PIC ile LED yakma

farabiiii

Üye
Merhaba arkadaşlar PIC ile ilgili sormak istediğim bir şey var. Bir PIC ile en fazla kaç tane LED e ayrı ayrı müdahale edebilirim? Her LED i yakıp söndürmeyi ayrı ayrı kontrol etmek istiyorum.

LED ekranlarda yazı resim animasyon vs her LED e ayrı müdahale edilebiliyor. bunun teknik olarak nasıl yapıldığını bilen var mı?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Yapmak istediğini tam açılarsan ona göre bir sistem önerebiliriz.. Kullandığın dil de önemli.

Ayrıca led ekranlarda ledler birbirinden tamamen bağımsız değil.. Aynı anda yenilenirler.. Genelde ram e bağlı olarak görüntü yenilendiğinden, birbirinden bağımsız sırayla işleyen programlar ram üzerinde işlem yaparlar.. Ve ortak bir yazılım tüm ekranı yeniler..

Merhaba arkadaşlar PIC ile ilgili sormak istediğim bir şey var. Bir PIC ile en fazla kaç tane LED e ayrı ayrı müdahale edebilirim? Her LED i yakıp söndürmeyi ayrı ayrı kontrol etmek istiyorum.

LED ekranlarda yazı resim animasyon vs her LED e ayrı müdahale edilebiliyor. bunun teknik olarak nasıl yapıldığını bilen var mı?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

her led i demişsn bu PIC ın cıkıs bacak sayısına göre değişir kardeşim.

her led i demişsn bu PIC ın cıkıs bacak sayısına göre değişir kardeşim.

evet picin bacak sayısına göre değişir ama öğrenmek istediğim led tabelalarda bu işlemi nasıl yapıyorlar o kadar ledi yönetmek nasıl oluyor da kontrol edilebiliyor tam olarak sistemini öğrenmek istiyorum.

Yapmak istediğini tam açılarsan ona göre bir sistem önerebiliriz.. Kullandığın dil de önemli.

Ayrıca led ekranlarda ledler birbirinden tamamen bağımsız değil.. Aynı anda yenilenirler.. Genelde ram e bağlı olarak görüntü yenilendiğinden, birbirinden bağımsız sırayla işleyen programlar ram üzerinde işlem yaparlar.. Ve ortak bir yazılım tüm ekranı yeniler..

Yapmak istediğim şey LED tabela mantığıyla birebir aynı. CCS C üzerinde çalışıyorum. LED tabela üzerinden gidelim.

LED tabela yapacağım ve örneğin 40*40 160 tane led im olacak ve her birine ayrı ayrı müdahale edebilmek istiyorum. şu anki altyapımla aklıma gelen olabilecek sistem: 16 pinimiz olduğunu farz edelim ledler için kullanabileceğimiz. 4*4 kare şeklinde parçalayalım led sistemini ve her 16 ledin yanıp sönmesini bir picle kontrol edelim.toplam 160/16 10 pic. bir pic de bu sistemin genel kontrolü için 11. Komutlar için bir ram. genel kontrol için olan 11. pic ram'de bulunan sıradaki komutların 16 pic'e gönderilmesini (ekranın yenilenmesini) kontrol etsin. bu sistem ancak bu şekilde mi çalışır? cevap evetse tahmin ettiğim sistemde eksik olan yerler nereler? hayırsa nasıl bir sistem kullanmam gerekiyor? ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleme:
TTL ve CMOS entegrelerden yardım al.. Mesela 74595 gibi..

Ben şahsen yaptığım led ekranda 8 sıra belirlemiştim ledlerin sönük kalmaması için.. Sonrasında led panonun sabit bir hız belirlersin.. Ben 50 ve 100 Hz de denemiştim.. 50 Hz yaptın diyelim.. 8 sıra olduğu için saniyede 8*50=400 defa kesme oluşturup, bu kesmede led ekranda yenilenen sıraya ramden verileri yüklersin.. Aralarda da rami güncellersin..

TTL ve CMOS entegrelerden yardım al.. Mesela 74595 gibi..

Ben şahsen yaptığım led ekranda 8 sıra belirlemiştim ledlerin sönük kalmaması için.. Sonrasında led panonun sabit bir hız belirlersin.. Ben 50 ve 100 Hz de denemiştim.. 50 Hz yaptın diyelim.. 8 sıra olduğu için saniyede 8*50=400 defa kesme oluşturup, bu kesmede led ekranda yenilenen sıraya ramden verileri yüklersin.. Aralarda da rami güncellersin..

hocam aşağıdaki devrede arkadaş 16f628a,ds1302,74hc595 kullanarak benim dediğimi led display üzerinde gerçekleştirmiş. dediğin şey bu olsa gerek. şimdilik araştırma safhasındayım finallerden sonra bizzat üzerinde çalışırken sormak istediğim şeyler olursa tekrar danışırım. özellikle ram kullanımı konusunda. yardımlarınız için hepinize teşekkürler.
leddisplay.jpg

Ben asm de yazıyorum.. Diğer dilleri fazla bilmem..

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri