Anlık elektrik kesintisine çözüm

Pirizden işinizi görecekse ?

Ekli dosyalar

• CATA CT-9187.jpg
    CATA CT-9187.jpg
    59.3 KB · Görüntüleme: 6
  • GALAXY AKIM - GERİLİM .jpg
    GALAXY AKIM - GERİLİM .jpg
    93 KB · Görüntüleme: 5
  • GALAXY S220.jpg
    GALAXY S220.jpg
    89 KB · Görüntüleme: 5
  • POWERFUL VP-116 Broşür.pdf
    2.6 MB · Görüntüleme: 0
  • IMG_20220630_164055.jpg
    IMG_20220630_164055.jpg
    117.1 KB · Görüntüleme: 5
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Not . Yıldırım koruması yapmaz .
Şimşekte kaçak akım rölesi atmasında kaçak akım rölesi tipine göre seçim yapılması gerekir. ( araştırma )
DC mA kaçaklarinada çözüm getirilmesi
Diğer asansör , özel cihazlar içinde konumu göre kaçak akım rölesi tipine göre seçimi.

Diger

Son düzenleme:
Şu final sorusunu biri cevaplasa olay tamam zaten
Şerit Ledler mi bozuluyor , yoksa Ledler için kullandığınız "trafo", besleme üniteleri mi?

Çok kısa süreli voltaj "sıçramaları" için TRANSZORB kullanabilirsiniz.
"Varistör" de kullanılabilir , biraz daha yavaştır ancak birçok cihazda kullanılır.
Kullanıldığı alanlar birz farklılık gösterir ancak amaç aynıdır.
İkisini paralel bile kullanabilirsiniz . Ortalama 10TL civarında bulunur

Şerit Ledler mi bozuluyor , yoksa Ledler için kullandığınız "trafo", besleme üniteleri mi?

Çok kısa süreli voltaj "sıçramaları" için TRANSZORB kullanabilirsiniz.
"Varistör" de kullanılabilir , biraz daha yavaştır ancak birçok cihazda kullanılır.
Kullanıldığı alanlar birz farklılık gösterir ancak amaç aynıdır.
İkisini paralel bile kullanabilirsiniz . Ortalama 10TL civarında bulunur

Kullanılacak değerler nedir ?
Neresine kullanılacak ?

400 volt'luk varistör sisteme paralel bağlanıyor. 400V ve üzerinde gerilimde iletime geçip normal sigortayı açar. Gerilim/akım koruma prizleri de aynı mantıkla çalışır. Ben ev girişindeki panoya TRANSZORB ayarlı akım/gerilim cihazı bağlamıştım. Bir hafta normal çalıştı. Hatta köy yerinde bir gece elektrikler gidince cihazın devreyi kestiğini gördüm. Meğerse alt gerilim 175 volt'un altına düşmüştü. Sonra sayaç panosunda revizyon sonrası sigortayı açmamla herhangi bir anormal durum yokken bir anda patladı ve mecburen panodan söktüm onu. Garanti kapsamında amazon'daki satıcıya da bir türlü ulaşamadım. Çöp oldu. :(

Üstad, konu sahibi neler olduğunu tam anlatsa
ve elind ne tür ölçü aleti var vs. daha rahat olacak

İlk bakışta şöyle bir Transzorb (TVS) kullanılabilir
P6KE350CA-TKS.

Bu 600W (üzerinde harcanabilecek güç),
İletim Voltajı 300V, (bu voltaj 10usn/1000usn peryodunda artarsa) 1.2Ampere kadar iletim sağlayıp cihazı korumaya alır.
Üzerinde 5W sürekli harcar ve Max dayanma akımı 100Amperdir. AC için Bipolar CA kodlu modeli kullanılır
Çok çeşitli voltajlarda bulunur.

Hemen korumaya geçsin diye düşük voltajlı olanını seçmek yanlıştır, En az 300-350V tan başlanmalıdır.

Varistor daha yavaş tepki süresi olan üründür, bazı avantajlarından dolayı bir çok cihazda kullanılır
(Çin malları hariç)
220VAC ye bağlanacak Varistör voltajı ortalama 470V olarak alınır. Direnç.net te bulabilirsiniz
https://www.direnc.net/485v-20mm-varistor

Cihazların 220VAC girişlerine en kısa noktadan bağlanır.

Ekli dosyalar

• P6KE.pdf
    361.4 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Olay LED panellere nasıl döndü bilmiyorum ama yaptığım şeyi söyleyeyim LED paneller ile ilgili. LED panel içerisinde 6 tane şerit var. Genellikle bu anlık kesinti LED patlatıyor LED drivera zarar vermiyor. Ben ölçü aletini kısa devre konumuna alıp şerit ledleri tek tek kısa devre yaparak hangi şeritin arızalı olduğunu bulup o şeriti iptal ederek LED paneli faal hale getiriyorum. Konunun bunla gram alakası yok.

Önceden bu anlık kesintiden dolayı termosifonda da arıza çıktı. Bu sebeplerden dolayı buna bir çözüm bulmam gerektiğini hissettim. Ya elimdeki malzemelerden yapacaktım ya da ucuz yollu bir çözüm bulacaktım. Önerilen ürünler en az 1500-2000 TL olduğu için benimde kontaktör zaman rölesi ilişkisi ile elektrik 1 saniyelik gidip gelse bile zaman rölesi sayesinde bu süreyi 1 dakikaya çıkarabileceğim aklıma geldi. Sonra elimdeki ürünü zaman rölesi sanıyordum Klemsan'ın C1-SA kodlu Gerilim izleme rölesi olduğu ortaya çıktı. Test ettim bu ürünün bobini enerjilendiğinde çıkış vermesi 5 saniye kadar sürünce dedim bu da işimi görür. Olay tamamen bu yani.

Final sorusu dediğim soruda ''Ana şaltere trifaze olarak geliyor çıkışından monofaze sigortalara dağıtıldığı için kimi odaya R kimi odaya S kimi odaya T fazı gidiyor. Şimdi R fazına giden oda da biri gitti ısıtıcı taktı diyelim. R fazında 3 kW yük var. S ve T fazında lamba bile yanmıyor diyelim. Bu Klemsan C1-SA bunu dengesiz olarak algılayıp çıkış vermeme ihtimali var mı?'' idi. Bu sorunun cevabınıda ilk mesaide öğreneceğim zaten kontaktörün 1 fazına priz takıp prize 2 3 kW yük çeken bir şey takıp C1-SA'nın bu duruma ne tepki vereceğini göreceğim. Sistemi ben test olarak kurdum zaten fotoğraflardanda görebilirsiniz.

https://www.klemsan.com.tr/product/Index/tr-TR/6263/

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    136 KB · Görüntüleme: 12
  • 17015866976933240108864881408689.jpg
    17015866976933240108864881408689.jpg
    169.6 KB · Görüntüleme: 11
  • 17015867368308478718666497526747.jpg
    17015867368308478718666497526747.jpg
    213.7 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
İyi günler. Askeri personelim bulunduğum yerde saliselik kesintiler oluyor. Son 1 ay içerisinde 3 ayrı LED panelden şerit iptal etmek zorunda kaldım. Önceden bir kaç şey daha gitti iyice can sıkmaya başladı. Tam araştırmadım açıkçası direk buraya yazayım dedim.

Elimdeki malzemelerle veya ucuz yollu bir şekilde halletmem lazım.

Binanın ana şalteri trifaze 40 amper KAKR. Elimdeki malzemelerden 40A bir kontaktör ve bir zaman rölesi ile bir şeyler ortaya çıkarabilirim gibi geliyor ama KAKR buna izin verir mi emin değilim.

Bana öneride bulunabilecek var mı? Yardımlarınız için teşekkürler ederim şimdiden.
Kardeşim tahmini olarak Şebeke hattında bir Buat arızası mevcut bunu kurumun çözmesi gerekiyor

Zaman rölesinin 3 fazlı olmasına gerek yok ki. Ara eleman zaten. Açıkçası şu ana kadar hiç zaman rölesi kullanmadım.

Detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse KAKR'nin çıkışından 3 fazı alıp kontaktörün L1L2L3'ne gireceğim T1T2T3'den bina beslenecek çıkış nötrüne hiç ellemeyeceğim burası basit ondan yazmadım. Sonra KAKR'nin girişinden bir faz alıp zaman rölesinin L'sini ve 1 kontağını besleyeceğim. 2'den çıkıp kontaktörün A1'ni besleyeceğim. Nötr'üde KAKR'nin giriş nötründen alıp zaman rölesinin N'si ve kontaktörün A2'ne bağlayacağım. Zaman rölesini 1 dakikaya ayarladım varsayalım. Elektrik geldiğinde ilk önce zaman rölesi saymaya başlayacak 1 dakika dolduğunda kontağını kapatacak kapanınca kontaktörün bobini enerjilenecek kontakları çekecek ve binaya enerji gidecek. Anlık kesinti olsa bile 1 dakika olmadan binaya enerji gelmeyecek. Benim aklımdaki sistem bu ama KAKR bu sisteme evet der mi zaman rölesi anlık kesintiyi umursar mı bobin hassasiyeti nasıl hiç bilmiyorum.

Bu arada herkese çok teşekkür ederim ama dediğim gibi bu işi ya elimdekilerle ya da ucuz yollu bir şekilde çözmem gerekiyor.
Elinizdeki koruma rölesi modeli faz yokluğuna cevap verecektir ancak markanın en az donanımlı modeline sahipsiniz. Faz yokluğu özelliği belki işinize yarayabilir. Modelin özellik ve yeteneklerini aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
https://klemsan.com.tr/SF/9096/C_V_F_series-protection-relay_23042015.pdf

Olay LED panellere nasıl döndü bilmiyorum ama yaptığım şeyi söyleyeyim LED paneller ile ilgili. LED panel içerisinde 6 tane şerit var. Genellikle bu anlık kesinti LED patlatıyor LED drivera zarar vermiyor. Ben ölçü aletini kısa devre konumuna alıp şerit ledleri tek tek kısa devre yaparak hangi şeritin arızalı olduğunu bulup o şeriti iptal ederek LED paneli faal hale getiriyorum. Konunun bunla gram alakası yok.

Önceden bu anlık kesintiden dolayı termosifonda da arıza çıktı. Bu sebeplerden dolayı buna bir çözüm bulmam gerektiğini hissettim. Ya elimdeki malzemelerden yapacaktım ya da ucuz yollu bir çözüm bulacaktım. Önerilen ürünler en az 1500-2000 TL olduğu için benimde kontaktör zaman rölesi ilişkisi ile elektrik 1 saniyelik gidip gelse bile zaman rölesi sayesinde bu süreyi 1 dakikaya çıkarabileceğim aklıma geldi. Sonra elimdeki ürünü zaman rölesi sanıyordum Klemsan'ın C1-SA kodlu Gerilim izleme rölesi olduğu ortaya çıktı. Test ettim bu ürünün bobini enerjilendiğinde çıkış vermesi 5 saniye kadar sürünce dedim bu da işimi görür. Olay tamamen bu yani.

Final sorusu dediğim soruda ''Ana şaltere trifaze olarak geliyor çıkışından monofaze sigortalara dağıtıldığı için kimi odaya R kimi odaya S kimi odaya T fazı gidiyor. Şimdi R fazına giden oda da biri gitti ısıtıcı taktı diyelim. R fazında 3 kW yük var. S ve T fazında lamba bile yanmıyor diyelim. Bu Klemsan C1-SA bunu dengesiz olarak algılayıp çıkış vermeme ihtimali var mı?'' idi. Bu sorunun cevabınıda ilk mesaide öğreneceğim zaten kontaktörün 1 fazına priz takıp prize 2 3 kW yük çeken bir şey takıp C1-SA'nın bu duruma ne tepki vereceğini göreceğim. Sistemi ben test olarak kurdum zaten fotoğraflardanda görebilirsiniz.

https://www.klemsan.com.tr/product/Index/tr-TR/6263/
Probleminiz başka "Final sorunuz" başka.
Probleminiz voltaj dalgalanmalarından (Her ne şekilde olursa olsun) bağlı cihaz veya led lerin bozulması.

"Final sorunuz" ise elinizdeki rölenin bağlanması.
1. Röle türü malzemelerin hızı sizin probleminize çare olacak kadar hızlı tepki veremiyebilir.
2. Problem, sadece kesintilerde meydana çıkmayabilir, kesinti olmadan da voltaj yükselebilir.

Onun için "Final sorunuz" veya çözümünüzde israrcı olmaktansa, başta elektrik tesisatınız incelenmeli, sonrasında çözümler ortaya yatırılmalıdır.

Yoksa, sadece, problemin belki bir kısmını çözebilirsiniz, veya size çözüldü görünür.
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri