Kaçak Akım Rölesinin Tarihi ve Kullanım Amaçları

DLY Kaçak Akım Rölesi var duydunuz mu daha önce.

Yanlız bunlar pano tipi röleler ve troidal akım trafoları ile birlikte kullanılıyorlar ayrıca üç fazlı.Ev kullanımı için uygun değil

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İlk defa duydum.Diğerlerinden farklı tarafı nedir ?Benim ! duymadığımı,kimsenin de duyduğunu sanmıyorum:rolleyes:

Alçak geçiren filtre özelliği sayesinde harmonik ve diğer parazit akımlardan etkilenmezler. Özellikle sürücü ve benzeri yüksek harmonik akım çeken cihazlar için ideal, çoklu besleme ünitesine sahiptir. Bu özelliği sayesinde nötr kullanmayan sistemler için harici nötr hattı çekilmeden 2 faz ile kolayca kullanılabilir. 110-125 V AC, 220-240 V AC, 380-415 V AC
Yanlız bunlar pano tipi röleler ve troidal akım trafoları ile birlikte kullanılıyorlar ayrıca üç fazlı.Ev kullanımı için uygun değil
Evet bu doğru ama diğerlerinden çok farklı değil mi?

Kendinden toroidli ! üretim farklılığı terimi olabilir.Ben,sonuç özellik yönünden sormuştum.Tanıtımdan sonra,
röleyi inceledim.Bu tip röleler için,ekranlı ve anlık kaçak akımı gösteren tipleri ( CIRCUTOR RG-10 ,FRER,Schneider RHU mesela ) kullanmayı daha çok tercih ve tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:
Evet bu doğru ama diğerlerinden çok farklı değil mi?

Bu ürün benzeri birçok röle var bunlar ana dağıtım panolarında kullanılıyor.Diğer markaların akım ayar sahası 300 milimaper ile 30 amper arası Bunu evde kullanmak mantıksız ve zahmetli olur.Niye böyle bir rölede ısrar ediyorsunuz.Siemens ve schanider marka röleler çok iyidir.Hassasiyet isterseniz 10 miliamper takarsınız işinizi görür.Dediğim gibi bunlar ana pano da kullanılır böyle bir masrafa gerek yok alırsınız 150 liralık kaliteli bir kaçak akım uğraşmazsınız akım trafosu röle kombinasyonuyla

Yinede tatmin etmiyorsa hem sizin önerdiğiniz röle ile ismini verdiğim markaların röleleri ni lamba yada dirençle test edin bakalım aynı açmayı yapıyor mu yapmıyor mu ?

Filitre mevzusuna gelince kaçak akımların geciklmeli tipleri var gereksiz anlık akımlarda açma yapıyorsa gecikmeli tip kullanırsınız sorun kalmaz.

Son düzenleme:
Elimde video yok fakat sizin gibi iddia eden bir arkadaşım vardı uygulamalı bir deney yaptık.Onun açıklamasını yapayım birde birkaç teknik bilgi vereyim umarım açıklayıcı olur.Arkadaşımın iddiası kaçak akımın ister faz nötür isterse faz-faz kısa devresinde yada bu durumlarda faz-faz ve faz-nötüre aynı anda temas durumunda çarpılma olması halinde kaçak akımın devreyi açacağını iddia etti bende bunun kesinlikle yanlış olduğunu bu durumda kaçak akımın duyarsız kalacağını söyledim.Ana dağıtım panosundan bir uzatma bir kabloyla trifaze kaçak akım bağladık 0,030 ma 25 amper de işletme akımı değeri üzerinde yazıyordu.Faz-faz ve faz-nötür kısa devresi yapmamıza rağmen 35 kiloamper kısa devre ve 250 amper yük akımı özellikli termik manyetik şalter açtı fakat bizim kaçak akım hiç tınlamadı.

Şimdi gelelim kaçak akımla ilgili duruma 0,03 akımda açar demek ne demektir.İnsan vucudu kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama vücut direnci 1500-1600 ohm civarıdır.İnsan için tehlikeli gerilim 50 volt kabulü ile ( uluslarası standartlarda ) 50/1666 = 0,030 amper akıma yaklaşık olarak denk gelir.Yani bu dokunduğunuz noktada vucut direnciniz ayağınızdaki ayakkabı v.s nedenlerden dolayı üzerinizden 30 ma akım geçmesi halinde röle devreyi keser.Diyelimki 20 miliamper geçti üzerinize düşecek gerilim 33 volt olur ve röle devreyi açmaz ama siz bu çarpılmayı hissedebilirsiniz.Sizin çarpılmayı hissetmeniz ve devrenin enerjisinin kesilmemesi çalışmadığı anlamına gelmez.Röleyi 10 ma kullandığınızı varsayalım bu defa üzerinize düşecek gerilim 16 volt olur buda size kesinlikle zarar vermez.Çarpılmasını dahi hissetmezsiniz.Bu deneyi bir kontrol kalemi ilede yapabilirsiniz normalde çalışan ve sizi hiç çarpmayan kontrol kalemini çıplak ayakla yada direncinizi düşürecek ıslak bir yerde deneyin kontrol kalemi bile canınızı acıtacak kadar çarpar ama öldürmez.

akımın insan vücudu üzerindeki etkileri

5 -mili Amper de vücutta karıncalanma baş gösterir
10 - 15- mili Amper de vücutta kasılma baş gösterir
20 - 30- mili Amper de vücutta solunma güçlüğü baş gösterir
30 - 50 -mili Amper de vücutta deformasyon baş gösterir
50 - 100- mili Amper de vücutta fiziksel hareketlilik biter.
100 - 300 mili Amper de kalp durur
300 + Vücutta yanmalar başlar

işte öldürmeden koruyabilir fakat çarpılmadan koruyamıyor, çarpılma derecem çok şiddetliydi, kolumun yumuşak bölgesinden çarpılmıştım, elektrikçi olduğumuzdan alışığız fakat alışık olmayan hassas kişiler şoka girebilir, madem insan koruma adı altında cihaz çıkarılmış, bu işi tamamiyle sağlıklı yapmak gerekir diye düşünüyorum

kendinden toroidli
https://esismuhendislik.com.tr/contrel-kendinden-toroidli-kacak-akim-rolesi/
Böyle olması bence hiçte kullanışlı değil . Ben panodaki rayda bir sürü koruma cihazını ve toroidali ayrı kaçak akım rölesini yanyana görürken sizin ürününüzü gidip niye başka bir bağlantı noktasında arayayım .
işte öldürmeden koruyabilir fakat çarpılmadan koruyamıyor, çarpılma derecem çok şiddetliydi, kolumun yumuşak bölgesinden çarpılmıştım, elektrikçi olduğumuzdan alışığız fakat alışık olmayan hassas kişiler şoka girebilir, madem insan koruma adı altında cihaz çıkarılmış, bu işi tamamiyle sağlıklı yapmak gerekir diye düşünüyorum
Daha önce oturduğum evde kullandığım ani su ısıtıcısı kullanıyordum . Güvenli kullanabilmek için hem kaçak akım rölesi bağlamış hemde bu cihaz için münferit topraklama yapmıştım . Çünkü dairede hiçbir topraklama yoktu . Cihazın içindeki en ufak bir nemlenmede dahi kaçak akım rölesi atıyordu . Bundan daha üstün bir koruma düşünemiyorum . Bence kullandığınız malzemenin kalitesi ile ilgili bir sorun olabilir .

Son düzenleme:

Tamam da senin bahsini ettiğin cihazda da bu olay yine olacak elektriğin hızı saniyede 270.000 km olduğunu düşünürsek açma zamanı devrenin tamamen kesilmesine kadar geçecek sürede (milisaniye mertebesinde) bu çarpılmayı yine hissedersiniz.Yani yapı bakımından ve teknik açıdan hiçbir farkı yok normal kaçak akımdan ve ek olarak çarpılacak kişi açısından da bir şey değişmeyecek.Sende ön yargıya neden olan şey normal kaçak akımın senin bahsini ettiğini kaçak akımdan daha geç açacağını düşünmen.Bende bu konuda yanıldığını iddia ediyorum.Önceki mesajlarımda belirttiğim gibi iki cihazı alıp denemesini yap farkın olmadığını göreceksin hatta normal kaçak akım daha hassas çıkabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri