PIC ile LED yakma

Ben de C ci olacam kafaya koydum ama, önümüzde finaller + kpss var.. :)

Onlar şuanlık tabii daha öncelikli.
Ancak günde yarım saatini dahi ayırsan C'ye senin için kârdır...

Programlama temelim var C++ ta,, pic için püf noktalarına bir tekrar yapsam yeter, bir de kütüphanelerle ilgili araştırma yapmam gerekiyor biraz..

Aslında asm de zor sayılmaz ama asm de fazla ince eleyip sık dokuyorum.. Yok hızlı olsun, yok genel amaçlı olsun,, böyle böyle uğraşıyorum biraz.. Bu konularda takıntılı biriyim sanırım.. :)

Bana soracak olursan, en düşük seviyeli dil, en sağlam dildir.
Ancak gel görki, yaptığın işler çoklaştıkça dilin seviyesini yükseltmek zorunda kalırsın.
Hangi dil olursa olsun, ezbercilikten kaçın.
Onca kitap var, internette onca döküman var.
Önemli olan kafanda algoritmayı kurabilmen, gerisi boş...

Valla algoritmayı kurabiliyorum sanırım,, kodları baştan sona bizzat ben yazarım.. Pdflerdeki eeprom rutinlerini bile kendime has düzenlemişimdir.. :) Tek yapamadığım, internetteki örneklerden birebir kopyalayıp kullandığım kod; crc hata ayıklama hesabı.. :)

Valla algoritmayı kurabiliyorum sanırım,, kodları baştan sona bizzat ben yazarım.. Pdflerdeki eeprom rutinlerini bile kendime has düzenlemişimdir.. :) Tek yapamadığım, internetteki örneklerden birebir kopyalayıp kullandığım kod; crc hata ayıklama hesabı.. :)

Her yiğidin yoğurt yeme şekli farklı olduğu gibi;
Her yazılımcının da geliştirme şekli farklıdır.
Bence sorun ordan kaynaklanıyor. :)
Hele bazı yazılımcılar vardır, artık aklında ne gibi şeyler hayal ediyorsa, koda da aynı şekilde yansıtır.
Ondan sonra sen o koda baktığında, o okyanusta boğulup gidersin. :)

Her yiğidin yoğurt yeme şekli farklı olduğu gibi;
Her yazılımcının da geliştirme şekli farklıdır.
Bence sorun ordan kaynaklanıyor. :)
Hele bazı yazılımcılar vardır, artık aklında ne gibi şeyler hayal ediyorsa, koda da aynı şekilde yansıtır.
Ondan sonra sen o koda baktığında, o okyanusta boğulup gidersin. :)

Sanki benden bahsediyon hocam.. Bazen, üzerinde uğraştığım bir yazılıma ara verdiğimde, neyi neden niçin yaptığımı hatırlamam, tutar ufak bi yeri değiştiririm.. Sonra o fonksiyonu kullanan başka fonksiyonu, sonra onla etkileşimli başka kodu derken,, tüm yazılımı revize ederim.. :)) Bir an'ım bir an'ımı tutmuyor programlamada.. :)

ASM'de uzman olman çok güzel bir şey.
Anladığım kadarıyla yazılım da geliştirebiliyorsun.
C'ye rahatlıkla geçiş yapabilirsin... :)

Hocam picasm nin uzmanlık bi yanı yok aslında.. Piclerde en kolay ve en etkili dil asmdir hatta.. Herkes yazabilir, ki zaten lise öğrencileri bile el attı bu picasm işine.. Esas sorun donanım kontrolü ve dış birimlerle iletişime gelince çıkıyor,, diğer diller kadar zengin kütüphanesi olmadığından ya site site örnek aramak zorunda kalıyorsunuz, ya da ingilizce bir pdf yi anlamak için kafa patlatıyorsunuz.. İşler de tam burda kopuyor..

Örnek bulamayan ve pdf inceleyemeyenler(ya da üşenenler) programlamada çok yetenekli olsa dahi yürütemiyorlar asmyi.. Diğer dillerde belli standartlar olduğundan örnek bulmak da kolay sanıyorum, fakat asm dilinde standartlar programcıya kaldığından, bulduğunuz bir örnek sizin sisteminize uygun olmayabiliyor, ki zaten bırakın farklı programcıların yazılımlarını, bizzat kendi yazdığım programlar arasında bile uyumsuzluk var, bi yazdığımı başka yazılımda kullanamıyorum.. :) En zor dil olma ünvanı da burdan geliyor bence, asmde illaki üşenmeyip pdf inceleyeceksiniz veya örnek bulsanız dahi sisteminize kendi kodlarınızla adapte edeceksiniz..

4x4 matrix şeklinde dizilmiş 16 tane led ile yapılmış animasyon devresidir. PIC16F84 ile yapılmış olup, 9-12V ile çalışabilir. BU DEVRENIN ÇALIŞMA PRENSIBINI AÇIKLAYABILECEK BİRİ VARMI ?

Uzmanlık derken ne demek istediğimi aslında sen son mesajın içinde belirtmişsin zaten. :)
Eğer bir geliştirici, örneğin bir I2C protokolunu inceleyip bunu, ASM'ye dökebiliyorsa prosodürsel olarak, işte o şahıs ASM'de uzmandır.
Bir yazdığın prosedürü, başka bir yazılımında kullanamıyorsan, muhakkak geliştirirken bir şeyleri eksik yapıyorsundur.
Kütüpheneleme konusunda elimden geldiği kadar yardımcı olurum sana.
Tabii, paylaşmak istersen. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri