Seri paralel mantar LED

dadas1256

Üye
Merhaba maket bir şehirin aydınlatmak için elektrik direklerine mantar LED bağlayıp aydınlatma yapmam istendi. Yollar şehrin çevresinde bulunan dış kuşak yani dikenli teller ile korunan sınır hattı ve şehrin ayrı ayrı bölgeleri var 4 bölgeden oluşuyor şehir. Sorum şu bir düğme ile yollar işte diğer sıralı düğmeler ile ayrı ayrı bölgeler dış kuşak aydınlatması yapabilmek için yaklaşık 250 adet mantar led kullanmak gerek bunları 12v bir adaptör ile beslesem 3 ledi seri birbirine bağlayıp sonra grup grup paralel bağlasam sizce olurmu olur ise kullanacağım adaptör kaç amper olmalı ledler 3v 20ma. Yol aydınlatması için 75 adet LED kullanacağım 25 adet 3lü seri grup LED olacak bütün ledler aynı anda yanması için kullanacağım adaptörün amperi atıyorum 20A olursa bütün ledleri yakmadan sadece bir bölgenin ledlerini yakmak istediğimiz de o ledler için 20A çok yüksek bir değer olur mu olumsuzluk yaratır mı çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

önemli olan besleme voltajı. amperin yüksek olmasının mahzuru olmaz. yük zaten gerektiği kadar akım çekecektir. yeterki amper yükün ihtiyacından az olmasın.

Ledlere seri direnç bağlamayıda unutma.
20mA dendiğine bakma artık çok güzel ledler var 1 veya 2 mA de dahi gayet parlak yanıyor.
Bahsedildipi gibi güç kaynağının akımının yüksek olmasının zararı yoktur.

Detay olarak:
onyıllarca çalışacak bir sistem istiyorsan ledler akım ile sürülmelidir yani
ledler akım sınırlı bir kaynak ile sürülmeli ama
senin projede bununla uğraşamazsın sanırım, abartı olur.

O halde 3 seri LED ve direnç ile gruplama yaparak ve bu grupları da paralel bağlayarak 12v 20A bir güç kaynağı ile beslesem 250 LED aynı anda yanacak olursa sorun yaşanırmı. Teşekkür ederim.

Sorun olmaz.
Direnç değerini en fazla 10mA için ayarla ledler uzun ömürlü olur, parlaklıkta bir fark hissetmezsin.
İmkanın varsa önce led ve direnç değerini dene tabiki.
Güç kaynağına 3 seri led bir seri direnç bağlayıp deneyebilirsin bir zararı yoktur.

Mekanik olarak nasıl yapacaksın az değil 250 tane led.

Bu kadar kedi bağlaması biraz zor olacak ama mecbur yapılması gereken bi işlem:)

Direnç değerini 10mA olarak ayarlayın dediniz ama ben o kısımı tam olarak anlamadım internette hesaplama yaptım ledin çektiği akımı 10 ve 20ma yapınca direnç değeri de değişti bundan mi bahsediyorsunuz. İlginiz için teşekkür ederim.
Screenshot_2020-09-03-15-50-07-918_com.android.browser.jpg
Screenshot_2020-09-03-15-49-57-460_com.android.browser.jpg

Evet.
220 Ohm, 330 Ohm, 470 Ohm ve 1 kiloOhm, 2 kiloOhm
dirençler alıp kullanacağın led ile dene
ledin parlaklığını beğendiğin en büyük direnç değeri neyse onu kullan.

Mekanik kısmını şundan soruyorum
montajı yapınca led bağlantılarında kısa devre durumu oluşmamalı,
paralel gruplarda bir grup kısa devre olsa bütün ledlerin ışığı söner
ondan sonra araki bulasın problem nerede.

Ledleri madeni para büyüklüğünde yalıtkan bir zemine led bacaklarını geçirebileceğin delikler açarak monte edip
bacakların geçtiği diğer yüzeyde lehim yapabilirsin.
Led tabela yapımı diye aratırsan onlardan ilham alabilirsin.

Bu maket baya büyük olmalı ... 250 led ... Ayrıca Sn. Mehmet Bey'in ve Sn. Karaapak ın mesajları üzerine neden 20A beslemede ısrar etmektesiniz, paranız çoksa 100A hatta 200A akü alın bağlayın :D.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri