varıstor arttırır.

doğrultma işi yapan diyotlara bakman lazım ama aynı zamanda birde devreyi kontrol et her hangi bir yerinde kısa devre var mı?

devre üzerindeki mosfet bacağı kısa devre olmuştur bu yüzden fazla akım çekip sigortayı attırır mosfet bacaklarını kontrol et yenisiyle degiştir kolay gelsin...

cevaplarınız için çok teşekkürler.. En kısa sürede mosfetleri değiştirip sonucu sizlerle paylaşıcam. sağolun..

bu tür bir arızanın varistör kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Aynı powerdan bir tane daha buldum.. Dediğiniz parçaları (MOSFERİ VARİSTOR , SİGORTA, TRANSİSTÖRLERİ) söküp çalışan diğer powera teker teker taktım.. Parçalarda hiçbir sorun gözükmedi .. ama sorunlu parçayı bir türlü bulamadım...
Şebeke sigortasını attıran başka ne olabilir ki... teşekkürler...

Anladım ki gözle gözükmeyen arızaları bulmak oldukça zor.. O kadar uğraşmama rağmen , power düğmesini açar açmaz şebeke sigortası atmaya devam ediyor, sorunu bulamadım bir türlü .. ben de uğraşmayı bıraktım.. cevap veren herkese teşekkürler...

Bu gibi durumlar için öncelikle elinde bir avometren olmalı
paça değiştirerek sonuca ulaşman masraflı olur
şebeke geriliminin girdiği yerden itibaren ölçerek sonuca ulaşmalısın
nötr ve faz üzerinde paralel bağlı tüm parçaların kısadevre kontrolünü yap
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,329
Son üye
tawfekalmstf