Işık bandı (şerit led) uygulamada bağlantı şekli (şemalı)

tifosi16

Üye
İyi forumlar, ışık bandı uygulamalarında işin bazı detaylarını öğrenmek istiyorum ve bunun için aklıma takılan bazı soruları şekil üzerinde size göstermek istiyorum. Öncelikle bu şemayı 20 metre bir ışık bandı üzerinde varsayarak çizdim. 5'er metreden 4 adet şerit ledimiz var. Ben şerit ledleri gerilim düşümü sonucu ışık azalması olmasın diyerek baştan ve sondan besliyorum. Şema üzerinde bütün ledler baştan ve sondan 12V vererek beslenmiş durumda. Uygulamada böyle yapınca ışık azalması sorunu yaşanmıyor.
Aklıma takılan konulara gelirsek birincisi trafoların 12V çıkış klemensleri. Çoğunlukla trafolarda ikişer tane + ve - çıkışı oluyor. Şimdi bu çıkış iki - çıkış ve iki + çıkış birbirine kısa devre konumunda mı ? Yani uygulamada 0.75 kabloları artısı ve eksisine uyacak şekilde nereye bağladığımızın bir önemi var mı ? Mesela tek V- ve V+ klemensini kullanıp bütün beslemeleri ona bağlasak diğerini boş bıraksak olur mu ? Yoksa 30 amper bir trafoda 15amper bir klemenste 15 amper diğer klemenste gibi bir durum mu söz konusu ? (burada teşbihte hata yaptıysam kusura bakmayın)

İkinci konu şemadaki bağlantı şekli paralel bağlantı oluyor sanırım. Bunu seri bağlantı yapsak uygulamada nasıl bir farklılık olur ışık açısından. Seri bağlantı da ilk 5 metre bittikten sonra sonraki 5 metreye artısını eksisine, eksisini artısına bağlayarak devam etmek şeklinde oluyor değil mi ?

Işık bandı led uygulamaları konusunda bu şema doğru mu, siz nasıl bir yol izliyorsunuz, fikirleriniz için teşekkürler.

şerit led.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kondansantör nereden çıktı . Direnç

Ampul bir dirençtir. Bunun nedeni belli bir direnmeye karşı bize halâ ışık vermesidir.
Direnç; adındanda anlayabileceğimiz gibi direnmek anlamına gelir.

Kondansantör elektronik işine girer elektronikci arkadaşların yorumlarını beklemeniz .

serit-led-dogru-trafo-baglantisi (1).png

Kondansantör nereden çıktı . Direnç

Ampul bir dirençtir. Bunun nedeni belli bir direnmeye karşı bize halâ ışık vermesidir.
Direnç; adındanda anlayabileceğimiz gibi direnmek anlamına gelir.

Kondansantör elektronik işine girer elektronikci arkadaşların yorumlarını beklemeniz .

Ekli dosyayı görüntüle 97090
Trafodaki çıkışlar sadece bağlantı kolaylığı sağlamak için mi yoksa başka bir faktörü var mı onu merak ediyorum. Bir videoda her bir çıkışta ayrı kondansantör olduğu için bölünmesi gerektiğini söylemişti bu yüzden bundan bahsettim

Trafodaki çıkışlar sadece bağlantı kolaylığı sağlamak için mi yoksa başka bir faktörü var mı onu merak ediyorum. Bir videoda her bir çıkışta ayrı kondansantör olduğu için bölünmesi gerektiğini söylemişti bu yüzden bundan bahsettim

Elektronikci arkadaşlara danışmanız .
Elimizde 30 amper trafo var diyelim .
Bu trafonun iki çıkış olsun .
1. çıkış 15 amper
2. çıkış 15 amper
Desteği olabilir .

Elektronikci arkadaşlara danışmanız .
Elimizde 30 amper trafo var diyelim .
Bu trafonun iki çıkış olsun .
1. çıkış 15 amper
2. çıkış 15 amper
Desteği olabilir .
trafo/ adaptör adına ne derseniz deyin. çıkış kısmı (+/-) ler toplamı kaç yuva olursa olsun amper çıkış gücü değişmez. 1 (+/-), 2 (+/-), 3 (+/-) veya daha fazla olsun. beslemede farklı yerleri beslemek için veya aynı yeri birden fazla kablo ile beslemek için kullanılır. yani 3 çıkışımız olsun 3 adet artı ve 3 adet eksi ile beslediğimiz tüketici(led/lamba/motor/ her neyse) çektiği amper kadar emer/çeker. özel power supply olmadıktan sonra üretici belirtmediği sürece çıkışta verilen/ çekilen amper değişmez. şerit led/led bar, ister bir metre olsun- ister beş metre olsun beslemeyi her zaman çok yönlü yapmakta fayda vardır. zaten @arkaplan usta şekilde belirtmiş. ortasında da beslesen olur, çift taraflı beslesen de olur. altın kural ledin çalıştığı amperin üzerinde besleme kullanmakta fayda vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri