Okulumuzun amfi hoparlör bağlantısı

Peki amfi 200 watt takilan hoparlor toplam 400 watt.
Amfi gucu yetmedigi icin bazi hoparlorlerden daha az ses cikma durumu olabilir mi? Yoksa her hoparlore esit guc mu dagilir?
Burada kızacaktım ama güleyim.
Her hoparlöre eşit güç dağılımının tek koşulu tüm hoprlörlerin empedanslarının eşit olması koşuludur.
Hoparlörün birisi 4 ohm diğeri 16 ohm olursa 4 ohm hoparlöre daha fazla güç verilmiş olur. Daha doğrusu hoparlör ampliden daha fazla güç çeker.

Anfi nin 200W olması hoparlörlerin 1500W olması anfinin gücünün yetmemesi gibi bir şey yoktur.
@ozgurece35 ye yapmış olduğum ampli 30W hoparlörleri 100W ama Özgür bu ampliyi dinlerken çıkıştan 0.1W ila 1W arasında bir güç ile dinliyor.
DIN PPM Watt göstergesi bunu ölçüp gösterebilir.

Burada kızacaktım ama güleyim.
Her hoparlöre eşit güç dağılımının tek koşulu tüm hoprlörlerin empedanslarının eşit olması koşuludur.
Hoparlörün birisi 4 ohm diğeri 16 ohm olursa 4 ohm hoparlöre daha fazla güç verilmiş olur. Daha doğrusu hoparlör ampliden daha fazla güç çeker.
Anfi nin 200W olması hoparlörlerin 1500W olması anfinin gücünün yetmemesi gibi bir şey yoktur.
@ozgurece35 ye yapmış olduğum ampli 30W hoparlörleri 100W ama Özgür bu ampliyi dinlerken çıkıştan 0.1W ila 1W arasında bir güç ile dinliyor.
DIN PPM Watt göstergesi bunu ölçüp gösterebilir.
Neden kızıyorsunuz veya gülüyorsunuz değerli ustam? Biz ses sistemleriyle çok uğraşmış insanlar değiliz. Merak ettik sorduk. Cevaplarınız için emeğiniz için teşekkürler. Sizi kızdıracak veya güldürecek bir şey sorduysak hakkınızı helal edin.

Neden kızıyorsunuz veya gülüyorsunuz değerli ustam? Biz ses sistemleriyle çok uğraşmış insanlar değiliz. Merak ettik sorduk. Cevaplarınız için emeğiniz için teşekkürler. Sizi kızdıracak veya güldürecek bir şey sorduysak hakkınızı helal edin.
Kızdığım nokta senin piyasadaki acemilerin ağzı ile cevap yazman.
Nedir bu watt olayı bir türlü anlatamıyorum.
Adam milyon dolarlık hoparlör satıyo, sadece watt'tan bahsediyo.
Yahu bana ne bu hoparlörün gücünden :mad: işte kızdığım nokta burası.
Hoparlörlerin gücü tahammül edebileceği veya normal kullanılabileceği güç faktörünü gösterir. Hoparlörün verebileceği ses şiddetini göstermez.
Esasen bu tür ifadelere çok yakın arkadaşlarım da olsa kızıyorum.
Ben arkadaşlarıma daima bilimsel yöntemler öneririm ki bir şeyi bizzat test edip ölçerek, kalıcı olarak öğrenebilsinler.
Olası sebepler.
1 Membran bobini veya karkası mıknatısa sıkışmış veya sürtüyordur.
2 Üretim hatalı olup, empedansı fazla olabilir.
3 Kısa sürede bobini kavrulmuş olup. teli kopmadığı için verimi düşmüştür.
4 Sabit mıknatısının sağlam olduğunu varsayıyorum
Bak sana bazı olasılıklar sundum.
Bu olasılıklar ölçülüp test edilebilecek unsurlardır.
1) Sök hoparlörü bi kontrol et. Olmadı başka bir ampliye bağla.
2) Elinde ohmmetre mutlaka vardır. Ölçüver.
3) Membran sökülüp gözlem yapılırsa tellerin kavrulup kavrulmadığı görülecektir.
4) Bazı tip horn hoparlörlerde sabit mıknatıs ve manyetik alan için de modifiye edilme özellikleri bulunmaktadır. Sabit mıknatıs ile oynanmışsa veya mıknatısın manyetik alanını taşıyan kapak başka üniteden takılmışsa, kapağın yönlendirdiği manyetik alan bobinin manyetik alanının dışında kalıyor olabilir.
EN NİHAYETİNDE:
Elinde AC voltmetre mutlaka vardır. Sesi az çıkan hoparlörün iki ucundaki gerilimi ölç. Yüksek çalan hoparlör ucundaki gerilimi ölç. Her iki gerilim de aynı ise kesin olarak hoparlöründe arıza vardır.
Az çalan hoparlörünün ucundaki gerilim daha az ise demekki bu hoparlörün bağlantı kablolarında bir direnç oluşmuş, tam temas etmeyen bir bağlantı, okside olup kopmak üzere olan bir kablo ya da ne bileyim o hat ile ilgili bir sorun var demektir.
NOT:
Ben sevdiğim arkadaşlarıma kızarım, gülerim veya samimi isek onu KÖTEKLERİM.
Seninle de diyaloğumuz olduğuna göre sana kızmam ya da gülmem sana verdiğim değerden ötürüdür.
Aksi takdirde konuya girip herhangi bir yardımda bulunmam.

Kızdığım nokta senin piyasadaki acemilerin ağzı ile cevap yazman.
Nedir bu watt olayı bir türlü anlatamıyorum.
Adam milyon dolarlık hoparlör satıyo, sadece watt'tan bahsediyo.
Yahu bana ne bu hoparlörün gücünden :mad: işte kızdığım nokta burası.
Hoparlörlerin gücü tahammül edebileceği veya normal kullanılabileceği güç faktörünü gösterir. Hoparlörün verebileceği ses şiddetini göstermez.
Esasen bu tür ifadelere çok yakın arkadaşlarım da olsa kızıyorum.
Ben arkadaşlarıma daima bilimsel yöntemler öneririm ki bir şeyi bizzat test edip ölçerek, kalıcı olarak öğrenebilsinler.

Bak sana bazı olasılıklar sundum.
Bu olasılıklar ölçülüp test edilebilecek unsurlardır.
1) Sök hoparlörü bi kontrol et. Olmadı başka bir ampliye bağla.
2) Elinde ohmmetre mutlaka vardır. Ölçüver.
3) Membran sökülüp gözlem yapılırsa tellerin kavrulup kavrulmadığı görülecektir.
4) Bazı tip horn hoparlörlerde sabit mıknatıs ve manyetik alan için de modifiye edilme özellikleri bulunmaktadır. Sabit mıknatıs ile oynanmışsa veya mıknatısın manyetik alanını taşıyan kapak başka üniteden takılmışsa, kapağın yönlendirdiği manyetik alan bobinin manyetik alanının dışında kalıyor olabilir.
EN NİHAYETİNDE:
Elinde AC voltmetre mutlaka vardır. Sesi az çıkan hoparlörün iki ucundaki gerilimi ölç. Yüksek çalan hoparlör ucundaki gerilimi ölç. Her iki gerilim de aynı ise kesin olarak hoparlöründe arıza vardır.
Az çalan hoparlörünün ucundaki gerilim daha az ise demekki bu hoparlörün bağlantı kablolarında bir direnç oluşmuş, tam temas etmeyen bir bağlantı, okside olup kopmak üzere olan bir kablo ya da ne bileyim o hat ile ilgili bir sorun var demektir.
NOT:
Ben sevdiğim arkadaşlarıma kızarım, gülerim veya samimi isek onu KÖTEKLERİM.
Seninle de diyaloğumuz olduğuna göre sana kızmam ya da gülmem sana verdiğim değerden ötürüdür.
Aksi takdirde konuya girip herhangi bir yardımda bulunmam.
Tamam degerli abim. Verdigin degerli bilgilerden dolayi tesekkur ederim. Dedikerin olcumleri yapip en kisa surede bilgi veririm. Ev ortamina amfiyi hoparloru getiremiyorum yoksa simdiye kadar hallederim.
Istedigin zaman kizar istedigin zaman guler istedigin zamanda KOTEKLERSIN.😀

Tamam degerli abim. Verdigin degerli bilgilerden dolayi tesekkur ederim. Dedikerin olcumleri yapip en kisa surede bilgi veririm. Ev ortamina amfiyi hoparloru getiremiyorum yoksa simdiye kadar hallederim.
Istedigin zaman kizar istedigin zaman guler istedigin zamanda KOTEKLERSIN.😀
Hah şöylee.
Somut ölçümlerle geldiğin zaman hem sorun'u çözersin hem de teknik olarak birşeyler öğrenirsin.
Hatta somut ölçümlerde anormal bir ölçüm ile karşılaşırsan ve bu ölçümü burada paylaşırsan konu hem daha cazip hale gelir hem de o anormalliğin çözümü hem bana hem sana hem de takipçilere birşeyler kazandırır.

Hah şöylee.
Somut ölçümlerle geldiğin zaman hem sorun'u çözersin hem de teknik olarak birşeyler öğrenirsin.
Hatta somut ölçümlerde anormal bir ölçüm ile karşılaşırsan ve bu ölçümü burada paylaşırsan konu hem daha cazip hale gelir hem de o anormalliğin çözümü hem bana hem sana hem de takipçilere birşeyler kazandırır.
Abi olcumleri yapacam inan okul su anda is cok. Bir turlu musait olamadim. Yoksa karakterime uygun degil olcum yapmamak bu kadar beklemek. Olcum yapmadim derken osiloskopla yapmadim
4 hoparlorden biri zinlamali digeri sesi az cikiyor. Sesi az cikan mebrani ben degistirmistim zinlama yapan orjinal sonradan boyle oldu.
Asagidaki denemeleri yaptim.
Hoparlor baska amfide denedim. Yine ayni.
Olcum yaptim 13 ohm civari bu zaten normalmis.
Driver unitteki mebrani soktum cok belirgin olmasa da bobinde hafif bir renk degisikligi var.
Sadece osiloskopla olcumler yapmadim.
Yuzde 90 zaten mebran dediginiz gibi yandi arizalandi.
Simdi madem bunlari yaptin ne diye beni yoruyorsun deyip tam KÖTEGİ yiyecem.
Sadece sizin tecrubelerinize gore degisik ihtimalleri ogrenmek istedim. Soyledigim seylerin mumkun olmadigini soylediniz zaten.

Abi olcumleri yapacam inan okul su anda is cok. Bir turlu musait olamadim. Yoksa karakterime uygun degil olcum yapmamak bu kadar beklemek. Olcum yapmadim derken osiloskopla yapmadim
4 hoparlorden biri zinlamali digeri sesi az cikiyor. Sesi az cikan mebrani ben degistirmistim zinlama yapan orjinal sonradan boyle oldu.
Asagidaki denemeleri yaptim.
Hoparlor baska amfide denedim. Yine ayni.
Olcum yaptim 13 ohm civari bu zaten normalmis.
Driver unitteki mebrani soktum cok belirgin olmasa da bobinde hafif bir renk degisikligi var.
Sadece osiloskopla olcumler yapmadim.
Yuzde 90 zaten mebran dediginiz gibi yandi arizalandi.
Simdi madem bunlari yaptin ne diye beni yoruyorsun deyip tam KÖTEGİ yiyecem.
Sadece sizin tecrubelerinize gore degisik ihtimalleri ogrenmek istedim. Soyledigim seylerin mumkun olmadigini soylediniz zaten.
Açıklayıcı cümlelerle gelirsen kötek yemezsin. Aksine memnun olurum.
Bu tür hoporlörlerde zınlama olayı genellikle bobinin bir yerinden izolesi deforme olması ve şaseye sürtmesinden olur.
(Montaj hataları veya gevşek monte edilmiş membranları saymıyom)
Sesi az gelen hoparlörün membranı değişmişse bobinin manyetik alana gelen kısmı uygun olmayabilir.

Yamyam Abi sesi az cikan mebrani soktum tekrar taktim. Takarken sesi dinleyerek vidalari oraninda sıktım. Duzeldi.
Ses de zirildama olan mebrani soktum. Tek olarak amfide calistirdim sorun yok kablolari kontrol ettim sorun yok. Mebranda degerde sorun yok 16 ohm civari. Horn hoparlorun ucunda huni seklinde parcanin vidasini sıktım duzeldi.
Abi bir sey sorcaktim. 100v cikisli amfide trable cok actigimda gıjjjjj diye zirlama oluyor. Bir tane daha aynisindan var onda da ayni sorun oluyor. En basta potta sorun vardir dedim 2.sinde de aynisi olunca anlamadim.

Yamyam Abi sesi az cikan mebrani soktum tekrar taktim. Takarken sesi dinleyerek vidalari oraninda sıktım. Duzeldi.
Ses de zirildama olan mebrani soktum. Tek olarak amfide calistirdim sorun yok kablolari kontrol ettim sorun yok. Mebranda degerde sorun yok 16 ohm civari. Horn hoparlorun ucunda huni seklinde parcanin vidasini sıktım duzeldi.
Abi bir sey sorcaktim. 100v cikisli amfide trable cok actigimda gıjjjjj diye zirlama oluyor. Bir tane daha aynisindan var onda da ayni sorun oluyor. En basta potta sorun vardir dedim 2.sinde de aynisi olunca anlamadim.
Haa neymiş. Hoparlörün wat'ının bununla hiçbir ilgisi yokmuş :D
Bir de ''BANA NE GIZIYON NE GÜLÜYON'' diye bana baarıyon :)
Ben adamı böyle köteklerim 👊 Kötek smileyi yokmuş. SUMSUK ile idare et :D
Bahsettiğin olay genel olarak feedback gibi anlaşılıyor. Ancak kesin sonuca gidebilmek için daha fazla veri lazım..
1 Ampli ses seviyesi minimal iken tiz potu açılınca oluyor mu?
2 Ampliyi tüm hoparlörlerden ayırıp, (100V hattı iptal) tek bir hoparlör örneğin 4-8 ohm bağlandığında yapıyor mu.
Bağımsız tek hoparlörde yapıyorsa aksaklık amplidendir. Her iki amplide de aynı aksaklık olabilir.
Sebebi temel olarak grounding kurallarıdır.
3 100V hattını ayırdığında herhangi bir sorun olmuyorsa hoparlörlerin biri ya da birkaçında rezonans ve güç aşımı olabilir. Teknik olarak tespiti zordur. Her bir hoparlörün teker teker stress testinden geçirilmesi gerekmektedir.

Haa neymiş. Hoparlörün wat'ının bununla hiçbir ilgisi yokmuş :D
Bir de ''BANA NE GIZIYON NE GÜLÜYON'' diye bana baarıyon :)
Ben adamı böyle köteklerim 👊 Kötek smileyi yokmuş. SUMSUK ile idare et :D
Bahsettiğin olay genel olarak feedback gibi anlaşılıyor. Ancak kesin sonuca gidebilmek için daha fazla veri lazım..
1 Ampli ses seviyesi minimal iken tiz potu açılınca oluyor mu?
2 Ampliyi tüm hoparlörlerden ayırıp, (100V hattı iptal) tek bir hoparlör örneğin 4-8 ohm bağlandığında yapıyor mu.
Bağımsız tek hoparlörde yapıyorsa aksaklık amplidendir. Her iki amplide de aynı aksaklık olabilir.
Sebebi temel olarak grounding kurallarıdır.
3 100V hattını ayırdığında herhangi bir sorun olmuyorsa hoparlörlerin biri ya da birkaçında rezonans ve güç aşımı olabilir. Teknik olarak tespiti zordur. Her bir hoparlörün teker teker stress testinden geçirilmesi gerekmektedir.
😀
Abi soyle birkac test yapmistim sana sormadan.
Oncelikle bu amfi komsu okulun aynisi da bizde var ondan 2 tane dedim hem komsu okulda hem de bizde yapiyor. Bu yuzden 3.maddeyi eleyebiliriz.
Ben 100 v dan ayirdim 4 ohm cikisinda boyle bir sorun olmadi.
Buradaki Feedback olayi nedir abi?
1.maddeyi insaalah bir dahaki seferde denerim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri