nötr ve topraklama

slm arkadaslar yeni katılıyorum ..bi sorum olacak .... ben elektrik tesisatçısıyım ve bir evde topraklama ve nötr birleştirilerek toprağa bir bakır kazık ile çakılmış ... bunun ne gibi avantajları yada dezavantajları vardır bilen arkadaslar varsa yardımcı olmanızı istiyorum.. şimdiden teşekkür ederi koly gelsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
topraklama varsa sıfırlamaya gerek yok bence nötrü ayır nötr toprak arasını ölç sıfırlamaya özellikle binalarda karşıyım

şebekenin nötr ile topraklama kazığının aynı yere bağlanması şebekedeki dengesiz yükten dolayı nötr de enektrik indüklenmesinin sizin tesisat üzerinden akmasına neden olur.eğer farklı faz ise faz --nötr arası 285 volta kadar okunabilir

sıfırlama sizin bahsettiğiniz nötr ve toprağın birleştirilmesi dengesiz yüklerde sakıncalıdır binalarda kullanılması uygun değildir bu yüzden kaçak akım varsa oda çalışmaz zaten bu sistemde

yukarda arkadaşın dediği TN-s sistem gibi geliyor bana. eğer öyleyse kaçak akım rölesinde sorun olmaz ama TN-C ve ya TN-C-S ise o zaman sorun olur.

Bu sistem malesefki bir çok binada (özellikle eski ) kullanılmaktadır son derece yanlış bir uygulamadır öümcül sonuçları da olmuştur arkadaşlar. Kesinlikle karşıyım hiç olmaması olmasından daha iyidir. Düşününkü 7.5 kw bir ani ısıstıcı şohbenle duş alırken daireye gelen nötr kablosu eridi ve koptu. Herhalde duşa gasılhanede devam edersiniz

arkadaşım snin bahsettiğin ev şehir şebekesinde enson direktenmi enerji alıyor eğer tahminim doğruysa şehir şebekerinde enson direkte nötürde bir elektrik akımı oluşur senin yapman gereken bubağlantıyı iptal edip tedaşa dilekçe yazmak

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri