Dandik led ampulün içindeki kart

usaglam

Üye
arkadaşlar merhaba. led ampullerin içinden çıkan led kartını nasıl çalıştırabilirim? bozuk ampullerden çıkardığım bu kartlardan birkaç tane birikti ve 12 volt adaptörle bunları çalıştırmak istiyorum. çalışan bir ampulü söktüm ve kartını dışarı çıkardım. aslında iki karttan oluşuyor. birisi bahsettiğim led kartı. diğeri ise bozulup ampullerin çöp olmasına sebep olan besleme kartı. aşağıdaki fotoğrafta kırmızıyla gördüğünüz noktalardan ölçtüğümde dc 285 volt gördüm. bu kadar yüksek bir voltajı nasıl elde edebilirim? ya da bu ledi çalıştırmanın başka yolları var mı? elimde bu karttan bir kaç tane olduğundan hepsini bir arada çalıştırıp güçlü bir ışık yapmak istiyorum. ampulün kutusunda 9,5 watt yazıyor. bir de acaba kartın üstündeki siyah entegre ne işe yarıyor bilen birisi yazabilir mi? şimdiden teşekkürler.

foto_no_exif.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba.
DC 285 volt gibi yüksek gerilimler le uğraşmanızı tavsiye etmem.
Bu kartı 12 voltla beslmek yerine 12 voltla çalışan bir LED aydınlatma düşünülebilir.
Belki geri dönüşüm amacınız olabilir ama yinede karar elbettte sizin.

merhaba,
Resimde dikkat ettiyeniz kırmızı halkalar ile gösterdiğiniz pad'lerin altında + ve - text'lerini işlemiş designer. O noktalar led board'un besleme pad'leri ise DC bşr gerilim görmeniz gerekli. Bu led board'u besleyen bir güç devresi olması gerekiyor söktüğünüz lamba içinde. Bu devreler küçük, genellikle de led ömrü uzun olması için akım sınırlamalı smps devreleri olarak dizayn ediliyor. Siz bu led'lere doğrudan 12v besleme uygularsanız led'leri bozabilir veya led'lerin hiç ışık verememesi sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Net birşey söyleyemiyorum çünkü bu işlerde tek tip bağlantı mantığı tercih edilmiyor. PCB'de beyaz boyalı olduğu için neyin nereye bağlandığı seçilmiyor ne yazıkki.

U1 entegresi ile ilgili de durum şöyle. Şayet ampulün içinden bir güç devresi çıkmadıysa, kırmız ile işaretlediğiniz pinler 220V faz/notr girişleridir. O entegrede bir nevi köprü diyot görevi üstleniyorudur. İhtimaller üzerinden söylememin sebebi fotoğafta entegrenin üzerindeki kod okunmuyor. Kodu internette aratırsanız ne entegresi olduğu karşınıza çıkacaktır.

Bu devrelerde genellikle durum şöyledir. Ya gerilim yüksek tutulup akım düşük sınırlarda tutulur ve akım sınırlayıcı devre ile sağlanır. Yada tam tersi gerilim düşük seviyede sabitlenip akım üst sınırda tutulur. En yaygın olanı akım sınırlayıcı olanlardır. Sizin bu ledleri doğru değerler ile beslemeniz için çalışan bir ampul içini açıp enerji varken bir voltmetre ile çalışır halde gerilim ölçümü, ardından yine enerjii altında seri bir led borard'a giren hatta seri bağlantı ile bir amper ölçümü yapmanız. Burdan aldığınız veriler sonucunda atıl vaziyette olan led board'larınıza uygun besleme kaynağı seçmeniz en doğrusu olacaktır.

DİKKAT: Bu ölçümler esnasında 220v ve Şebeke gerilimi hatta ve hatta smps üzerinde daha yüksek flyback gerilimlerine maruz kalabilirsiniz. O nedenle enerji altında çalışmada tecrübeniz yok ise bunu yapmanızı KESİNLİKLE TAVSİYE ETMEM. Keza olası çarpılma durumları ölümle bile sonuçlanabilir çok dikkatli olun!

Pwm sabit akım entegresi.. ledler seri bağlı olduğu için 12v yeterli gelmez, 24 volt anca kurtarır. Tabi sabit akımla surulecekler

Merhaba.
DC 285 volt gibi yüksek gerilimler le uğraşmanızı tavsiye etmem.
Bu kartı 12 voltla beslmek yerine 12 voltla çalışan bir LED aydınlatma düşünülebilir.
Belki geri dönüşüm amacınız olabilir ama yinede karar elbettte sizin.
merhabalar. bu projenin tek amacı geri dönüşüm. aydınlatmaya ihtiyacım yok. sadece tamamen sağlam olduğunu düşündüğüm kartları çöpe atmak yerine geri dönüştürmek istiyorum.

merhaba,
Resimde dikkat ettiyeniz kırmızı halkalar ile gösterdiğiniz pad'lerin altında + ve - text'lerini işlemiş designer. O noktalar led board'un besleme pad'leri ise DC bşr gerilim görmeniz gerekli. Bu led board'u besleyen bir güç devresi olması gerekiyor söktüğünüz lamba içinde. Bu devreler küçük, genellikle de led ömrü uzun olması için akım sınırlamalı smps devreleri olarak dizayn ediliyor. Siz bu led'lere doğrudan 12v besleme uygularsanız led'leri bozabilir veya led'lerin hiç ışık verememesi sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Net birşey söyleyemiyorum çünkü bu işlerde tek tip bağlantı mantığı tercih edilmiyor. PCB'de beyaz boyalı olduğu için neyin nereye bağlandığı seçilmiyor ne yazıkki.

U1 entegresi ile ilgili de durum şöyle. Şayet ampulün içinden bir güç devresi çıkmadıysa, kırmız ile işaretlediğiniz pinler 220V faz/notr girişleridir. O entegrede bir nevi köprü diyot görevi üstleniyorudur. İhtimaller üzerinden söylememin sebebi fotoğafta entegrenin üzerindeki kod okunmuyor. Kodu internette aratırsanız ne entegresi olduğu karşınıza çıkacaktır.

Bu devrelerde genellikle durum şöyledir. Ya gerilim yüksek tutulup akım düşük sınırlarda tutulur ve akım sınırlayıcı devre ile sağlanır. Yada tam tersi gerilim düşük seviyede sabitlenip akım üst sınırda tutulur. En yaygın olanı akım sınırlayıcı olanlardır. Sizin bu ledleri doğru değerler ile beslemeniz için çalışan bir ampul içini açıp enerji varken bir voltmetre ile çalışır halde gerilim ölçümü, ardından yine enerjii altında seri bir led borard'a giren hatta seri bağlantı ile bir amper ölçümü yapmanız. Burdan aldığınız veriler sonucunda atıl vaziyette olan led board'larınıza uygun besleme kaynağı seçmeniz en doğrusu olacaktır.

DİKKAT: Bu ölçümler esnasında 220v ve şebeke gerilimi hatta ve hatta smps üzerinde daha yüksek flyback gerilimlerine maruz kalabilirsiniz. O nedenle enerji altında çalışmada tecrübeniz yok ise bunu yapmanızı KESİNLİKLE TAVSİYE ETMEM. Keza olası çarpılma durumları ölümle bile sonuçlanabilir çok dikkatli olun!
kırmızıyla gösterilen yeri dc 285 volt olarak ölçtüm. evet, ayrı bir besleme devresi var. zaten ampuller o besleme devresi bozulduğundan bozuluyor büyük ihtimalle. benim amacım bu besleme devresini iptal edip kendi güç kaynağımla bu led kartını çalıştırmak. aşağıya detaylı fotoğrafları koyuyorum. soldaki besleme devresi, sağdaki tek başına çalıştırmak istediğim led kartı. fotoğraftaki sğadaki karttaki siyah entegrenin kodu bp5118f. sabit akım entegresiymiş. fotoğraftaki soldaki karttaki entegre ise köprü diyotmuş.
Pwm sabit akım entegresi.. ledler seri bağlı olduğu için 12v yeterli gelmez, 24 volt anca kurtarır. Tabi sabit akımla surulecekler
led driver diye bir cihaz varmış. bir şekilde ledin içinden geçmesi gereken maksimum akımı algılayıp ona uygun voltaj veriyormuş. şimdi ben hiç anlamayan birisi olarak soruyorum. led driver ledlerin geçirmesi gereken akımı nasıl anlıyor? bütün ledlerin çalışması için gereken akım aynı mı acaba? daha daha güçlü ledler geçen akımı aynı tutmak ve çalışmak için çok yüksek voltajlarla mı çalışıyorlar?

ledlerin bacaklarını multimetreyle kontrol ettiğimde hepsinin seri bağlı olduğunu gördüm. yani aşağıdaki fotoğrafta maviyle işaretlediğim yerlerden elektrik versem çalışacak aslında. ama kaç volt vereceğimi bilmiyorum. acaba led driver mi lazım bunun çalışması için? eğer öyleyse nasıl bir driver seçmeliyim? ampullerin tanesi 9.5 watt ama bu kartlardan birkaç tanesini bir adet driverle çalıştırabilirmiyim ki?

foto_no_exif (1).jpg
foto_no_exif (3).jpg
foto_no_exif (2).jpg

soldaki guc devresinin cikis pinlerinde gerilim goruyorsani besleme devreniz bozuk degil, led board’da problem vardir. Led board’un uzerinde de pek malzeme yok, once led’leri avometre buzzer/diyot kademesine alarak dogru polariye ederek tek tek kontrol edin. İclerinde bozuk oln varsa arkadasin dedigi gibi led’ler seri baglidir ve bozuk olan acik devre yaptigi icin diger led’ler de devresnini tamamlayamiyordur. Ama hepsi saglam ise sabit BP511 arizalidir, o entegre seri baglidir ana besleme hattina o nedenle o cikis vermiyordur o zaman onu degistirmeniz gerekir.

Birebir aynı ampulden 3 tanesi de pert oldu, ledlerde sıkıntı yok sanırım, düşük ışıkta titreme yaparak yanıyor, anahtarı kapattığımda bir süre daha ışık verip kapanıyor. Tam bir çin işi marka falan yok üzerinde.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri