Basit Ürün Ayrıştırma Projesi

ttulpar

Üye
Merhaba herkese.

Basit bir proje için yardıma ihtiyacım var. Otomasyon ve PLC yazılımı ya da tasarımı konusunda açıkçası hiç bilgim yok ama yapmam gereken basit bir proje bulunuyor. Proje hakkında fikir verebilir ya da hazır projelerden örnekler paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Ekteki görselde kabaca sistemi çizdim. Bir sağ biri sol konveyör olmak üzere iki adet konveyörüm var. Her ikisinden de ürün geçişi oluyor. Ancak konveyörlerin birleştiği yerde ürünle çakışıyor çünkü orada herhangi ürünleri tutacak ya da engelleyecek bir sistem mevcut değil. Elle müdahale edilmesi gerekmekte. Projede yapmak istediğimse kabaca şu şekilde. Örneğin sağ konveyörden ürün gelirken orada bir sensör olacak ve beş ürün için geçişe izin verecek ve o esnada sol konveyörde ürün geçişi olmayacak. Ürün geçişini pistonlar yardımıyla engellemeyi planlıyorum. Sağ konveyöreki beş ürün geçtikten sonra bu kez sağ konveyörde ürün geçişi olmayacak ve sol konveyörde benzer şekilde beş ürün geçecek. Bu şekilde konveyörlerin birleştiği noktada ürün çakışmasını engellemek istiyorum.

Bu arada bu bahsettiğim sistem tamamen konveyörlerin bağlı olduğu makinadan ve panodan bağımsız olacak. Yani bu sistemi mevcut makinayla haberleştirmek istemiyorum. Ayrıca çalışması gerekiyor.

Konuyla ilgili fikir verebilir ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Alanda henüz yeniyim ama çözüm üretmem gerekiyor. Tecrübeli arkadaşlar yol gösterebilirse çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20240521_021552.jpg
    IMG_20240521_021552.jpg
    125.4 KB · Görüntüleme: 21
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Basitce anlatayım.Öncelikle arduino,plc veya herhangibir programlama dilini ögrenin.
Yapacagınız iş basitce:
iki adet counter yapacaksınız;adetleri sayacak;istenilen adete ulaştımı o çıkışı aktif edip önündeki engeli açaçak.
Arduino veya plc ögrenmeside pek zor sayılmaz.Oldukca basit aslında.Biraz ugraşırsanız yaparsınız.
Başka bir çözüm ise cd4017 tarzı bir sayac kullanıp;clock sinyali yerine sensörden gelen sinyali girmek ve istenilen çıkış aktif oldugunda bir röle çektirilerek pistonu aktif etmek.Bu şekilde yapması sizin için daha zor olur diye tahmin ediyorum.En iyisi siz arduino ögrenmeye başlayın.Takıldıgınız yerde yardım edecek birçok arkadaş çıkacaktır.
Kolay gelsin.

Fikir vermesi dileği ile.

Teşekkür ederim. Bu video üzerinden birşeyler denemeye çalışacağım :)
Basitce anlatayım.Öncelikle arduino,plc veya herhangibir programlama dilini ögrenin.
Yapacagınız iş basitce:
iki adet counter yapacaksınız;adetleri sayacak;istenilen adete ulaştımı o çıkışı aktif edip önündeki engeli açaçak.
Arduino veya plc ögrenmeside pek zor sayılmaz.Oldukca basit aslında.Biraz ugraşırsanız yaparsınız.
Başka bir çözüm ise cd4017 tarzı bir sayac kullanıp;clock sinyali yerine sensörden gelen sinyali girmek ve istenilen çıkış aktif oldugunda bir röle çektirilerek pistonu aktif etmek.Bu şekilde yapması sizin için daha zor olur diye tahmin ediyorum.En iyisi siz arduino ögrenmeye başlayın.Takıldıgınız yerde yardım edecek birçok arkadaş çıkacaktır.
Kolay gelsin.
Yapmak istediğim proje öğrenci projesi değil maalesef :). Çalıştığım iş yeri için gerekli bir proje ve üretim hattımız oldukça sıcak ve nemli. Bu nedenle Arduino düzeyinde birşey maalesef işimi görmez. Ama dediğiniz counter mantığı üzerinden birşeyler deneyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Geri