Omik olmayan yükler

GaMeR™

Üye
Arkadaşlar heryere baktım bulamadım << Soru şöyle :

Omik olmayan yüklere bağlanan koruma amaçlı devreler nelerdir ??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Omik olmadığına göre endüktif olabilir. Motorlar için motor koruma şalterleri var.

koruma elemanları omik endüktüf diye ayırmıyor bildiğim kadarıyla sorunuzu tam olarak anlayamadık?

Valla hoca sordu soruda bi eksiklikte yok konuya hakimseniz bişeyler yazında boş gitmeyelim :)))) Çok Teşekkür ederim..

mesela endüktif yük bir elektrik motoru.onu korumak için PTC devresi.ne bileyim termik röle.veya kabloların,aydınlatmaların ve UPS lerin oluşturduğu kapasitif etkiyi yok etmek için kullanılan endüktif yük reaktörleri.Mesela giriş koruma reaktörleri şebekedeki bozulmaları önlemeye özellikle de gerilim sivrilerini emerek cihazların daha uzun ömürlü olmalarına yardımcı olan bir reaktördür.Bu şekilde tesislerdeki hız kontrol cihazları veya diğer hassas cihazlar zarar görmeyecektir.bunun dışında motor koruma reaktörleri vardır.Bunlar da ani darbe akımların harmoniklerini emer.motor rulmanları bu sayede zarar görmez.motor bobinleri uzun ömürlü olur.
örnekler daha da arttırılabilir.. vs. vs

mesela endüktif yük bir elektrik motoru.onu korumak için PTC devresi.ne bileyim termik röle.veya kabloların,aydınlatmaların ve UPS lerin oluşturduğu kapasitif etkiyi yok etmek için kullanılan endüktif yük reaktörleri.Mesela giriş koruma reaktörleri şebekedeki bozulmaları önlemeye özellikle de gerilim sivrilerini emerek cihazların daha uzun ömürlü olmalarına yardımcı olan bir reaktördür.Bu şekilde tesislerdeki hız kontrol cihazları veya diğer hassas cihazlar zarar görmeyecektir.bunun dışında motor koruma reaktörleri vardır.Bunlar da ani darbe akımların harmoniklerini emer.motor rulmanları bu sayede zarar görmez.motor bobinleri uzun ömürlü olur.
örnekler daha da arttırılabilir.. vs. vs

Çok saol en azından fikir sahibi oldum çok işime yaradı :)

Forum istatistikleri

Konular
128,425
Kullanıcılar
450,340
Son üye
Samsunumut

Yeni konular

Geri