Karavan güneş paneli jel akü sorunu

İzzet bey merhabalar hoşgeldiniz.
Öncelikle güneş panellerini nasıl ölçünüz kısa devre akımlarımı 2 amper.
4 adet panel paralel şekilde bağlı iken tam güneş altında 30 amper ve üzeri akım vermesi gerekir.
Ölçüm yaptığınız cihaz pensampermetremi.
İnverterdan 70 watt güç çekildiği zaman çevrim kayıpları dahil olmak üzere aküden 6-7 amper akım çekilir doğrudur.
Panellerin durumunu daha sağlıklı kontrol etmek öncelikle kısa devre akımlarını ölçelim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İzzet bey merhabalar hoşgeldiniz.
Öncelikle güneş panellerini nasıl ölçünüz kısa devre akımlarımı 2 amper.
4 adet panel paralel şekilde bağlı iken tam güneş altında 30 amper ve üzeri akım vermesi gerekir.
Ölçüm yaptığınız cihaz pensampermetremi.
İnverterdan 70 watt güç çekildiği zaman çevrim kayıpları dahil olmak üzere aküden 6-7 amper akım çekilir doğrudur.
Panellerin durumunu daha sağlıklı kontrol etmek öncelikle kısa devre akımlarını ölçelim.
Panelleri tek tek bağlı iken artı kablosuna pensampermetremi taktım ölçtüm 2amp. Kimisinde 3 amp.toplamda maksimum 8 amp sabah veya akşam üstü toplamda 2,3 amp. Civarı100 amp. 2 adet jel aküm var 1000 watt tam sinüs carspa inverterim var gündüz sorunsuz dolap çalışıyor akşam oldumu inverter alarm vermeye başlıyor. Sistem karavanımda kurulu akşamları 60 ekran LED TV ve lambarı açamıyorum buradan okuduğum yorumlardan yola çıkarak bunların diyot sorunları olduğunu varsayıyorum doğrumu acaba. birde inverterden 6,7 amp. çekildiğini doğruladınız o zaman akülerim bitmesi doğal olarak kabul edebiliriz. yani sorun panellerin diyorlarında diyebilirmiyiz. Ayrıca ilginize teşekkür ederim.🙂

Panellerin diyotlarında problem olacağını şahsen ben düşünmüyorum.
Panellerin artı ve eksi soketlerini birbirine takıp kısa devre yapınız ve pensampermetre ile bu kısa devre akımını ölçünüz.
2 adet 100 amper akünüz varsa paralel bağlı şekilde 12 volt 200 amper yapar.
Aküler sağlam olsa 1 gecede ne şartlarda olursa olsun bitmez bitemez.
Akülerde problem olması muhtemel.

285 watt paneller muhtemelen 24 volt'tur. Panelleri tek tek kontrol ettikten sonra iki akü seri bağlanıp 24 volt, tüm paneller paralel bağlı olarak bu akülere şarj kontrol cihazı üzerinden bağlanmalı. Panellerin yüzeyi kir ve tozdan temizlenmiş ve üzerlerine herhangi bir gölge düşmemelidir!

285 watt paneller muhtemelen 24 volt'tur. Panelleri tek tek kontrol ettikten sonra iki akü seri bağlanıp 24 volt, tüm paneller paralel bağlı olarak bu akülere şarj kontrol cihazı üzerinden bağlanmalı. Panellerin yüzeyi kir ve tozdan temizlenmiş ve üzerlerine herhangi bir gölge düşmemelidir!
Resimdeki panelim 285 wattlık 4 adet polokristal 100 amp 2 adet jel aküm Parelel bağlı panellerde Parelel bağlı bu şekilde gün içerisinde maksimum 8 amp görüyorum pensampermetremle tek tek ölçdüğümde ortalama 2 veya 3 amp görüyorum bu bağlantıda 4 panelden panel başına ortalama 8 amperden toplamda 24 amperi görmem gerekmiyor mu bu amperi görsem akülerim dolacak diye düşünüyorum dolmassa tamam akülerim bitik diyeceğim panelde diyot arızası dan bahsediliyor bazı yorumlarda benimkinde diyot varmı göremedim .

Ekli dosyalar

• IMG_20230902_151816.jpg
    IMG_20230902_151816.jpg
    125.7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Solar şarj cihazınızı görebilir miyiz?
Panelleriniz 24 volt'luk sisteme uygun. MPPT türü bir şarj cihazınız varsa uyumlu olabilir. PWM türü cihazlarda hem 12 volt hem 24 volt sisteme göre yapılandırılabilir. Önerim aküleri seri bağlayıp 24 volt olarak solar şarj cihazına bağlayın, sonrasında tek tek panelleri şarj cihazı panel girişinden bağlayıp test ederek sonuçta sorunsuz olanları paralel olarak şarj cihazına girin. Test aşamasında arızalı olan varsa ortaya çıkacaktır. Panel bağlantı kutusundaki bariyer diyotları ölçü aleti diyot kademesinde ölçerek de arızalı diyot durumunu tespit edebilirsiniz.

Solar şarj cihazınızı görebilir miyiz?
Panelleriniz 24 volt'luk sisteme uygun. MPPT türü bir şarj cihazınız varsa uyumlu olabilir. PWM türü cihazlarda hem 12 volt hem 24 volt sisteme göre yapılandırılabilir. Önerim aküleri seri bağlayıp 24 volt olarak solar şarj cihazına bağlayın, sonrasında tek tek panelleri şarj cihazı panel girişinden bağlayıp test ederek sonuçta sorunsuz olanları paralel olarak şarj cihazına girin. Test aşamasında arızalı olan varsa ortaya çıkacaktır. Panel bağlantı kutusundaki bariyer diyotları ölçü aleti diyot kademesinde ölçerek de arızalı diyot durumunu tespit edebilirsiniz.
2400 wattlık akıllı inverterim var buna tek tek bağlayıp ölçdüğümde ortalama 2 veya 3 amp görüyorum toplamda ise 8 amp civarı oda tam güneş havada iken birtanesi bile 8 amp. göstermedi buda akülerim için yeterli olmadığı için akülerim malesef dolmuyor resimlerdeki sistemle saatte ortalama 8x4=32 amp görmem lazım. pensampermetremle ile tek tek ölçüp bağlıyorum bu akımı görmeyince akülerim sağlam veya bozuk diyemiyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20230903_200254.jpg
    IMG_20230903_200254.jpg
    234.7 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20230903_200245.jpg
    IMG_20230903_200245.jpg
    132.5 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Akıllı inverterler genelde 24 volt'tan başlarlar. Akülerinizi tam şarj edin, ettirin. Yalnız oto elektrikçilerin test cihazı ile test etmeyin. O test cihazları genellikle starter türü araba aküleri içindir. Panel bağlantılarını da kontrol edin. Panellere gölge düşmemeli, kir, toz olmamalı. Akıllı inverterlerde şarj cihazı da mevcuttur. Ayrı bir şarj cihazınız varsa inverteri devreden çıkartıp aküleri tam şarj etmeye çalışın.

Akıllı inverterler genelde 24 volt'tan başlarlar. Akülerinizi tam şarj edin, ettirin. Yalnız oto elektrikçilerin test cihazı ile test etmeyin. O test cihazları genellikle starter türü araba aküleri içindir. Panel bağlantılarını da kontrol edin. Panellere gölge düşmemeli, kir, toz olmamalı. Akıllı inverterlerde şarj cihazı da mevcuttur. Ayrı bir şarj cihazınız varsa inverteri devreden çıkartıp aküleri tam şarj etmeye çalışın.
Akülerimi tam şarj ettiğimde panellerden istediğim akımı (30 amp.) görecekmiyim peki.

Dediğim gibi panellerin kir, toz ve gölge yanında güneşin öğle satinde ve panelin güneşe dik konumda olması ile üzerinde yazan güç değerlerini elde edebilirsiniz.
Ayrı bir solar şarj cihazınız var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri