Hat Trafolu Hoparlör Bağlantısı

Beratozen

Üye
Merhabalar herkese,

Elimde 10 adet hat trafolu hoparlör bulunmakta.

WS-1308TC [ 6W ]​

Ofise bu 10 adet hoparlörü bağlayıp müzik dinlemek istiyorum. Kaç watt amfi seçmeliyim? Amfi üzerinde sadece 1 adet 100V çıkış var bu bağlantıyı nasıl yapmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Anfinizin 100 volt çıkışı var ise hoparlorunuzun de 100 volt olması lazim. Mesela aşağıdaki gibi. Bu hoparlörleri hatta paralel başlayacaksınız.

images (1).jpeg

Anfinizin 100 volt çıkışı var ise hoparlorunuzun de 100 volt olması lazim. Mesela aşağıdaki gibi. Bu hoparlörleri hatta paralel başlayacaksınız.

Ekli dosyayı görüntüle 75853
Serkan Bey,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Fakat benim problemim 10 adet hoparlörün hepsini paralel mi bağlayacağım? Bu bağlantıda ses kaybı ya da parazit gibi problemler olur mu? Hoparlörlere bir zararı olur mu? 60W Amfi yeterli mi sizce?

Saygılarımla,

Serkan Bey,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Fakat benim problemim 10 adet hoparlörün hepsini paralel mi bağlayacağım? Bu bağlantıda ses kaybı ya da parazit gibi problemler olur mu? Hoparlörlere bir zararı olur mu? 60W Amfi yeterli mi sizce?

Saygılarımla,
Hat trafolu hoparlörlerin hepsini 100 V amfi çıkışına paralel bağlamanız gerekir. Hoparlör gücünüz toplamda 60 watt ve 60 watt'lık bir amfi ile normal şekilde çalışacaktır. Ancak hat trafolu hoparlörlere paralel veya seri herhangi bir hat trafosuz hoparlör bağlamayın.

Teorik olarak anfi gücü ile goparlor gücü eşit. Calisir ama anıyı tam yüklemeyin. Anfiniz 100 watt hoparlorunuz 60 watt gibi abfi gücü hoparlor toplamından bir tık yukarı olsa iyiydi.

Sesi sonuna kadar açmayın. Sadece emniyet için söylüyorum.

Tüm hoparlörler paralel olacak.

Teorik olarak anfi gücü ile goparlor gücü eşit. Calisir ama anıyı tam yüklemeyin. Anfiniz 100 watt hoparlorunuz 60 watt gibi abfi gücü hoparlor toplamından bir tık yukarı olsa iyiydi.

Sesi sonuna kadar açmayın. Sadece emniyet için söylüyorum.

Tüm hoparlörler paralel olacak.
Serkan Bey,

Diğer kaynaklardan gördüğüm kadarıyla bir çok kişi de, amfi gücünün hoparlör gücüne eşit ya da biraz daha az olması daha iyi diyor. Teknik bir açıklaması var mıdır? Açıkçası konu hakkında hiçbir bilgim yok ve çalışma prensibini de bilmiyorum.

Sesi sonuna kadar açmamın ne gibi problemleri olur? Zaten amfinin gücü hoparlörden yüksek değil.

Saygılarımla,

Berat bey,

Güç transistorlerinin üzerinden maksimum akim akışı olacak. Pek istenmeyen bir durum.

Yani makinanin son limitlerde kullanmak gibi.

Araba kullanıyorsunuz ama her zaman her yolda araç 220 km yapıyor diye 220 ile mi gidiyoruz. Gitmiyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,173
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri