KontrolKalemi.Com

Mikrodalga Radar Sensör

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Mikrodalga radar sensörler hareket sensörleri arasında yerini almaya başladı. Mikrodalga radar sensörler diğer hareket sensörerinden farklı olarak kapı,pencere,cam panellerin ve ince duvarların ötesindeki hareketi algılama özelliğine sahiptirler.

Bu sensörler büyük salonlar, odalar ve koridorlar için diğer hareket sensörlerine kıyasla daha avantajlıdırlar.

Çalışma Prensibi

Mikrodalga radar sensörleri doppler kayması prensibine göre çalışır. Doppler kayması kısaca  kaynak veya gözlemcinin (cismin) en az birinin hareket etmesi sonucu gerçekleşir. Doppler kaymasını birkaç örnek çizimle daha açıklayıcı olacağını düşünüyorum.

 

 

doppler radar sensör nedir 0

Çizimde kaynaktan çıkan sinyal ile durağan cisme çarpıp gelen sinyaller aynıdır. Dopler kayması yoktur. Sensör için değerlendirdiğimizde sensör çıkış vermeyecektir.

doppler radar sensör nedir 2

Çizimde kaynaktan çıkan sinyal ile hareketli hedefe çarpıp gelen sinyaller farklıdır. Sinyallerin farklı olmasından dolayı doppler kayması meydana gelir. Sensör için değerlendirdiğimizde sensör çıkış verecektir.

 

Ürün Özellikleri

Radar sensör birçok üründe’de olduğu gibi marka ve modele göre özellikleri farklılık gösterebilir. Elimdeki üründe 5,8 GHz’lik mikrodalga sensör modülü kullanılmış.

Cihazın üzerinde 3 adet ayar bulunmaktadır:

  1. Sens (Alıgılama Mesafesi)
  2. Time ( Çalışma Süresi)
  3. Lux ( Çalışma Ortamı Aydınlığı )

1. Sens

mesafe ayarı radar sensörAlgılam mesafesi 2m ile 16 m arası ayarlıya biliyoruz bu ayarladığımız mesafe direk uzunluk değildir. Yani sensörden 2 m ilerisi 16 m ilerisi gibi doğrusal algılanmamalıdır.Bu ayar ile çapı ayarlamış oluyoruz.

 

Alttaki algılama alanı hakkındaki çizimdeki gibi

 

 

mikrodalga radar sensör mesafesi

2. Time

zaman ayarı radar sensörBu ayar diğer hareket sensörlerindeki gibi çalışma süresi ayarıdır. 10sn ile 12 dk arasında ayarlana bilir ve  tamamen kullanıcının arzusu ve ihtiyacına bağlıdır.

 

 

 

3. Lux

aydınlık ayarı radar sensörRadar sensörün hangi ışık şiddetinde çıkış vereceğini ayarlaya bildiğimiz kısımdır. 2 lüx ile 2000 lüx arasında istenilen bir değere ayarlanabilir. Çizimdede gösterdiği gibi gece gündüz ve loş hangi oramda çalışması istenirse o ortam ayarlanabilir.

 

 

 

 

Bağlantı Şeması

mikrodalga radar sensör bağlantı şeması

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ