0.75 Kablo Trafoyu Taşır Mı?

Blacklycia

Üye
Merhaba arkadaşlar. 0.75 kablo ve taşıma kapasitesi hakkında o kadar çok yazılan çizilen var ki. Kimisi 3 amper diyor, kimisi 6 amper diyor, bazı tablolarda 15 amper bile gözüküyor. Benimde bir ihtiyacım dolayısıyla banyoda tavan lambasından ayna arkasına 0.75 kablo çektim. Kablonun ucuna 10 amperlik trafo bağlanacak. Trafodan yine 0.75 kabloyla 4 farklı 1.5 metre uzunluğunda şerit ledlere kablo çekeceğim. Her 0.75’lik kabloya 1.5 metre led yani 1,5x1,2=1,8 amper düşüyor. Bu şekilde 4 tane var ve ledlerden trafoya kadar bir problem yok. Çünkü 1.8 amperi taşır. Toplamda trafoya geldiğinde trafo 4x1,8’den 7,2 ampere ihtiyaç duyacak. Bu akımda yine lambadan çekilen 0.75 kablo ile sağlanacak. Burada kafama takılan yer ise lambadan çekilmeye ihtiyaç duyulan amper. Watt=Amper x Volt üzerinden yola çıkarsak 230 volttan çekilen amperle, 12 volttan çekilen amper aynı olmuyor. O zaman kabloların taşıma kapasitelerini Watt olarak değerlendirmek gerekmiyor mu? 0.75’lik kablo için 6 amper olarak söylenen sınır(300v taşıyabildikleri yazmakta kabloların üzerinde) 6x300=1800 watt mı oluyor?

Şema bu şekilde. Lambadan trafoya giden kablo 2,5 metre uzunluğunda. Tepe lambasının 230 volt olduğunu düşünürsek buradan trafo kaç watt’lık güç çekecek? 12 x 7,2a= 86,4 watt güç lazım. Zaten bu hatta 230 volt gelmekte. O zaman ihtiyaç duyulan amper, yani trafo ile lamba arasındaki kablodan geçecek amper=86,4/230 yani 0,37 amper yapmaz mı?

Ekli dosyalar

• 5B2DCA68-325A-435C-9B5F-2233248DB709.jpeg
    5B2DCA68-325A-435C-9B5F-2233248DB709.jpeg
    193.2 KB · Görüntüleme: 45
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
güzel insan, senin kafan karışmış gibi görünüyor, hoş benim kafam da düzgün değil. bilmemiz gereken ilk şey ac ve dc akım arasındaki farklardır. ac akım zıplaya zıplaya koşar adım dalgalar halinde gider/akar. dc akım düm düz sağa sola sapmadan nerdeyse yokuş aşağıya düm düz akar gider (voltaj dalgalanmalarını yok sayıyorum.) ikinci bir sıkıntı üretip karşılamak ayrı şey, taşımak nakletmek ayrı şey. şimdi ben düz mantık saydırayım, hata yaparsam ustalar düzeltirler.
1- ac den aldım trafoya 0,75 kablo ile girdim. buraya kadar sorun yok sağlıklı değil ama gider/ sıkıntı yok gibidir. (2x1,5 olsa daha sağlıklı garantili olur)
2- trafo çıkısından/ adaptörden 4 tane ayrı led bara 0,75 kablo ile dc bağlantı yaptım. buraya kadar da hiç bir sıkıntı olmaz.
3- ac hattan anahtarla elektrik verdiğimde 4 led bar yanıyor, çok güzel. her bar ayrı ayrı anahtarla yanıyor bu da çok güzel.
4- trafom/ adaptörüm isterse 100 ampere kadar güç üretsin. tüketici aç canavar ledlerimizin ihtiyacı kadarını kullanacağını sakın unutma ve 100 ampere kadar olan üretici amcayı da aynı iş için aynı o 0,75 kablolarla besleyebilirsin. 1/2/3 değişmez. ama lütfen üzerine başka bir yük ekleme.
5-önlem almak standartlara uymak, her zaman daha ucuzdur.
6- lütfen, çalışırken güvenlik önlemlerine dikkat ediniz.

Kabloların akım taşıma kapasitelerini güç olarak veremezler çünkü tek fazlı alternatif akımda güç:
P=U.I.cosfi formülü ile hesaplanır. Güç sabit olmak üzere cosfi değeri değiştikçe çekilen akım miktarı değişir. Örnek 1000W, 230V, cosfi=0,7 deki akım I=1000/230*0,7 = 6,2A iken cosfi=1 olduğunda I=1000/230*1=4,3 A olur. Bu sebeple akım taşıma kapasitelerini güç olarak veremezler. Değişen şey taşınan akım miktarıdır. Sondaki yaptığınız hesap doğru sayılır.​

güzel insan, senin kafan karışmış gibi görünüyor, hoş benim kafam da düzgün değil. bilmemiz gereken ilk şey ac ve dc akım arasındaki farklardır. ac akım zıplaya zıplaya koşar adım dalgalar halinde gider/akar. dc akım düm düz sağa sola sapmadan nerdeyse yokuş aşağıya düm düz akar gider (voltaj dalgalanmalarını yok sayıyorum.) ikinci bir sıkıntı üretip karşılamak ayrı şey, taşımak nakletmek ayrı şey. şimdi ben düz mantık saydırayım, hata yaparsam ustalar düzeltirler.
1- ac den aldım trafoya 0,75 kablo ile girdim. buraya kadar sorun yok sağlıklı değil ama gider/ sıkıntı yok gibidir. (2x1,5 olsa daha sağlıklı garantili olur)
2- trafo çıkısından/ adaptörden 4 tane ayrı led bara 0,75 kablo ile dc bağlantı yaptım. buraya kadar da hiç bir sıkıntı olmaz.
3- ac hattan anahtarla elektrik verdiğimde 4 led bar yanıyor, çok güzel. her bar ayrı ayrı anahtarla yanıyor bu da çok güzel.
4- trafom/ adaptörüm isterse 100 ampere kadar güç üretsin. tüketici aç canavar ledlerimizin ihtiyacı kadarını kullanacağını sakın unutma ve 100 ampere kadar olan üretici amcayı da aynı iş için aynı o 0,75 kablolarla besleyebilirsin. 1/2/3 değişmez. ama lütfen üzerine başka bir yük ekleme.
5-önlem almak standartlara uymak, her zaman daha ucuzdur.
6- lütfen, çalışırken güvenlik önlemlerine dikkat ediniz.
Sayın ustam. Vaktini ayırıp yazdığın için çok teşekkür ederim. Verdiğin bilgiler benim için değerli. Ama yazdığınız metinden şu çıkarımı yapmak gerekirse problem olmaz diyorsunuz sanırım. 10 amperlik 12v trafonun kablodan çektiği yine 10 amper mi olur diyorsunuz?
Kabloların akım taşıma kapasitelerini güç olarak veremezler çünkü tek fazlı alternatif akımda güç:
P=U.I.cosfi formülü ile hesaplanır. Güç sabit olmak üzere cosfi değeri değiştikçe çekilen akım miktarı değişir. Örnek 1000W, 230V, cosfi=0,7 deki akım I=1000/230*0,7 = 6,2A iken cosfi=1 olduğunda I=1000/230*1=4,3 A olur. Bu sebeple akım taşıma kapasitelerini güç olarak veremezler. Değişen şey taşınan akım miktarıdır. Sondaki yaptığınız hesap doğru sayılır.​
Peki bu cosfi değerini nasıl bulacağız? Sondaki hesap yani lambadan trafoya gelen kablodaki akım şiddeti 0,37 amper yapıyor doğrumudur bu yoksa trafonun topladığı 7,2 amper mi geçer yine

Peki bu cosfi değerini nasıl bulacağız? Sondaki hesap yani lambadan trafoya gelen kablodaki akım şiddeti 0,37 amper yapıyor doğrumudur bu yoksa trafonun topladığı 7,2 amper mi geçer yine
Cosfi yi ölçerek bulabilirsiniz ama sizin için bu değeri bilmek şu durumda çok önem arz etmiyor çünkü çok küçük güçlerden bahsediyoruz. Kablolarda neden akım taşıma kapasitesi yerine güç değeri vermediklerini anlayabilmeniz adına aktardım bu bilgiyi. Siz hesabı şu şekilde yaparsanız aşağı yukarı doğru değeri bulmuş olursunuz. SMPS güç kaynağı AC/DC dönüşüm yaparken arada kayıplar olacaktır. Normal şartlar altında çıkıştan çektiğimiz güç neyse girişten de aynı gücü çekmemiz lazım ama arada kayıplarımız var. Çıkıştan çektiğimiz gücü 12V*7,2A=86,4W olarak hesaplamışsınız. SMPS güç kaynağı %80-85 arası verimle çalışsa arada %15-20 arası kayıp olacak demektir. Yani güç kaynağı çıkışından 86,4W güç çekilirken giriş tarafından yaklaşık 100W çekilecektir. Giriş tarafının akımını kabaca 100/230=0,43A olarak hesaplayabiliriz. Biz buna 1A diyelim. 0,75 kesitindeki kablo 6A kadar akım taşıyabilir. Yani sorun yok.​

Cosfi yi ölçerek bulabilirsiniz ama sizin için bu değeri bilmek şu durumda çok önem arz etmiyor çünkü çok küçük güçlerden bahsediyoruz. Kablolarda neden akım taşıma kapasitesi yerine güç değeri vermediklerini anlayabilmeniz adına aktardım bu bilgiyi. Siz hesabı şu şekilde yaparsanız aşağı yukarı doğru değeri bulmuş olursunuz. SMPS güç kaynağı AC/DC dönüşüm yaparken arada kayıplar olacaktır. Normal şartlar altında çıkıştan çektiğimiz güç neyse girişten de aynı gücü çekmemiz lazım ama arada kayıplarımız var. Çıkıştan çektiğimiz gücü 12V*7,2A=86,4W olarak hesaplamışsınız. SMPS güç kaynağı %80-85 arası verimle çalışsa arada %15-20 arası kayıp olacak demektir. Yani güç kaynağı çıkışından 86,4W güç çekilirken giriş tarafından yaklaşık 100W çekilecektir. Giriş tarafının akımını kabaca 100/230=0,43A olarak hesaplayabiliriz. Biz buna 1A diyelim. 0,75 kesitindeki kablo 6A kadar akım taşıyabilir. Yani sorun yok.​
Çok teşekkür ederim aradığım cevapta buydu. Hesabı doğruya yakın yapmışım o zaman 😊 peki hocam yine aynı kabloya 8-10 watt gücünde bir banyo fanı da bağlasam problem yaratmaz dimi? Yani lambadan gelen 0.75 kabloya. Banyo fanı 230volt ile çalışmakta ama 8 w güce sahip olduğundan 8/230=0,03 amper akım çekmekte.

Sayın ustam. Vaktini ayırıp yazdığın için çok teşekkür ederim. Verdiğin bilgiler benim için değerli. Ama yazdığınız metinden şu çıkarımı yapmak gerekirse problem olmaz diyorsunuz sanırım. 10 amperlik 12v trafonun kablodan çektiği yine 10 amper mi olur diyorsunuz?

benim matematikle mühendislikle hiç alakam yok, ben alaylı bir tamirciyim. kendi edindiğim, gördüklerim doğrultusunda bilgi veririm. bak hesap kitap işini işin matematiği konusunda usta olan @fgencal ustamız vermiş. ben daha çok sanayi ağzıyla konuşurum, göm gitsin. bazen olmaz derim ama dediğim % 90 olmaz işin matematik kısmını açıklayamam. mutfağımda ledbar/ şerit led var, ben montaj yaptım 2,5 metre civarı 0,50 kablo ile on senedir yanıyor, adaptörü ilk başta 1,5 amperdi, bolluktan işte yandıkça değiştiriyordum. şimdi 7,5 amperlik taktım (ac kablosu 0,75) arasıra aklıma gelir elimle bir yoklarım daha ısındığını görmedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri