Okulumuzun amfi hoparlör bağlantısı

Abi bugun sistemi devreye aldim. Trafosuz amfiyle 2 adet 100 watt 16 ohm paralel baglayarak besledim. Amfiyi volume ancak 3'e getirebildim. Yani ceyrege. Fazlaya alinca sesde bozulmalar yirtilmalar oluyor.
100 watt hoparlorden 2 adet paralel baglayinca 200 watt demistik. Tamamiyle amfiyle ayni. Ama sesi ceyrege kadar getirebildik. Acaba bazi ses sistemiyle ilgilenen ustalarin dedigi gibi bu 100 watt lik hoparlorler ancak 20-25 watt kadar ses verebiliyor dedikleri dogru mu?
Yanlış.
Volüme 3 te ses bozuluyorsa o ampli gerçek 100W ı veremiyordur veya giriş seviyesi aşırı fazladır.
Önemli olan şudur.
Seste bozulma olmadan dinlerken hoparlör ucuna bir AC voltmetre bağlanır.
Voltmetrenin göstermiş olduğu max AC gerilim ölçülür.
Bu gerilime göre hoparlörler üzerinden geçen akım bulunur ve ampli gücü hesaplanır.
(Bilinir ki günümüz bazı uyduruk üretimler gerçek değeri vermemektedir)
Zaten ampli gücü hoparlör gücünden fazla olsaydı hoparlörler ZORTT diyemeden yanarlardı :D

Yanlış.
Volüme 3 te ses bozuluyorsa o ampli gerçek 100W ı veremiyordur veya giriş seviyesi aşırı fazladır.
Önemli olan şudur.
Seste bozulma olmadan dinlerken hoparlör ucuna bir AC voltmetre bağlanır.
Voltmetrenin göstermiş olduğu max AC gerilim ölçülür.
Bu gerilime göre hoparlörler üzerinden geçen akım bulunur ve ampli gücü hesaplanır.
(Bilinir ki günümüz bazı uyduruk üretimler gerçek değeri vermemektedir)
Zaten ampli gücü hoparlör gücünden fazla olsaydı hoparlörler ZORTT diyemeden yanarlardı :D
Genelde amfi gücü hoparlör gücünden fazla oldugunda ses fazla açmayarak hoparlörü koruma yoluna gidilir diye bir tecrübe var ve ben böyle biliyodum. YAnlışsa bilemem uzman sizsiniz.
Ölçüm noktasına gelince hoparlöre gelen ac sinyali ölçmem için frekans yüksek oldudugu için skopu okula getirmem lazım.
Hoparlöre gelen ac sinyal frekans ve genliğine örnek verebilir misiniz? Kaç v ve mv ve frekanss???

Genelde amfi gücü hoparlör gücünden fazla oldugunda ses fazla açmayarak hoparlörü koruma yoluna gidilir diye bir tecrübe var ve ben böyle biliyodum. YAnlışsa bilemem uzman sizsiniz.
Ölçüm noktasına gelince hoparlöre gelen ac sinyali ölçmem için frekans yüksek oldudugu için skopu okula getirmem lazım.
Hoparlöre gelen ac sinyal frekans ve genliğine örnek verebilir misiniz? Kaç v ve mv ve frekanss???
Öyle bir koruma yöntemi olmaz.
Müziğin headroom seviyesi denilen bir şey vardır. Bass seslerde bu daha iyi anlaşılır. Bass sesler orta frekanslardan 12 db yüksektir.
Bu da matematiksel olarak şöyle hesaplanır...
Amplinin seviyesi 3 te iken orta seslerde 5W olduğunu varsayalım.
5W referans
10W=3db için
20W=6db için
40W=9db için
80W=12db için.
Görülüyor ki ampliyi 5W lık düşük güçte açmış olsak bile arsız bir sinyal yükselmesinde max güçlere ulaşabilir demektir.
Osilaskopun var da daha ne gıbızlanıyorsun ki :D Her hoparlörün empedansı ve gücü belli olduğuna göre üzerinde olması gereken max voltaj da bellidir.
Max voltajın RMS olarak ölçülmesi ve hesaplanması esastır. O halde 8 ohm 10W lık bir hoparlör üzerinde takribi 8-10V RMS AC sinyaller okunmalıdır. Daha fazla ise hoparlöre verilen voltaj fazla olduğu için fazla güç veriliyor demektir.
Burada senin dikkat etmen gereken daha mühim bir şey var.
Osiloskopta görmüş olduğun ses sinyalleri düzgün sinüsoidal sinyaller olmalıdır. sinyallerin altından ve üstünden kurpılma oluyorsa yani sinüs sinyaller kare dalgaya dönüşüyorsa amplin sinyalleri kırpıyor demektir.
Tam kırpılmanın olmadığı noktadaki ampli çıkış gerilimi osilaskop ile rahatlıkla görülebilir ve amplinin gerçek gücü belirlenen yük empedansı hesabı ile rahatlıkla yapılabilir.
NOT: Bu ölçümler trafo 100V çıkışından yapılmaz. Sonuç hatalı olacaktır. Amplinin direk çıkış voltajı ölçülmelidir.

Öyle bir koruma yöntemi olmaz.
Müziğin headroom seviyesi denilen bir şey vardır. Bass seslerde bu daha iyi anlaşılır. Bass sesler orta frekanslardan 12 db yüksektir.
Bu da matematiksel olarak şöyle hesaplanır...
Amplinin seviyesi 3 te iken orta seslerde 5W olduğunu varsayalım.
5W referans
10W=3db için
20W=6db için
40W=9db için
80W=12db için.
Görülüyor ki ampliyi 5W lık düşük güçte açmış olsak bile arsız bir sinyal yükselmesinde max güçlere ulaşabilir demektir.
Osilaskopun var da daha ne gıbızlanıyorsun ki :D Her hoparlörün empedansı ve gücü belli olduğuna göre üzerinde olması gereken max voltaj da bellidir.
Max voltajın RMS olarak ölçülmesi ve hesaplanması esastır. O halde 8 ohm 10W lık bir hoparlör üzerinde takribi 8-10V RMS AC sinyaller okunmalıdır. Daha fazla ise hoparlöre verilen voltaj fazla olduğu için fazla güç veriliyor demektir.
Burada senin dikkat etmen gereken daha mühim bir şey var.
Osiloskopta görmüş olduğun ses sinyalleri düzgün sinüsoidal sinyaller olmalıdır. sinyallerin altından ve üstünden kurpılma oluyorsa yani sinüs sinyaller kare dalgaya dönüşüyorsa amplin sinyalleri kırpıyor demektir.
Tam kırpılmanın olmadığı noktadaki ampli çıkış gerilimi osilaskop ile rahatlıkla görülebilir ve amplinin gerçek gücü belirlenen yük empedansı hesabı ile rahatlıkla yapılabilir.
NOT: Bu ölçümler trafo 100V çıkışından yapılmaz. Sonuç hatalı olacaktır. Amplinin direk çıkış voltajı ölçülmelidir.
Tavsiyeleriniz icin tesekkurler.
Trafosuz amfimize 2 adet 100 watt 16 ohm hoparlor bagli konustugumuz gibi.
2 adet aleminyum kasamiz daha var 2 tane 100 watt 8 ohm seklinde hoparlor var iclerinde.. Bu 2 adet 8 ohmu seri baglayip digerine paralel mi baglayayim yoksa hepsini mi paralel baglayayim? Hepsini paralel baglarsam hop. empedansi 3 ohm civarinda ediyor amfi 4 ohm sadece zil caliyor istiklal marsi okunuyor.
Oneriniz nedir degerli abim?

Mebranlar geldi. 8 ohm yazmasina ragmen 16 ohmmus.
Mebranlari taktim yakin mesafede aleminyum kasqya takmadan denedim ses cikarken hafif bir zirildama oluyor arada bir. Bahceye taktim uzaktan ses iyi. Bu normal mi? Diger orjinal sokulmemis mebranlarda da vardi bu. Yakin mesafeden aralarda zinlama mi diyeyim zirildamam mi diyeyim boyle bir sorun var. Ama kablolarla alakali degil yakin mesafe harici kablolarla da denedim. Vidalari takmadan once bobinin iyice oturdugundan eminim.

Zırıldama veya zırlamayı anlatamazsın.
Ancak gösterebilirsin :)
1) ampli seviyesini iyice düşürdüğünde zırlama vırlama olmuyorsa ampli max seviyede çalışıyordur. (Giriş sinyali yüksek)
Gösterebilmek için ampli çıkışına osiloskop bağlanarak sinyaller incelenmelidir.
2) O seviyede ampli çıkış sinyalleri normal ise membran gücü aşılıyordur veya membran titreşimlerinden dolayı bir yerlere çarpıyordur.
3) Zırıldama doğrudan amplinin yaptığı bir gürültü de olabilir. Osiloskop ile rahatlıkla görülebilir.

Zırıldama veya zırlamayı anlatamazsın.
Ancak gösterebilirsin :)
1) ampli seviyesini iyice düşürdüğünde zırlama vırlama olmuyorsa ampli max seviyede çalışıyordur. (Giriş sinyali yüksek)
Gösterebilmek için ampli çıkışına osiloskop bağlanarak sinyaller incelenmelidir.
2) O seviyede ampli çıkış sinyalleri normal ise membran gücü aşılıyordur veya membran titreşimlerinden dolayı bir yerlere çarpıyordur.
3) Zırıldama doğrudan amplinin yaptığı bir gürültü de olabilir. Osiloskop ile rahatlıkla görülebilir.
Tesekkur ederiz. Evet ses kisikken her sey yolunda. Anlattiginiza gore amfi max duzeyde calisiyor.
Dogru ses acma yolu ses sinyalini max duzeye getirip amfiyi volume sifirdan baslayarak mi acmak? Anlattiginizdan bunu anliyorum.
Osloskopta ses sinyali temiz paraziteiz bir sinus olmali degil mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri