Pil Punta Makinası ve sigorta atması sorunu

Cihazda bir sıkıntı var lakin akıl erdiremedim. Şimdide fiş takılı ilen cihazı açtığımda ana sigortayı attırıyor. cihaz açık konumda prize bağlı ilken sigortayı kaldırdığımda ise cihaz çalışıyor. Ayak pedalı ile 1p 60 madunda puntta yapabildim. Kafam karıştı iyice.1600va lık ups e bagladıgımda isi trafo anlık akım cekmeye çalışıyor. ups ve cihaz ışıkları titriyor. adam akıllı kartın ve trafonun kontrol edilmesi gerek . Ankara için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır?

cihaz'ın gücü büyük, muhtemel izolasyon arızasından dolayı da yuksek akım çekiyor ve küçük bi UPS'i tabi ki felç edecek. yine muhtemeldir ki kullanmaya zorladıkça izolasyon problemi büyüyor. C tipli 20A priz sigortalı ve yine C tipli en az 32A ana sigortalı ama mutlaka kaçak akım koruma roleli bi tesisatta deneme yapın problem yaşıyorsanız servis ya da tamirci yardımı alın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
cihaz'ın gücü büyük, muhtemel izolasyon arızasından dolayı da yuksek akım çekiyor ve küçük bi UPS'i tabi ki felç edecek. yine muhtemeldir ki kullanmaya zorladıkça izolasyon problemi büyüyor. C tipli 20A priz sigortalı ve yine C tipli en az 32A ana sigortalı ama mutlaka kaçak akım koruma roleli bi tesisatta deneme yapın problem yaşıyorsanız servis ya da tamirci yardımı alın.
En sağlıklısı tamirci gibi duruyor. Ankara civarı tavsiye edeceğiniz bir yer / kişi var mıdır?

Kimsenin bunun tamiri ile uğraşacağını sanmıyorum.

En sağlıklısı tamirci gibi duruyor. Ankara civarı tavsiye edeceğiniz bir yer / kişi var mıdır?

maalesef yok ama yardımcı olabilecek üyelerimiz olabilir konuyu bi süre takip etmenizde yarar var.

Cihazda bir sıkıntı var lakin akıl erdiremedim.
Şimdide fiş takılı ilen cihazı açtığımda ana sigortayı attırıyor. cihaz açık konumda prize bağlı ilken sigortayı kaldırdığımda ise cihaz çalışıyor.
Ayak pedalı ile 1p 60 madunda puntta yapabildim.
Kafam karıştı iyice.1600va lık ups e bagladıgımda isi trafo anlık akım cekmeye çalışıyor.
ups ve cihaz ışıkları titriyor.
adam akıllı kartın ve trafonun kontrol edilmesi gerek .
Ankara için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır?

2023-06-04 08.01.34.png

2023-06-04 08.01.34.png

001000.png

Son düzenleme:
Bir yer buldum arıza ne bilmiyorum ama 1150 lira masraf çıkardı. Değer mi değmez mi karar veremedim?

Bir yer buldum arıza ne bilmiyorum ama 1150 lira masraf çıkardı. Değer mi değmez mi karar veremedim?

Karar sizin !!!

Dİğer ( internette araştırma yapmanız ve yorumlar vs gibi )

Bu kaynakçı kutudan çıkar çıkmaz kaynak yaptı, ancak yalnızca en yüksek ayarda ve yalnızca kendisiyle birlikte gelen daha ince nikel kaplı şeritler. 0,20 mm yekpare nikel şeritleri kaynaklamayı denediğimde, en yüksek ayarda bile kaynakçının işini yapamadığını gördüm.
Üzgünüm, modifikasyondan önce kaynakların videosunu göstermeliydim ama bu video zaten çok uzun oldu.

Kaynak makinesini modifiye ettikten sonra, başlangıçta kaynak yapılması daha zor olan pozitif tarafta bile 0,20 mm katı nikeli kolayca kaynaklayabildim.
Daha ince nikel şeritleri kaynak yaparken akımı kısmam gerektiğini de fark ettim ve bu şekilde çalışması gerekiyor.

https://www.amazon.ca/dp/B07XP3SS73...F45347P5?_encoding=UTF8&psc=1#customerReviews

Bu, punta kaynakçı modifikasyonu ile ilgili ilk video gönderim.
Modifikasyonu yaparken video çekmedim, ancak bitirdiğimde yükseltmelerimle paylaşmak için bir video çekmem gerektiğini anladım.
İnsanların adım adım izlemek isteyeceğini anlıyorum, gelecekteki projelerde daha iyi videolar yapacağım. Lütfen yorumlarınızı veya sorularınızı bırakın.
Bu tür videoları beğendiyseniz, lütfen abone olun ki daha iyi video yapmak için motivasyonum olsun. Teşekkürler!

MM.png
MMM.png

Son düzenleme:
Karar sizin !!!

Dİğer ( internette araştırma yapmanız ve yorumlar vs gibi )

Bu kaynakçı kutudan çıkar çıkmaz kaynak yaptı, ancak yalnızca en yüksek ayarda ve yalnızca kendisiyle birlikte gelen daha ince nikel kaplı şeritler. 0,20 mm yekpare nikel şeritleri kaynaklamayı denediğimde, en yüksek ayarda bile kaynakçının işini yapamadığını gördüm.
Üzgünüm, modifikasyondan önce kaynakların videosunu göstermeliydim ama bu video zaten çok uzun oldu.

Kaynak makinesini modifiye ettikten sonra, başlangıçta kaynak yapılması daha zor olan pozitif tarafta bile 0,20 mm katı nikeli kolayca kaynaklayabildim.
Daha ince nikel şeritleri kaynak yaparken akımı kısmam gerektiğini de fark ettim ve bu şekilde çalışması gerekiyor.

https://www.amazon.ca/dp/B07XP3SS73...F45347P5?_encoding=UTF8&psc=1#customerReviews

Bu, punta kaynakçı modifikasyonu ile ilgili ilk video gönderim.
Modifikasyonu yaparken video çekmedim, ancak bitirdiğimde yükseltmelerimle paylaşmak için bir video çekmem gerektiğini anladım.
İnsanların adım adım izlemek isteyeceğini anlıyorum, gelecekteki projelerde daha iyi videolar yapacağım. Lütfen yorumlarınızı veya sorularınızı bırakın.
Bu tür videoları beğendiyseniz, lütfen abone olun ki daha iyi video yapmak için motivasyonum olsun. Teşekkürler!

Ekli dosyayı görüntüle 98735Ekli dosyayı görüntüle 98736
Tekrardan merhaba;
Cihazı farklı bir yere götürüp arıza tespiti istedim. Trafonun arızalı olduğu kartta sorun gözükmediği bilgisini verdiler. Tamiri için 2500 civarı bir rakam istediler., Tekrar sarım için ise farklı yerler yaklaşık 800-1000 lira arası fiyat çıkardılar.

Daha avantajlı olacağını düşündüğüm için paylaştığınız videodaki yükseltmeyi yapmaya karar verdim. çıkma 800W lık Mikrodalga trafosu aldım. Eksik kablo kaldı.

Ürün seconder sarımı için 16 - 25- 35 mm2 lik markalı kaynak kablolarından birini kullanmayı planlıyorum.
Buradaki mantık nedir?
Sekonderdeki sarım sayısı arttıkca voltaj artıyor, kablo kalınlığı arttıkça amper değeri mi artıyor? Eğer bu şekilde ise 35 lik tek tur 16 lık 4 turdan daha fazla amper değeri veriyor?

Bu kalınlıklardan hangisi mantıklı olur? ve kaçar tur sarmam gerekir?

Tekrardan merhaba;
Cihazı farklı bir yere götürüp arıza tespiti istedim. Trafonun arızalı olduğu kartta sorun gözükmediği bilgisini verdiler. Tamiri için 2500 civarı bir rakam istediler., Tekrar sarım için ise farklı yerler yaklaşık 800-1000 lira arası fiyat çıkardılar.

Daha avantajlı olacağını düşündüğüm için paylaştığınız videodaki yükseltmeyi yapmaya karar verdim. çıkma 800W lık mikrodalga trafosu aldım. Eksik kablo kaldı.

Ürün seconder sarımı için 16 - 25- 35 mm2 lik markalı kaynak kablolarından birini kullanmayı planlıyorum.
Buradaki mantık nedir?
Sekonderdeki sarım sayısı arttıkca voltaj artıyor, kablo kalınlığı arttıkça amper değeri mi artıyor? Eğer bu şekilde ise 35 lik tek tur 16 lık 4 turdan daha fazla amper değeri veriyor?

Elektronik işinden anlamam
Elektronikci arkadaşların yorumlarını beklemeniz .

Elimde 800W lık mikro dalga trafo aldım diyorsunuz .
Trafo almadam önce danışsaydınız daha iyi olurdu .
Belki tavsiye farklı olabilir ( acele etmişsiniz .)
Önce danışma sonra siparişi satın almak idi .

Kolay gelsin Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Tekrardan merhaba;

Daha avantajlı olacağını düşündüğüm için paylaştığınız videodaki yükseltmeyi yapmaya karar verdim. çıkma 800W lık mikrodalga trafosu aldım. Eksik kablo kaldı.

Buradaki mantık nedir?

Merhabalar.

Mikrodalga trafosu ile olur ama makinanizda guc düşüşü olur. Yine de 0.15 Nikel serit puntolarla diye düşünüyorum.

Gelelim orjinal transformatore ,

Bu trafonun arızalı olduğuna kanaat getirmek için ona izolasyon testi yapmak gerekir. Meger test cihazi ile gerilim verip sargı sargı arasi ve sargı şase arasi izolasyonuna bakmadan o trafonun arızalı olduğuna kanaat getiremeyiz.

Benzer büyüklükte bir trafoyu bu cihaza bağlayıp yine trafo attiriyormu denenebilir.

Ürününüz güzel bir ürün. Mikrodalga trafosu ile alinacak guc 700 watt civaridir. Punta için yeterli ama elinizdeki trafo saha güçlü.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri