RGB Şerit Led Beyaz ışık sorunu

tan er

Üye
Merhaba,
RGB şerit ledle fon aydınlatması(duvar renklendirme) yapmak veya ihtiyaç olduğunda aynı RGB şerit ledlerle oda aydınlatması yapmak istiyorum. Ancak RGB şerit ledlerde beyaz ışık elde edilemiyor yada elde edilse bile rengi net beyaz değil de sanki sıcak beyaz diye tabir edilen bir renk oluyor diye duydum.
Webden araştırdığımda hakikaten beyaz ışık veren RGB şerit led bulamadım.
5 metre kaliteli RGB şerit led ve kumanda modülü ile trafosunu alabileceğim bir yer var mı?
Aliekspres'den alan v.s oldu mu?
11.11 indirimine hazır zaman azalmışken değerlendirmek istiyorum.

Benim tecrübem tam tersi genelde RGB şeritler daha çok soğuk beyaz üretiyorlar. Ancak bu çok rahatsız edecek bir sorun değil. Esas sorun RGB şeritlerin led çipleri düşük güçte olduğu için normal aydınlatma için yeterli lümen vermeyeceklerdir.

Bunun yerine RGB şeritlerin yanına paralel olarak istenen kelvin değerinde harici bir beyaz şerit led döşemek daha efektif bir sonuç üretecektir. Göz ve ruhsal sağlığınız için 3000-5500K arası bir değer seçmenizi kişisel olarak tavsiye ederim.

Bir diğer seçenek RGBW şeritler almaktır, ancak bu şeritlerin hem bulanabilirlik hemde maliyet açısından ulaşımı daha zor olabilir.

LED All in one.jpg

Ek bilgi ; Monitörlerden gördüğünüz renkler hiç bir zaman gerçeği yansıtmazlar sadece kalibrasyon ve ürün kalitesi oranında benzer rekler göstermeye çalışırlar. Yani internetten gördüğünüz imajlar ile elinize geçecek sonuç farklı olması kuvvetle muhtemeldir.

Ek bilgi 2; Ledler çeşitli ısı değerlerinde beyaz renk üretebilirler, bu bilgi çoğu durumda üretici tarafından sağlanmaktadır. Genel kabul gören ideal beyaz ışık için 4000-5000 Kelvin arası tercih edilir. Bu değerin üzerindeki beyaz ışığa uzun süre maruz kalmak göz ve beden yorgunluğunun yanı sıra stres seviyenizi yükseltebilir. Bunun yanı sıra bu değerlerin altındaki beyaz ışık ise daha dinlendirici ve sakinleştirici etkileri olacaktır. Ayrıca uzun süre maruz kalmak daha az yorgunlukla sonuçlanması beklenir.

led_kelvin-pic.jpg

Son düzenleme:
Benim tecrübem tam tersi genelde RGB şeritler daha çok soğuk beyaz üretiyorlar. Ancak bu çok rahatsız edecek bir sorun değil. Esas sorun RGB şeritlerin led çipleri düşük güçte olduğu için normal aydınlatma için yeterli lümen vermeyeceklerdir.

Bunun yerine RGB şeritlerin yanına paralel olarak istenen kelvin değerinde harici bir beyaz şerit led döşemek daha efektif bir sonuç üretecektir. Göz ve ruhsal sağlığınız için 3000-5500K arası bir değer seçmenizi kişisel olarak tavsiye ederim.

Bir diğer seçenek RGBW şeritler almaktır, ancak bu şeritlerin hem bulanabilirlik hemde maliyet açısından ulaşımı daha zor olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 92423

Ek bilgi ; Monitörlerden gördüğünüz renkler hiç bir zaman gerçeği yansıtmazlar sadece kalibrasyon ve ürün kalitesi oranında benzer rekler göstermeye çalışırlar. Yani internetten gördüğünüz imajlar ile elinize geçecek sonuç farklı olması kuvvetle muhtemeldir.

Ek bilgi 2; Ledler çeşitli ısı değerlerinde beyaz renk üretebilirler, bu bilgi çoğu durumda üretici tarafından sağlanmaktadır. Genel kabul gören ideal beyaz ışık için 4000-5000 Kelvin arası tercih edilir. Bu değerin üzerindeki beyaz ışığa uzun süre maruz kalmak göz ve beden yorgunluğunun yanı sıra stres seviyenizi yükseltebilir. Bunun yanı sıra bu değerlerin altındaki beyaz ışık ise daha dinlendirici ve sakinleştirici etkileri olacaktır. Ayrıca uzun süre maruz kalmak daha az yorgunlukla sonuçlanması bekleni
İlave kaynak buldum.
RGBCW = RGB + soğuk beyaz cold
RGBNW = RGB + doğa beyaz naturel
RGBWW = RGB + sıcak beyaz warm

Su geçirmez seviye:
IP30: su geçirmez olmayan
IP65: silikon kaplamada su geçirmez
IP67: silicontube'da su geçirmez

Adreslenebilir ledlerde Led tipi: SMD5050 oluyor
Güç: 30LEDs/metre --------- 9 w/metre
60LEDs/metre --------- 18 w/metre
144LEDs/metre ------- 43.2 w/metre

Elektrik ve led bulunalı ne kadar oldu? Daha
gözlerimiz ateş rengi ışıkdan, mavi renk
aydınlatma seviyesine evrim geçiremedi.
Bundan dolayı düşük kelvin renkli aydınlatma
ortamları daha huzur verici.

Son düzenleme:
gözlerimiz ateş rengi ışıkdan mavi renk
Hocam derdimiz huzur değil. Öneriniz için teşekkür ederim. Amacımız otoya cila çekilirken bölgesel aydınlatma yapmak için araştırıyoruz teknik çalışma yaparken beyaz ışıkta işlemi daha rahat görüyoruz. Büyüteçlerin altındaki beyaz led veya simit floresanlar gibi. Elbette yaşam alanlarında benimde kişisel tercihim sıcak beyaz veya naturel beyaz.

gözlerimiz ateş rengi ışıkdan, mavi renk
mehmet usta bende bilmiyordum, ledin üzerindeki tabakayı kaldırınca mavi yandığını gözlerimle gördüm. beyaz led yani mavi ışık.

Hocam derdimiz huzur değil. Öneriniz için teşekkür ederim. Amacımız otoya cila çekilirken bölgesel aydınlatma yapmak için araştırıyoruz teknik çalışma yaparken beyaz ışıkta işlemi daha rahat görüyoruz. Büyüteçlerin altındaki beyaz led veya simit floresanlar gibi. Elbette yaşam alanlarında benimde kişisel tercihim sıcak beyaz veya naturel beyaz.

Siz ilk mesajınızda aşağıdaki açıklamayı yaptığınız için bende Mehmet hocamız gibi ev aydınlatmasında kullanacağınızı düşünmüştüm.
RGB şerit ledle fon aydınlatması(duvar renklendirme) yapmak veya ihtiyaç olduğunda aynı RGB şerit ledlerle oda aydınlatması yapmak istiyorum.

Eğer böyle bir teknik ve profesyonel bir işlem için kullanacaksanız ya çok iyi kalitede ve metre başına daha çok çip barındıran bir ürün seçin yada teknik çalışmalarda ortamı aydınlatmak için led floresan tipinde aydınlatmalar seçmeniz daha iyi sonuç verecektir.

resimdeki ürün 120cm uzunluğunda ve 40w gücünde bir üründür.

IMG_20221106_211020.jpg

Siz ilk mesajınızda aşağıdaki açıklamayı yaptığınız için bende Mehmet hocamız gibi ev aydınlatmasında kullanacağınızı düşünmüştüm.

Eğer böyle bir teknik ve profesyonel bir işlem için kullanacaksanız ya çok iyi kalitede ve metre başına daha çok çip barındıran bir ürün seçin yada teknik çalışmalarda ortamı aydınlatmak için led floresan tipinde aydınlatmalar seçmeniz daha iyi sonuç verecektir.

resimdeki ürün 120cm uzunluğunda ve 40w gücünde bir üründür.

Ekli dosyayı görüntüle 92430
Bunlar var zaten hocam. Mesajın ilk cümlesinde fon aydınlatması demiştim. Fazla uzun uzun detaya girme ihtiyacı duymadım. Duruma göre fon(beyaz) sonra cepten kumanda edip mor veya mavi gibi arka fon yapıp çekimde yapabiliriz v.s v.s

Beyaz ışık 3 rengin birleşiminden oluşur. RGB LEDlerde kırmızı mavi yeşil aynı anda yanar ve gözümüz beyaz görür. Ama bu beyaz tam beyaz olmaz. Bazen bu üç renkten birinin açısı farklı olduğunda tam beyaz görünmez.
Eğer hem beyaz hem RGB istiyorsanız ve RGB LEDin beyazı sizi kesmediyse hem beyaz hem RGB LED aynı anda kullanabilirsiniz. Bu da maliyeti arttıracaktır.

Piyasadaki armatürlerin CRI(renksel geri verim) değerleri düşüktür. Oto cila gibi özellikli iş yapıyorsanız daha yüksek CRI değeri olan armatür tercih etmelisiniz. Ünlü giyim markaları mağazalarında böyle armatür kullanır. Mağazada denediğimiz ürün eve gelince farklı gözükür.

1667828039489.png

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri