Şerit Led Isınma Problemi (5050 Gün Işığı)

Alfonso66

Üye
Herkese merhaba, Tv paneli arkasına şerit led yaptım ışık güzel oldu 2 haftadır kullanıyorum memnunum fakat bir ısınma sorunu var.Acemice de olsa bir şema çizdim yazarak anlatmaktansa böylesi daha net yoruma açık. Kullandığım şerit led 5050 5 metre gün ışığı şerit led, paketin üstünde ise 14.4 w yazmakta. 12 volt ve voltaj ayarı bulunmayan 10 amper trafo kullandım.5 metre led için 10 amperin gayet yeterli olduğunu düşünüyorum uzun süre kullanımda ısınıyor elbet.Ledler ise 3 saat kullanımda bile el değmeyecek kadar ısınıyor.5050 ledlerin özelliklerine baktığımda 120 dereceye kadar çalışabildiğini okudum ama sınır 120 olsa da belli sıcaklığı geçtikçe ledlerin ömrü kısalıyormuş.

1 nolu anahtarı açtığımda ilk sıra yanıyor, 2 numaralı anahtarı açtığımda ise ikinci sıra da yanıyor ve toplam 5 metre led aktif oluyor.Bu şekilde 3 - 4 saat çalıştıktan sonra ledlere neredeyse dokunulmayacak kadar ısınıyor.Bağlantıda bir hatam var mı yok mu bilenler bir yardımcı olursa memnun olurum ledleri bozmak istemiyorum.8 yıldır kullandığım masamdaki 40 cm gün ışığı led de ısınıyor parlaklığı düşmüştür muhtemelen ama hala çalışıyor :) Yükü alması adına her iki sıra için de trafodan ledlerin diğer uçlarına geri besleme de yaptım.2. sıradaki led için sadece eksi beslemesi yaptım artıyı bağlayınca direkt yanıyor haliyle.
Led.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şerit ledlerde ısınma normal sanırım ısındıkça daha fazla akım çekmeye çalışıyor.
Modül ledlerde böyle bir sorun yok.
Zaten yavaş yavaş şerit ledler yerini modül ledlere bırakıyor.
Hem daha az akımla daha fazla ışık elde etmek mümkün.

Şerit ledlerde ısınma normal sanırım ısındıkça daha fazla akım çekmeye çalışıyor.
Modül ledlerde böyle bir sorun yok.
Zaten yavaş yavaş şerit ledler yerini modül ledlere bırakıyor.
Hem daha az akımla daha fazla ışık elde etmek mümkün.
Isınma çok fazla olduğu için huylandım. Bu da son şerit led alışverişim olmuş olacak sanırım, haklısınız modül ledler daha verimli.

5 metresi 14.4 watt / 12 volt = metresi 1.2 amper eder
1.2 amper X 5 metre =6 amper
10 amper kullanmışsınız fazla bile
metresi 2 ampere geliyor .

şerıt led kalitesi = bakır kısmı ?

soğutucu vazifesi görmesi için alüminyum köşebent kullanımı yapılması
havalandırlı yer olması
2 - 3 saat arası dinlendirilmesi ( ledlerin 15 dk gibi kapalı kalması )

Ekli dosyalar

• 3-uc-Cipli-Serit-Led.jpg
    3-uc-Cipli-Serit-Led.jpg
    31.7 KB · Görüntüleme: 47
5 metresi 14.4 watt / 12 volt = metresi 1.2 amper eder
1.2 amper X 5 metre =6 amper
10 amper kullanmışsınız fazla bile
metresi 2 ampere geliyor .

şerıt led kalitesi = bakır kısmı ?

soğutucu vazifesi görmesi için alüminyum köşebent kullanımı yapılması
havalandırlı yer olması
2 - 3 saat arası dinlendirilmesi ( ledlerin 15 dk gibi kapalı kalması )
Cevap için teşekkürler.Daha sonra ekleme yaparım diye biraz büyük trafo aldım bir zararı yoktur umarım.Ledlere baktım eklediğiniz fotoğrafa göre benim ledler 1.sınıf kalite her 5 cm de 3 lede 3 direnç var fakat fotoğraftaki kadar büyük değil.Ustteki 2.sinif ledin direncinden biraz büyük fakat her lede bir direnç şeklinde yapılmış.

Köşebentlerden her köşeye birer tane eklesem yeterli olur sanırım. Dün akşam 4 saat çalıştırdık 5 metreyi, kapatmaya gittiğimde özellikle ilk girişlerde sıcaklık fazlaydı.Ortalarda ise bu sıcaklık düşüyor.Bu sıcaklığı en azından dengelemek adına bir de ortadan besleme versem çözüm olur mu acaba? Dinlendirme yöntemini de deneyeceğim mutlaka.

Cevap için teşekkürler.Daha sonra ekleme yaparım diye biraz büyük trafo aldım bir zararı yoktur umarım.Ledlere baktım eklediğiniz fotoğrafa göre benim ledler 1.sınıf kalite her 5 cm de 3 lede 3 direnç var fakat fotoğraftaki kadar büyük değil.Ustteki 2.sinif ledin direncinden biraz büyük fakat her lede bir direnç şeklinde yapılmış.

Köşebentlerden her köşeye birer tane eklesem yeterli olur sanırım. Dün akşam 4 saat çalıştırdık 5 metreyi, kapatmaya gittiğimde özellikle ilk girişlerde sıcaklık fazlaydı.Ortalarda ise bu sıcaklık düşüyor.Bu sıcaklığı en azından dengelemek adına bir de ortadan besleme versem çözüm olur mu acaba? Dinlendirme yöntemini de deneyeceğim mutlaka.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Şerit-led-isınma-sorunu.93764/

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri