Anlık elektrik kesintisine çözüm

1cihan8

Üye
İyi günler. Askeri personelim bulunduğum yerde saliselik kesintiler oluyor. Son 1 ay içerisinde 3 ayrı LED panelden şerit iptal etmek zorunda kaldım. Önceden bir kaç şey daha gitti iyice can sıkmaya başladı. Tam araştırmadım açıkçası direk buraya yazayım dedim.

Elimdeki malzemelerle veya ucuz yollu bir şekilde halletmem lazım.

Binanın ana şalteri trifaze 40 amper KAKR. Elimdeki malzemelerden 40A bir kontaktör ve bir zaman rölesi ile bir şeyler ortaya çıkarabilirim gibi geliyor ama KAKR buna izin verir mi emin değilim.

Bana öneride bulunabilecek var mı? Yardımlarınız için teşekkürler ederim şimdiden.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
abi onlarla uğraşma önemli yerlere ups alabiliyorsan al . buyuk upsin varsa onadan besle aksi halde heç bir şey yapamazsın ... kontaktörüm açma kapama süresi bile bahsettiğin kesintiden daha fazla .bu durumda daha çok çekip bırakacak daha çok anahtarlama akımı daha çok harmonik.
regulatör deyecem ama o kadar kısa sürelerde tepkime verecek regulatör yok zaten regulatörde elektrik kesintisine bişi yapamaz .. şehir şebekesinde böle bişi mümkün değil kuvetle muhtemel sen jeneratör falan kullanıyorsunudur ona baktır

abi onlarla uğraşma önemli yerlere ups alabiliyorsan al . buyuk upsin varsa onadan besle aksi halde heç bir şey yapamazsın ... kontaktörüm açma kapama süresi bile bahsettiğin kesintiden daha fazla .bu durumda daha çok çekip bırakacak daha çok anahtarlama akımı daha çok harmonik.
regulatör deyecem ama o kadar kısa sürelerde tepkime verecek regulatör yok zaten regulatörde elektrik kesintisine bişi yapamaz .. şehir şebekesinde böle bişi mümkün değil kuvetle muhtemel sen jeneratör falan kullanıyorsunudur ona baktır
Şebeke yapıyor maalesef. Evde de aynı şeyi yaşıyorum. Benim aklımdaki fikir şuydu. KAKR girişinden zaman rölesini ve kontağını besleyip kontağın çıkışını kontaktörün bobinine vermek. Yani elektrik geldi diyelim zaman rölesi 1 dakika saydıktan sonra kontaktörün bobinini besleyecek elektrik öyle gelecek. KAKR buna nasıl tepki verir bilmiyorum. Elimdeki zaman rölesi buna uygunmudur bilmiyorum. Ama bir çözüm bulmam lazım buna.

Kaçak akımın konunuza olumsuz etkisi yok.Ektekine benzer aletler
belki ( bahsettiğiniz süre çok kısa olduğu için ) çözüm olabilir.Dene -
nenilir.

Ekli dosyalar

• TAXNELE.jpg
    TAXNELE.jpg
    319.5 KB · Görüntüleme: 9
  • 3 FAZ.jpg
    3 FAZ.jpg
    160.1 KB · Görüntüleme: 8
Tesisat 3 faz ( trifaze ) belirtilen.

Zaman rölesi 3 fazlı mi ? Trifaze. AC 220 V .
Ve kontaktör.

Tesisat 3 faz ( trifaze ) belirtilen.

Zaman rölesi 3 fazlı mi ? Trifaze. AC 220 V .
Ve kontaktör.
Zaman rölesinin 3 fazlı olmasına gerek yok ki. Ara eleman zaten. Açıkçası şu ana kadar hiç zaman rölesi kullanmadım.

Detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse KAKR'nin çıkışından 3 fazı alıp kontaktörün L1L2L3'ne gireceğim T1T2T3'den bina beslenecek çıkış nötrüne hiç ellemeyeceğim burası basit ondan yazmadım. Sonra KAKR'nin girişinden bir faz alıp zaman rölesinin L'sini ve 1 kontağını besleyeceğim. 2'den çıkıp kontaktörün A1'ni besleyeceğim. Nötr'üde KAKR'nin giriş nötründen alıp zaman rölesinin N'si ve kontaktörün A2'ne bağlayacağım. Zaman rölesini 1 dakikaya ayarladım varsayalım. Elektrik geldiğinde ilk önce zaman rölesi saymaya başlayacak 1 dakika dolduğunda kontağını kapatacak kapanınca kontaktörün bobini enerjilenecek kontakları çekecek ve binaya enerji gidecek. Anlık kesinti olsa bile 1 dakika olmadan binaya enerji gelmeyecek. Benim aklımdaki sistem bu ama KAKR bu sisteme evet der mi zaman rölesi anlık kesintiyi umursar mı bobin hassasiyeti nasıl hiç bilmiyorum.

Bu arada herkese çok teşekkür ederim ama dediğim gibi bu işi ya elimdekilerle ya da ucuz yollu bir şekilde çözmem gerekiyor.

Son düzenleme:
Motorlarda.( voltaj ) fazların eşit dağılımı )

Son düzenleme:
Zaman rölesinin 3 fazlı olmasına gerek yok ki. Ara eleman zaten. Açıkçası şu ana kadar hiç zaman rölesi kullanmadım.

Detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse KAKR'nin çıkışından 3 fazı alıp kontaktörün L1L2L3'ne gireceğim T1T2T3'den bina beslenecek çıkış nötrüne hiç ellemeyeceğim burası basit ondan yazmadım. Sonra KAKR'nin girişinden bir faz alıp zaman rölesinin L'sini ve 1 kontağını besleyeceğim. 2'den çıkıp kontaktörün A1'ni besleyeceğim. Nötr'üde KAKR'nin giriş nötründen alıp zaman rölesinin N'si ve kontaktörün A2'ne bağlayacağım. Zaman rölesini 1 dakikaya ayarladım varsayalım. Elektrik geldiğinde ilk önce zaman rölesi saymaya başlayacak 1 dakika dolduğunda kontağını kapatacak kapanınca kontaktörün bobini enerjilenecek kontakları çekecek ve binaya enerji gidecek. Anlık kesinti olsa bile 1 dakika olmadan binaya enerji gelmeyecek. Benim aklımdaki sistem bu ama KAKR bu sisteme evet der mi zaman rölesi anlık kesintiyi umursar mı bobin hassasiyeti nasıl hiç bilmiyorum.

Bu arada herkese çok teşekkür ederim ama dediğim gibi bu işi ya elimdekilerle ya da ucuz yollu bir şekilde çözmem gerekiyor.
abi senin sorunun elektrik kesildikten sonra 1 dakika sonra vermekmi ? yoksa saliselik elektrik kesintisine cevap vermez . yok elektrik geri geldiğinde bir dakika sonra elektrik vermekmi..
salise dediğin 1 ms yani saniyenin 1000 de biri bunu algılıyacak cihaz yok ama sen kesintiyi algılıyorsan demekki bu saniye kadar bişi öyleyse dediğin matıklı

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-rölesi-sorunu.139165/page-4#post-943799

abi senin sorunun elektrik kesildikten sonra 1 dakika sonra vermekmi ? yoksa saliselik elektrik kesintisine cevap vermez . yok elektrik geri geldiğinde bir dakika sonra elektrik vermekmi..
salise dediğin 1 ms yani saniyenin 1000 de biri bunu algılıyacak cihaz yok ama sen kesintiyi algılıyorsan demekki bu saniye kadar bişi öyleyse dediğin matıklı

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-rölesi-sorunu.139165/page-4#post-943799
Reis senle bu işe noktayı koyacağız gibi. Zaman rölesi yokmuş elimde. Klemsan C1-SA var Gerilim izleme rölesi. Ben bunu kullandım şimdi bunun fazı taradısı ettisi 5 sn buluyor. Yani işimi görecek gibi. Çalışma sistemini ben şöyle anladım. Ters fazda çıkış vermiyor, sabit dengesizlik koruması %5 ile %20 arası. Ben bundan şunu anladım fazlar arası %5 volt farkı varsa çıkış vermiyor doğru mu anladım bilmiyorum. Gecikme ayarıyla oynadım ama bir fark göremedim.

Neyse uzatmadan demek istediğim şu, malum binaya trifaze olarak geliyor ama monofaze olarak dağlıyor. Eğer fazlardan birine yük bindiğinde bu aletin çıkış vermeme ihtimali var mı? Herkese çok teşekkür ederim ben konunun bu kadar aktif olmasını beklemiyordum :)

https://www.klemsan.com.tr/product/Index/tr-TR/6263/

Ekli dosyalar

• 17015866976933240108864881408689.jpg
    17015866976933240108864881408689.jpg
    169.6 KB · Görüntüleme: 9
  • 17015867368308478718666497526747.jpg
    17015867368308478718666497526747.jpg
    213.7 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar