Okulumuzun amfi hoparlör bağlantısı

Abi 50 watt hat trafosu buldum dedim ya. Satici mesaj cekmis bunun cikisi 2×12 olmaz diye mesaj cekmis.
Abi bu hat trafolarinin cikislarinda 8 ohm 16 ohm yaziyor voltaj olarak kac v tekabul ediyor?
Bir de 10 watik trafoda yanlis baglanmis degil mi?
Onu 0-1 olarak baglantisini duzenlersem 10 watt elde ediyoruz. Guc= V2/ R formulunden.

Abi biz bunun trafolarini bulamayacagiz. Elimizde 2 adet amfi var biri trafolu biri trafosuz.
Trafosuz amfiyi 2 adet 100 watt 16 ohm horn hoparlore baglayalim horn hoparlerinde 2 adet trafoyu cikartalim.
Katlardaki 6 adet 60 watta yakin trafolu hoparlorleri trafolu 250 watt amfiye baglayalim. Ama 250 watt trafolu amfi hoparlor watini geciyor. Nasil edecegiz burda? Offf...

Trafoların çıkış voltajları güç katsayısına göre hesaplanır.
Giriş sabit 100V olduğuna göre örneğin çıkıştan 8 ohm için 24V alıyorsan takribi 75W demektir. 8 ohm için 8V elde edebiliyorsan o trafonun gücü 8W tır.
Bu durumda önceki önerimi ele alırsak...
110V girişli bir trafoya 100V girersek %10 toleransı es geçelim, çıkışından da 4 ohm için 16V elde ediyorsak o trafodan 64W alacağız demektir.
Kaba bir hesap yaparsak 110V girişli ve 12V çıkışlı bir trafo 40W civarı denilebilir.
Tabii ki buradaki W olayı doğrudan trafonun cüssesi ile ilgilidir. 5W lık bir trafonun 110V girişine 100V girip te çıkıştan elde edeceğin 16V o trafonun aşırı yükleneceğini ifade eder.
Ama 250 watt trafolu amfi hoparlor watini geciyor. Nasil edecegiz burda? Offf..
Cahal civelek öğretmen :D
Her bir hoparlöre bağlı trafo gücü önemlidir. Bir trafo 10W ise ampliden sadece 10W çekecektir.
Sen şebekeye 10W trafo bağladığında şebekenin tüm gücünü çekebilecekmisin :D

Trafoların çıkış voltajları güç katsayısına göre hesaplanır.
Giriş sabit 100V olduğuna göre örneğin çıkıştan 8 ohm için 24V alıyorsan takribi 75W demektir. 8 ohm için 8V elde edebiliyorsan o trafonun gücü 8W tır.
Bu durumda önceki önerimi ele alırsak...
110V girişli bir trafoya 100V girersek %10 toleransı es geçelim, çıkışından da 4 ohm için 16V elde ediyorsak o trafodan 64W alacağız demektir.
Kaba bir hesap yaparsak 110V girişli ve 12V çıkışlı bir trafo 40W civarı denilebilir.
Tabii ki buradaki W olayı doğrudan trafonun cüssesi ile ilgilidir. 5W lık bir trafonun 110V girişine 100V girip te çıkıştan elde edeceğin 16V o trafonun aşırı yükleneceğini ifade eder.

Cahal civelek öğretmen :D
Her bir hoparlöre bağlı trafo gücü önemlidir. Bir trafo 10W ise ampliden sadece 10W çekecektir.
Sen şebekeye 10W trafo bağladığında şebekenin tüm gücünü çekebilecekmisin :D
Abi ne bileyim. Amfi gucu hoparlor gucunden fazla olamamali diye ogrendik. Hoparlorleri kizartma gibi yakar diye ogrendik.
Abi madem oyle biz neden kivraniyoruz
Katlardaki 6 adet paralel baglantida 54-60 watt trafolu hoparlorleri sadece 250 watt trafolu amfide calistiralim. Diger 2 adet horn hoparloru de trafosuz amfide calistirayim.
Oldu mu abi?
Oldu de abi:)

Son düzenleme:
Peki sizin dediginize gore 250 watt trafolu amfide bir tane bile10 watt trafolu hoparlor calistirasam bu hoparlor yanmaz...
Yanmaz.
220V Şebeke hattını düşün. Daha önceleri anlatmıştım.
220V 30A olan ev hattımızı düşünelim. Bu hatta 10W lık bir trafo bağlıyoruz ve çıkışındaki 10W lık bir cihazı çalıştırıyoruz.
Cihaz yanar mı?
Burada trafoların büyüsü vardır. Kendi güçleri kadar şebekeden (burada ampli) güç çekerler.

Yanmaz.
220V şebeke hattını düşün. Daha önceleri anlatmıştım.
220V 30A olan ev hattımızı düşünelim. Bu hatta 10W lık bir trafo bağlıyoruz ve çıkışındaki 10W lık bir cihazı çalıştırıyoruz.
Cihaz yanar mı?
Burada trafoların büyüsü vardır. Kendi güçleri kadar şebekeden (burada ampli) güç çekerler.
Peki abi trafolu ampli trafolu hoparlor olmasaydi ikisi de trafosuz olsaydi bu sefer durum degisir miydi?
200 watt trafosuz amfi ve 10 watt trafosuz hoparlor ciftini dusunelim...

Peki abi trafolu ampli trafolu hoparlor olmasaydi ikisi de trafosuz olsaydi bu sefer durum degisir miydi?
200 watt trafosuz amfi ve 10 watt trafosuz hoparlor ciftini dusunelim...
Trafosuz amplilerde durum değişir.
Ampli çıkış gücün gerilim çarpı akım ile hesaplanır.
Sabit bir yüke verdiğinde yükün güç faktörü amplinin çıkış akımını kaldırabilecek güçte olmalıdır. Yoksa yük (hoparlör) yanar.
Ama arada trafo olunca trafo anfi gücünü kendi gücü kadar kullanabilir.
Burada şunu anlarsan olayı anlayabilirsin.
100W lık Trafolu ampliye 100W lık bir trafo bağlar da trafoya 10W lık hop bağlarsan hop'un yine hoplar :)

Trafosuz amplilerde durum değişir.
Ampli çıkış gücün gerilim çarpı akım ile hesaplanır.
Sabit bir yüke verdiğinde yükün güç faktörü amplinin çıkış akımını kaldırabilecek güçte olmalıdır. Yoksa yük (hoparlör) yanar.
Ama arada trafo olunca trafo anfi gücünü kendi gücü kadar kullanabilir.
Burada şunu anlarsan olayı anlayabilirsin.
100W lık Trafolu ampliye 100W lık bir trafo bağlar da trafoya 10W lık hop bağlarsan hop'un yine hoplar :)
Simdi cok iyi anladim abi. Eninde sonunda seninle anlaşabildik degerli abim.:) Çok tesekkur ederiz...

Abi bugun sistemi devreye aldim. Trafosuz amfiyle 2 adet 100 watt 16 ohm paralel baglayarak besledim. Amfiyi volume ancak 3'e getirebildim. Yani ceyrege. Fazlaya alinca sesde bozulmalar yirtilmalar oluyor.
100 watt hoparlorden 2 adet paralel baglayinca 200 watt demistik. Tamamiyle amfiyle ayni. Ama sesi ceyrege kadar getirebildik. Acaba bazi ses sistemiyle ilgilenen ustalarin dedigi gibi bu 100 watt lik hoparlorler ancak 20-25 watt kadar ses verebiliyor dedikleri dogru mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri