Oto amfisini tamir ediyorum farklı bir sorun var

Eşlenik olarak sadece yanık olanın 2 sini birlikte mi değiştireyim üstadım yoksa hepsini mi değiştirmem gerekir. Diğerleri sorunsuz çalışıyor şu anda. Bir de bu 2. Linkteki dediğiniz gibi 3 dolar gibi bir rakama tekabül ediyor fakat alıp denemeli miyim sizce?
Eğer sadece bir çıkıştaki transistörler bozuk ise sadece bu çıkıştaki transistörleri değiştirmen yeterli olur.
Ancak çıkışlar köprü bağlanıyor ve diğer çıkış ile ortak çalıştırılıyorsa o zaman sorun olabilir.
O transistörler zamanında 12$ gibi fiyatla satılıyordu. Zamanında ben birkaç tane almıştım. Tabii ki o yıllarda çin işi sahte üretimler yoktu. Ya orijinal idi ya da patates baskı denilen ürünlerdendi. Zaten kimseler patates baskı ürün almazdı.
3$ lık olanlardan alıp test edebilirsin. Hatta tüm kanalların transistörlerini bu transistörler ile bile değiştirebilirsin. Sonuçta bir aksaklık görmediğin takdirde herşey yolunda demektir.
Söktüğün transistörleri de ölçerek bir yerlerde saklar sağlam olanlarını ilerde değerlendirebilirsin.

Eğer sadece bir çıkıştaki transistörler bozuk ise sadece bu çıkıştaki transistörleri değiştirmen yeterli olur.
Ancak çıkışlar köprü bağlanıyor ve diğer çıkış ile ortak çalıştırılıyorsa o zaman sorun olabilir.
O transistörler zamanında 12$ gibi fiyatla satılıyordu. Zamanında ben birkaç tane almıştım. Tabii ki o yıllarda çin işi sahte üretimler yoktu. Ya orijinal idi ya da patates baskı denilen ürünlerdendi. Zaten kimseler patates baskı ürün almazdı.
3$ lık olanlardan alıp test edebilirsin. Hatta tüm kanalların transistörlerini bu transistörler ile bile değiştirebilirsin. Sonuçta bir aksaklık görmediğin takdirde herşey yolunda demektir.
Söktüğün transistörleri de ölçerek bir yerlerde saklar sağlam olanlarını ilerde değerlendirebilirsin.
Evet sadece bir adet transistörüm yanık. Geriye kalan 7 adet sağlam ve çalıştırdığım zaman sorun çıkarmıyorlar. Attığınız 50 lira küsur olan transistörlerden 2 çift sipariş edeceğim. Çünkü mecburen sub bağlamak istediğimde bir kanalı köprülemem gerekecek. Ya da hali hazırda sağlam olan çıkışlarımı köprüleyip değiştirdiğim kanalları tek tek kullanırım.

Sipariş veriyorum bakalım inşallah yüzüme kara çıkarmazlar. Geleceği günü ve test zamanını sabırsızlıkla bekleyeceğim. Denediğim gibi de video atılabiliyorsa video atarak sizlere de göstereceğim.

İlginiz ve yardımlarınız için çok sağolun üstadım en azından bana bir motivasyon oldu bu konu. Unuttuğum elektronik bilgilerimi tekrardan canlandırdım bu amfi sayesinde, e tabi bir de en azından kısa devre konumundan çıkıp ses alabilmek oldukça mutlu etti beni 😃.

Herkese merhabalar. Çok eski 2004 model fakat yer gök inleten bir amfim vardı.
O transistörlerin çifti ile en iyi koşullarda max 70W civarı güç sağlayabilirsin.
Demekki amplin kanal başına 70W RMS güç verebiliyor. Oto amplileri için oldukça iyi bir değer.
Alman DIN normlarına göre peak güç 100W civarıdır.
Yeni üretim çin malı bazı amplilerde 1000W-2000W gibi ifadeler olsa da aslında bu değer kanal başına 40-50W civarıdır.
Bu yüzden eski üretimler atmasyon değerlerle değil, yapım kalitesi ile göze batardı.
Forumdan arkadaşlarla bir çok ampli yaptık. En çok muzdarip olduğumuz konu ise kötü ve sahte üretimler idi. İnşallah alacağın transistörlerde böyle sorun olmaz.

O transistörlerin çifti ile en iyi koşullarda max 70W civarı güç sağlayabilirsin.
Demekki amplin kanal başına 70W RMS güç verebiliyor. Oto amplileri için oldukça iyi bir değer.
Alman DIN normlarına göre peak güç 100W civarıdır.
Yeni üretim çin malı bazı amplilerde 1000W-2000W gibi ifadeler olsa da aslında bu değer kanal başına 40-50W civarıdır.
Bu yüzden eski üretimler atmasyon değerlerle değil, yapım kalitesi ile göze batardı.
Forumdan arkadaşlarla bir çok ampli yaptık. En çok muzdarip olduğumuz konu ise kötü ve sahte üretimler idi. İnşallah alacağın transistörlerde böyle sorun olmaz.
İnşallah üstadım. Amfi soğutucusunda 150 rms yazıyor ama acaba bu köprü halindeki değer mi? Ya da neden böyle birşey yazmış olabilirler?

Bir de ustam eğer verim alamazsam ya da içine sinmezse size bir şekilde ulaştırabilir miyim? Eğer ulaştırma imkanım ya da görüşme imkanımız olursa nasıl bir şekilde iletişime geçebiliriz?

İnşallah üstadım. Amfi soğutucusunda 150 rms yazıyor ama acaba bu köprü halindeki değer mi? Ya da neden böyle birşey yazmış olabilirler?

Bir de ustam eğer verim alamazsam ya da içine sinmezse size bir şekilde ulaştırabilir miyim? Eğer ulaştırma imkanım ya da görüşme imkanımız olursa nasıl bir şekilde iletişime geçebiliriz?
O değer muhtemelen köprü kullanım içindir. Ya da firma azcık abartmış olabilir.
Ne yazık ki artık elektroniği bıraktım. Üstelik araba anfilerini çalıştırabilmek için elimde uygun güç kaynağı yok.

O değer muhtemelen köprü kullanım içindir. Ya da firma azcık abartmış olabilir.
Ne yazık ki artık elektroniği bıraktım. Üstelik araba anfilerini çalıştırabilmek için elimde uygun güç kaynağı yok.
Üstadım tekrardan merhabalar. Parçam bugün geldi. Yazıları diğerlerine göre daha büyük tabii ki. Belli ki aynı üretim transistör değil fakat taktım çalıştırdım şu an ilk denememde gerek tek kanal gerek köprü hiçbir sorun yok. Sanırım artık bir problem kalmadı ancak aklıma takılan bir yeri size sormak istiyorum. Amfinin tam ortasında bulundan 2 adet büyük direnç var. Bunlar herşey yolunda olsa da ısınıyor. Kart üzerinde tek ısı yapan elemanlar bu dirençler. Etrafına ve yolu üzerindeki tüm parçaları kontrol ettim fakat herşey sağlam. Amfi yine boşta iken ısınma yapmıyor kullanmaya başlayınca ısınıyorlar. Ben sorun teşkil etmediğini böyle çalışması gerektiğini düşünmeye başladım. Zaten direncin fiziksel olarak büyüklüğü karttaki en büyük 2 adet direnç olmasını da göz önünde bulundurarak bilerek yapılmış ve ısınması normal olarak tanımladım kendimce. Fotoğrafını da birazdan sizlerle paylaşacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri