Oto amfisini tamir ediyorum farklı bir sorun var

kemalege

Üye
Herkese merhabalar. Çok eski 2004 model fakat yer gök inleten bir amfim vardı. 1.5 sene önce yaktım. Premier pr4100. Biraz kurcaladıktan sonra olmaz diyip bırakmıştım. Arabama yeni bir teyp alınca bugün tekrar kurcalamak istedim. Kendim de elektrikçi olduğum elektronikten de az çok anladığım için tamir videosu açıp biraz bilgi edindikten sonra işe koyuldum. Amfide 12 adet mosfet, 4 adet hızlı diyot, 8 adet te çıkış transistörü bulunmakta. Amfimi ters bağlayıp yakmıştım. İlk olarak 2 tane çıkışın mosfetlerinden başladım ve bir tanesinin yanık olduğunu gördüm değiştirdim. Mosfetler sökük iken voltaj verdim ve kısa devre olmadan diğer 2 çıkış çalıştı. Daha sonra mosfetleri takıp tekrar voltaj verdiğimde güç kaynağım zorlandı. Çıkış transistörlerini ölçerken bir tane çıkışın kısa devre ölçümünde garip davrandığını görüp söktüm. Bir çıkışın bir tane transistörü emiter collector arası kısa devreydi. Bu arada her çıkış için 2 adet PNP ve npn tip transistör çıkış veriyor. Yanık olan çıkışın iki transistörünü söküp tekrar voltaj verdim. Amfi çalıştı. İlk işim hemen RCA ları bağlayıp birşeyler açmak oldu. Fakat şöyle bir sorun ile karşılaştım. Transistörlerini söktüğüm çıkış hariç hepsi çalışıyor ancak sadece bir tanesinden net verimli bir ses alıyorum. Diğer 2 çıkış cızırtılı ses veriyor ve düzgün çalışan çıkışın transistörleri yük altında ikisi de normal şekilde ısınırken, diğer 2 tane çıkışın transistörlerinin sadece birer tanesi ısınıyor diğeri ısınmıyor. Sorunun neyden kaynaklandığını çözemedim. Benim elimden bu kadar geldi tercübesi ve bilgisi fikri olan abilerim kardeşlerim sorunuma ortak olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

@paskomya Bende araştırdığım kadarıyla öyle bir durum olacağını düşündüm fakat bugün transistörlerin yerlerini değiştirdim vs bir sürü şey denedikten sonra 2 çıkışta temiz ses aldım fakat 3. Ses bozuldu bu sefer. Böyle garip bir çalışır bir çalışmaz bir durumun içindeyim. Umarım @Mr_YAMYAM hocam yardımcı olur da en azından bi yöntem deneyebilirim.

amfi işi için kulak lazım, ustalığı lazım. her elektronikçi amfi tamir edemez. onun dalı başkadır.

BİLİMSEL DİSİPLİN:
Hiçbir transistör veya yarı iletken bozuk olduğu için ısınmaz. Isınan transistörün dış devresinde hata vardır.
Bir devrede bir eleman bozulmuşsa aha bu bozuk diye değiştirmek sorunu çözmez. Önce bu elemanın nasıl ve neden bozulduğunu öğrenmek gerekmektedir.
Örneğin sürücü transistörü bozulup ta çıkış transistörünün de beraberinde bozulması kuvvetle muhtemeldir.
Transistörü bir devrede eşlenik olarak kullanılma zorunluluğu bulunan devreler de bulunmaktadır. Örneğin push-pull çalışan birisi NPN diğeri PNP transistörlerden birisi bozulmuşsa, değiştirilen transistör diğeri ile eşlenik olmalıdır. Eşlenik olma kuralı üretim tarihinden tutun da üretim yerine ve menşeiine kadar birçok şekilde işlenmektedir.
Örneğin alamanyada üretilmiş bir transistör ile çinde üretilmiş bir transistör asla bire bir aynı olmayacaktır.
Bu cihetle.
Böyle bir ampli tamir edilirken, önce genel bir şema çıkartılır ve malzeme adları not edilir.
Daha sonra devre takip edilerek genel bir arıza prosedürü izlenerek ölçüm yapılır. Bu prosedür, çıkış transistörü, sürücü transistörü, diye girişe kadar devam eder.
Aralardaki herhangi bir transistörün bozuk olma ihtimali hassasiyetle ölçülüp kontrol edilmelidir.

BİLİMSEL DİSİPLİN:
Hiçbir transistör veya yarı iletken bozuk olduğu için ısınmaz. Isınan transistörün dış devresinde hata vardır.
Bir devrede bir eleman bozulmuşsa aha bu bozuk diye değiştirmek sorunu çözmez. Önce bu elemanın nasıl ve neden bozulduğunu öğrenmek gerekmektedir.
Örneğin sürücü transistörü bozulup ta çıkış transistörünün de beraberinde bozulması kuvvetle muhtemeldir.
Transistörü bir devrede eşlenik olarak kullanılma zorunluluğu bulunan devreler de bulunmaktadır. Örneğin push-pull çalışan birisi NPN diğeri PNP transistörlerden birisi bozulmuşsa, değiştirilen transistör diğeri ile eşlenik olmalıdır. Eşlenik olma kuralı üretim tarihinden tutun da üretim yerine ve menşeiine kadar birçok şekilde işlenmektedir.
Örneğin alamanyada üretilmiş bir transistör ile çinde üretilmiş bir transistör asla bire bir aynı olmayacaktır.
Bu cihetle.
Böyle bir ampli tamir edilirken, önce genel bir şema çıkartılır ve malzeme adları not edilir.
Daha sonra devre takip edilerek genel bir arıza prosedürü izlenerek ölçüm yapılır. Bu prosedür, çıkış transistörü, sürücü transistörü, diye girişe kadar devam eder.
Aralardaki herhangi bir transistörün bozuk olma ihtimali hassasiyetle ölçülüp kontrol edilmelidir.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. 3 gündür müsait oldukça iş yerimde vakit ayırmaya çalışıyorum amfime ve bir noktaya geldim artık sorunun neyden kaynaklandığını az çok çözdüm sayılır.
Transistörün ısınma konusu şu şekilde. Amfiyi çalıştırdığım zaman kullanınca ısınma oluyor onun dışında boşta iken kart üzerinde hiçbir elemanda ısınma yok.

Geleyim neler yaptığıma. Uğraşa uğraşa artık dün 3 çıkışın üçünden de net ses aldım. Maşallah gümbür gümbür çalıştı. Sorun ise şu diye düşünüyorum. RCA girişlerinin olduğu kısmı oynattıkça, potları çevirdikçe ya da giriş kısmındaki lpf hpf anahtarlarını oynattıkça sesin netliği bir bozulup bir düzeliyor. Soğuk lehim olma durumuna karşın giriş kısmındaki tüm lehimlerin üzerinden geçtim. Daha önce RCA girişleri kırılmıştı değiştirmiştim o zaman onda da bir hata yapmışım ve kartın üstündende yollar gidiyormuş ben onları lehimlememişim.
Ben artık sorunun giriş kısmında olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle o potları, switchleri ve Kart üzerindeki tüm kondansatörleri değiştirmeyi düşünüyorum. Tabii ki bir de yanık olan bir transistörü değiştireceğim. Toshiba 2sca1943. Dediğiniz üretim yeri farkını da göz önünde bulundurarak sipariş edeceğim. Sağlam transistörleri yanık olan yere taktığımda da sorunsuz çalıştılar.
Ben artık sona geldiğimi düşünüyorum fakat tabii ki sizin değerli yorumlarınızı ve sorun her ne kadar çözülmüş gibi gözükse de yaptıklarımdan sonra karşılaşabileceğim sıkıntıları bana şuna dikkat et diye bahsederseniz çok memnun olurum.

2SA1943 ile birlikte 2SC5200 transistör de kullanılmışsa eşlenik olması iyidir.
Bu transistörlerin yeni üretimleri ne yazık ki çin üretimi ve çok oynak karakteristiğe sahipler.

2SA1943 ile birlikte 2SC5200 transistör de kullanılmışsa eşlenik olması iyidir.
Bu transistörlerin yeni üretimleri ne yazık ki çin üretimi ve çok oynak karakteristiğe sahipler.
Evet ustam 2SA1943 ile 2SC5200 kullanılmış. Üzerindeki transistörler Japon yapımı. Değerli yorumunuzu ve tecrübenizi göz önünde bulundurarak japon yapımı olanları aramaya çalışacağım. Sizin yorumunuz üzerine gerekirse çıkma sağlam olarak bulmam daha verimli olur gibi düşünüyorum.

Giriş kısmında bulunan bu temassızlık ve değiştirmek istediğim parçalar hakkında neler düşünüyorsunuz ustam. Bunlardan kaynaklanabilir mi elemanları oynattıkça sesin bir netleşip bir bozulması?

Giriş kısmında bulunan bu temassızlık ve değiştirmek istediğim parçalar hakkında neler düşünüyorsunuz ustam. Bunlardan kaynaklanabilir mi elemanları oynattıkça sesin bir netleşip bir bozulması?
Eğer daha önce bazı yerleri tamir ettiysen ve tamir ederken bazı hatalar yapmışsan bunlara yorum yapamam.
Temassızlık yapıyor diye bir parçanın değiştirilmesi doğru değildir. Ancak mekanik aksaklık varsa o parça değiştirilmelidir.
Ancak yeniden sökülüp dikkatlice ve temiz bir işçilikle yerine takılmasını tavsiye edebilirim.

Hele hele kondansatör değişimi hassas bir konudur.
Elektrolitik kondansatörler belki değiştirilebilir, ama filtre devresinde kullanılabilen bazı özel kondansatörler bulunabilir ki bunların yenisini bulabilmek neredeyse olanaksızdır.
Örneğin benim üretmiş olduğum amplilerde öyle kondansatörler kullanılıyor ki tanesi 3-4$ gibi fiyatla satılıyor. O da yurt dışında olduğu için getirtmesi ciddi problem.

NOT:
Orijinal japon üretimi transistör bulamayabilirsin. Bunun yerine eşlenik olarak satılan yerlerden araştırıp, tüm transistörleri değiştirmen daha sağlıklıdır.
https://www.ebay.com/itm/2SC5200-2S...tor-FREE-Shipping-within-the-US-/303165726978
Bu transistörler orijinal gibi görünüyor.

https://www.ulutaselektronik.com/urun/2sa1943-to-264-230v-15a-transistor
Ama 3$ gibi fiyata satılan bu transistörlere şüphe ile bakarım.
Zamanında ucuz diye almış olduğum LM3915 ler gibi ÇÖP olabilirler.

Son düzenleme:
Eğer daha önce bazı yerleri tamir ettiysen ve tamir ederken bazı hatalar yapmışsan bunlara yorum yapamam.
Temassızlık yapıyor diye bir parçanın değiştirilmesi doğru değildir. Ancak mekanik aksaklık varsa o parça değiştirilmelidir.
Ancak yeniden sökülüp dikkatlice ve temiz bir işçilikle yerine takılmasını tavsiye edebilirim.

Hele hele kondansatör değişimi hassas bir konudur.
Elektrolitik kondansatörler belki değiştirilebilir, ama filtre devresinde kullanılabilen bazı özel kondansatörler bulunabilir ki bunların yenisini bulabilmek neredeyse olanaksızdır.
Örneğin benim üretmiş olduğum amplilerde öyle kondansatörler kullanılıyor ki tanesi 3-4$ gibi fiyatla satılıyor. O da yurt dışında olduğu için getirtmesi ciddi problem.

NOT:
Orijinal japon üretimi transistör bulamayabilirsin. Bunun yerine eşlenik olarak satılan yerlerden araştırıp, tüm transistörleri değiştirmen daha sağlıklıdır.
https://www.ebay.com/itm/2SC5200-2S...tor-FREE-Shipping-within-the-US-/303165726978
Bu transistörler orijinal gibi görünüyor.

https://www.ulutaselektronik.com/urun/2sa1943-to-264-230v-15a-transistor
Ama 3$ gibi fiyata satılan bu transistörlere şüphe ile bakarım.
Zamanında ucuz diye almış olduğum LM3915 ler gibi ÇÖP olabilirler.
Evet üzerinde daha önce aşina olmadığım farklı tipte kondansatörler mevcut renkleri de sarı değişik duruyor. O zaman suruma göre değiştirilmesi arz ettiği yere kadar bir müddet bu şekilde kullanayım çünkü şu an sorun çıkarmıyorlar.

Eşlenik olarak sadece yanık olanın 2 sini birlikte mi değiştireyim üstadım yoksa hepsini mi değiştirmem gerekir. Diğerleri sorunsuz çalışıyor şu anda. Bir de bu 2. Linkteki dediğiniz gibi 3 dolar gibi bir rakama tekabül ediyor fakat alıp denemeli miyim sizce?

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri