Kaçak Akım Rölesini acil stop butonu ile açtırmak

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
16 Eki 2007
Mesajlar
1,798
Puanları
281
Kaçak akım rölesinin iç şeması şu şekilde.

Kaçak akım test butonu ve direnci.jpg

Şekil-1 3 fazlı kaçak akım rölesinin iç yapısı

Mono faz kaçak akım şeması.jpg


Şekil-2 Bir fazlı kaçak akım rölesinin iç yapısı.


Her iki şekilde de görüldüğü üzere kaçak akım rölesinin üzerinde bulunan test butonu bir direnç üzerinden çıkış fazı ile giriş nötrü arasına bağlanmış durumda. Butona basıldığında direnç üzerinden bir akım geçmiş oluyor ve bu akım kaçak akım olarak algılanarak röle açmış oluyor.

Şimdi birinci sorum şu; bu kaçak akım rölesine aşağıdaki şekildeki gibi haricen bir acil stop butonu bağlansa ve acil durumda butona basılarak kaçak akım rölesinin atması sağlansa, bu yöntem acil durum enerji kesme için uygun bir yöntem olur mu?

Acil Stop ve Direnç Bağlantısı.jpg

Şekil-3 Acil Stop Butonu ve harici direnç üzerinden kaçak akım rölesinin açtırılması için bağlantı.

İkinci sorum ise yöntem uygun ise seçilen 2,2K'lık direnç (220/2,2 k = 100 mA) yeterli midir?
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1.sorunuz için;Kaçak akıma açtırma işlemini nasıl yaptırcaksınızYani acil stop a basıldıgında mekanık olarak kacak akımı attıracak bişey göremiyorum.Çizdiğiniz gibi fazı nötr üstüden mi akıtmayı düşünüyosunuz ?
 
Bana kalırsa yapılan işlem kaçak akım rölesi üzerinde bulunan test butonunu biraz daha uzağa, ulaşılabilir bir alana konulmuş halidir. Sistem teoride çalışır görünüyor. 100mA değerine gelince genelde kaçak akım röleleri 30mA. Yani en azından evlerde kullanılan monofaze olanlar öyle. Yani 100mA fazlasıyla yeterli gelecektir diye düşünüyorum. Bence denemekten zarar gelmez.
 
1.sorunuz için;Kaçak akıma açtırma işlemini nasıl yaptırcaksınızYani acil stop a basıldıgında mekanık olarak kacak akımı attıracak bişey göremiyorum.Çizdiğiniz gibi fazı nötr üstüden mi akıtmayı düşünüyosunuz ?
Küçük bir akımla kısa devre yaptırılacak, amiyane tabirle.
 
Bana kalırsa böyle bir işlem acil durdurmanın mantığına ters olur. Acil durdurma için normalde kapalı kontak kullanılması, hattın açılması durumunda acil durmanın gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde hatta bir kopukluk olsa haberimiz olmaz, acil durdurma butonumuz işlevsiz kalabilir.​
 
bu yöntem acil durum enerji kesme için uygun bir yöntem olur mu?

Sigorta ile kaçak akım rölesi görevleri ayrıdır.
Enerjiyi keser mi keser .

Sadece kaçak akım rölesi sigorta gibi kullanılması sakıncaları olabilir.

Sadece kaçak akım rölesi sigorta gibi enerji kesilmesinde kullanılmasında sorun yok diyelim.

Önemli olan Allah göstermesin bir durum olduğunda bilir kişinin yazısı.

Kolay gelsin sağlıcakla
 
2. sorunuza cevap olması açısından; Birara 4 kutuplu 30mA Siemens röleyi sökmüştüm içindeki direncin 1,1k olduğunu görmüştüm. Direnç faz-nötr arasına bağlanmıştı.
 

Forum istatistikleri

Konular
128,598
Mesajlar
918,923
Kullanıcılar
450,599
Son üye
RABİAA29

Yeni konular

Geri
Üst