Okulumuzun amfi hoparlör bağlantısı

Abi size bisey daha sormak istiyorum.
Bilgisayar ses cikisi 2 canli uc( right left) bir de gnd var.
Ben bir right bir gnd 1.amfiye
Diger left gnd yi 2.amfiye gonderdim.
Soyle yapsam daha verinli ses alabilir miyim?
Left right gnd 1.amfiye( 2 line girisine) 1.amfiden ayni uclardan paralel baglanti alip 2.amfiye( 2 line girisine) taksam nasil olur?
En basta sadece trafoluyi kullaniyoduk koridorlarda ses iyiydi bahcede de 10 watt trafolar oldugu icin bahcede ses kisikti.
Amfiyi 2 ye cikartik bu seferde bilgisayar ses cikisini amfiye yanlis mi bagladim diye dusunuyorum koridorlarda ciddi bir ses dususu var.

Anfilerin her biri mono değil mi zaten.
Evet amfiler mono.
Ama pc den cikan 2 adet canli ucu 2 adet jack ile bir tane trafolu amfinjn 2 line girisine girdigimizde ses bariz yukseliyor. Bir amfinin alttaki 5 line girisi diger amfinin 6 line var. Alttaki 100v cikisli digeri 4 ohm cikisli. Cikislari mono ama.

Ekli dosyalar

• IMG-20220221-WA0009.jpeg
    IMG-20220221-WA0009.jpeg
    241.3 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Mono girişe iki sinyali birleştirerek girersen iki sinyalin bileşkeleri aynı fazda ise toplanır ve seviye yükselir.
Burada sorun giriş seviyesi mi yoksa amplinin volüme seviyesi mi?
Koridordaki ses düşük ise ampli volüme ile ayarlamak gerekmez mi?
Ama stereo bir seste olması gereken bazı sesler diğer kanalda ise zaten her zaman böyle olmaz. Bazı müziklerde bazı enstrumanlar farklı kanallardan gelebilir. Bu durumda zaten normalde zaman zaman yükselmesi de olağandır.
Üstelik PC BALANCE ayarları ortada değilse bir kanal diğerine göre daha yüksek te olabilecektir.

Senin osilaskopa acımaya başladım. Ölçüm yapacağı yerde bir yerlerde horul horul uyuyo sanırım. :D
Ayrıca belirtmem gerekirse...
Her amplinin giriş empedansı vardır. Giriş empedansı yüksek olan bir amplide kaynak empedansı oranı ile daha yüksek giriş seviyesi olacaktır.
Diğer amplinin giriş seviyesi düşükse ve bu ampliye parelel bağlantı oluşuyorsa bu amplinin giriş seviyesini düşürebilir.
Tüm bu unsurlar OSİLASKOP denilen abuk aletlerce ölçülerek belgelenebilir ve ortaya sunulabilir.

Abi yanlis anlasilma var. 2 sinyali kaynak yapip amfiye gondermek degil niyetim. Bak asagida resim cizdim. Su anki sistemimiz en usteki baglanti sekli.
Onerdigim ve ses verimi daha mi iyi olur dedigim baglanti sekli 2. resim
1.ve 2.resim arasinda baglanti acisindan fark varmidir hangisi daha verimlidir veya fark etmez mi?
Trafoluyla koridorlardaki trafolu hoparlorleri trafosuz ise bahcedeki horn hoparlorleri besliyoru,.

Ekli dosyalar

• 20220224_180647.jpg
    20220224_180647.jpg
    125.5 KB · Görüntüleme: 20
Verim dediğin şey bu uygulama ile ortaya çıkmaz.
Yukarda anlatmıştım Senin yapmış olduğun olay mono bir ampliye stereo (2 kanal) sinyal girmek veya tek kanal sinyal girmek.
Buradaki verim unsuru stereo giriş sinyallerinin seviyesi ile ilgili değildir ki, stereo bir kanaldaki tüm sesler aynı fazda ise bile giriş seviyesi +3db artar o kadar.
Bu da ampli volüme seviyesini belki de bir seviye düşürmek ya da yükseltmek gibidir.
Burada teknik ölçümler nasıl yapılır.?
PC çıkış seviyesi osilaskop ile ölçülür. Takribi 2Vpp osiloskopta görülünceye kadar PC nin ses seviyesi ayarlanır.
Her iki kanalda da (L ve R) aynı ses seviyesi ölçülmelidir.
Bu durumda her ampli için takribi 0db giriş seviyesi uygulanacağı için her bir ampliden max gücün alınabilmesi gerekmektedir. (Hat seviyesi için)
Üstelik bu tür piyasa amplilerinde giriş ses seviyesi daha düşük bile olabilir. Yani max güce ulaşabilmek için giriş sinyal seviyesinin 300mV lar civarı olması da mümkündür.
Senin bahsetmiş olduğun performans olayı amplinin giriş seviyesinin aşırı düşmesi ise örneğin 300mV yerine 50mV gibi bir sinyal giriyorsan ampliden max gücü zaten alamıyorsun demektir.
Bu da PC nin çıkış seviyesinin ölçülmesi ile belgelenir. Yani senin söylediğin gibi stereo kaynaktaki sesleri birleştirerek değil.
HAA
Dilersen stereo kaynağı ampli ye ayrı ayrı girebilir ve her bir ön kazanç potu ile eşit olacak şekilde ayarlayarak kullanabilirsin. Bu durumda tek kazancın yukarda bahsettiğim üzere sağ ya da sol kanalda olmayan bir enstruman sesi varsa (Müziğin türüne göre) o sesleri de her iki ampliye vermiş olursun. Ama dediğim gibi sağ ve sol kanaldaki enstruman seslerinin ayrı ayrı olması çoğu eserlerde bariz değildir. Eserin icrasına göre nadiren tek kanaldan ses gelir diğer kanaldan az ses gelir.

NOT:
Alttaki bağlantı şeklini uygula.
Ön kazanç potlarını sırasıyla max açıp minumum yap.
Bir kanalın tamamen kapalı iken diğer kanalın açıkken her iki durumda da iki ses seviyesinin yaklaşık eşit olması gerekmektedir.
YANİ...
SOL kanalı 1 nolu girişten girdiğini SAĞ kanalı 2 nolu girişten girdiğini varsayarsak.
SAĞ kanalı max açıp sol kanalı iyice kısarsak ve aynı durumu bu sefer tersine yani SOL kanalı max açıp sağ kanalı iyice kısarsak her durumdakanallar arasında duyulan ses eşdeğer olmalıdır.
Her iki kanal da max açıkken giriş ses seviyesi +3db yüksek olacağı için toplamda duyulan ses biraz daha yüksek olabilir.

Son düzenleme:
Yukarda anlatmıştım Senin yapmış olduğun olay mono bir ampliye stereo (2 kanal) sinyal girmek veya tek kanal sinyal girmek.
Buradaki verim unsuru stereo giriş sinyallerinin seviyesi ile ilgili değildir ki, stereo bir kanaldaki tüm sesler aynı fazda ise bile giriş seviyesi +3db artar o kadar.
Bu da ampli volüme seviyesini belki de bir seviye düşürmek ya da yükseltmek gibidir.
PC çıkış seviyesi osilaskop ile ölçülür. Takribi 2Vpp osiloskopta görülünceye kadar PC nin ses seviyesi ayarlanır.
Bu durumda her ampli için takribi 0db giriş seviyesi uygulanacağı için her bir ampliden max gücün alınabilmesi gerekmektedir. (Hat seviyesi için)
Üstelik bu tür piyasa amplilerinde giriş ses seviyesi daha düşük bile olabilir. Yani max güce ulaşabilmek için giriş sinyal seviyesinin 300mV lar civarı olması da mümkündür.
Senin bahsetmiş olduğun performans olayı amplinin giriş seviyesinin aşırı düşmesi ise örneğin 300mV yerine 50mV gibi bir sinyal giriyorsan ampliden max gücü zaten alamıyorsun demektir.
Bu da PC nin çıkış seviyesinin ölçülmesi ile belgelenir. Yani senin söylediğin gibi stereo kaynaktaki sesleri birleştirerek değil.
HAA
Dilersen stereo kaynağı ampli ye ayrı ayrı girebilir ve her bir ön kazanç potu ile eşit olacak şekilde ayarlayarak kullanabilirsin. Bu durumda tek kazancın yukarda bahsettiğim üzere sağ ya da sol kanalda olmayan bir enstruman sesi varsa (Müziğin türüne göre) o sesleri de her iki ampliye vermiş olursun. Ama dediğim gibi sağ ve sol kanaldaki enstruman seslerinin ayrı ayrı olması çoğu eserlerde bariz değildir. Eserin icrasına göre nadiren tek kanaldan ses gelir diğer kanaldan az ses gelir.

NOT:
Bir kanalın tamamen kapalı iken diğer kanalın açıkken her iki durumda da iki ses seviyesinin yaklaşık eşit olması gerekmektedir.
YANİ...
SOL kanalı 1 nolu girişten girdiğini SAĞ kanalı 2 nolu girişten girdiğini varsayarsak.
SAĞ kanalı max açıp sol kanalı iyice kısarsak ve aynı durumu bu sefer tersine yani SOL kanalı max açıp sağ kanalı iyice kısarsak her durumdakanallar arasında duyulan ses eşdeğer olmalıdır.
Her iki kanal da max açıkken giriş ses seviyesi +3db yüksek olacağı için toplamda duyulan ses biraz daha yüksek olabilir.
Abi ben yarin volume deniyeyim. Volume denedim baya acmam lazim sesin yukselmesi icin. Ama ise yaradi.
HAA

NOT:
YANİ...
Evet abi alttaki baglantiyi uyguladim daha iyi oldu. Tesekkur ederiz.

4 adet horn hoparlorunden 1 sinde ciddi anlamda ses dusuk cikiyor. Bu mebran degistirdigim driver unit.. Ters baglanti mi yaptim acaba? 4 hoparlorden biri cok ses dusuk cikiyor.

4 adet horn hoparlorunden 1 sinde ciddi anlamda ses dusuk cikiyor. Bu mebran degistirdigim driver unit.. Ters baglanti mi yaptim acaba? 4 hoparlorden biri cok ses dusuk cikiyor.
Olası sebepler.
1 Membran bobini veya karkası mıknatısa sıkışmış veya sürtüyordur.
2 Üretim hatalı olup, empedansı fazla olabilir.
3 Kısa sürede bobini kavrulmuş olup. teli kopmadığı için verimi düşmüştür.
4 Sabit mıknatısının sağlam olduğunu varsayıyorum.

Olası sebepler.
1 Membran bobini veya karkası mıknatısa sıkışmış veya sürtüyordur.
2 Üretim hatalı olup, empedansı fazla olabilir.
3 Kısa sürede bobini kavrulmuş olup. teli kopmadığı için verimi düşmüştür.
4 Sabit mıknatısının sağlam olduğunu varsayıyorum.
Peki amfi 200 watt takilan hoparlor toplam 400 watt.
Amfi gucu yetmedigi icin bazi hoparlorlerden daha az ses cikma durumu olabilir mi? Yoksa her hoparlore esit guc mu dagilir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri