Kontrol Kalemi

Mikrodalga Radar Sensör

Mikrodalga radar sensörler hareket sensörleri arasında yerini almaya başladı. Mikrodalga radar sensörler diğer hareket sensörerinden farklı olarak kapı,pencere,cam panellerin ve ince duvarların ötesindeki hareketi algılama özelliğine sahiptirler.

Bu sensörler büyük salonlar, odalar ve koridorlar için diğer hareket sensörlerine kıyasla daha avantajlıdırlar.

 

Mikrodalga Radar Sensör Çalışma Prensibi

Mikrodalga radar sensörleri doppler kayması prensibine göre çalışır. Doppler kayması kısaca  kaynak veya gözlemcinin (cismin) en az birinin hareket etmesi sonucu gerçekleşir. Doppler kaymasını birkaç örnek çizimle daha açıklayıcı olacağını düşünüyorum.

 

 

Çizimde kaynaktan çıkan sinyal ile durağan cisme çarpıp gelen sinyaller aynıdır. Dopler kayması yoktur. Sensör için değerlendirdiğimizde sensör çıkış vermeyecektir.

Çizimde kaynaktan çıkan sinyal ile hareketli hedefe çarpıp gelen sinyaller farklıdır. Sinyallerin farklı olmasından dolayı doppler kayması meydana gelir. Sensör için değerlendirdiğimizde sensör çıkış verecektir.

 

Mikrodalga Radar Sensörlerin Özellikleri

Radar sensör birçok üründe’de olduğu gibi marka ve modele göre özellikleri farklılık gösterebilir. Elimdeki üründe 5,8 GHz’lik mikrodalga sensör modülü kullanılmış.

Cihazın üzerinde 3 adet ayar bulunmaktadır:

  1. Sens (Alıgılama Mesafesi)
  2. Time ( Çalışma Süresi)
  3. Lux ( Çalışma Ortamı Aydınlığı )

1. Sens

Algılam mesafesi 2m ile 16 m arası ayarlıya biliyoruz bu ayarladığımız mesafe direk uzunluk değildir. Yani sensörden 2 m ilerisi 16 m ilerisi gibi doğrusal algılanmamalıdır.Bu ayar ile çapı ayarlamış oluyoruz.

 

Alttaki algılama alanı hakkındaki çizimdeki gibi

 

 

2. Time

Bu ayar diğer hareket sensörlerindeki gibi çalışma süresi ayarıdır. 10sn ile 12 dk arasında ayarlana bilir ve  tamamen kullanıcının arzusu ve ihtiyacına bağlıdır.

 

 

 

3. Lux

Radar sensörün hangi ışık şiddetinde çıkış vereceğini ayarlaya bildiğimiz kısımdır. 2 lüx ile 2000 lüx arasında istenilen bir değere ayarlanabilir. Çizimdede gösterdiği gibi gece gündüz ve loş hangi oramda çalışması istenirse o ortam ayarlanabilir.

 

 

 

 

Mikrodalga Radar Sensör Bağlantı Şeması

Exit mobile version