Topraklama var. Sanki, toprak'a iletmiyor ?

Evet şuan itibariyle tüm hazırlıklarımı yaptım ve geldim eve başlıyorum birazdan.. :)

@confickerbelasi @Mr_YAMYAM Linux Mint 21.2 cinnamon serisini indirdim şimdi. Rufus üzerinden formatlar nasıl olmalı nasıl seçilmeli ?

1691240768046.png

@confickerbelasi @Mr_YAMYAM Linux Mint 21.2 cinnamon serisini indirdim şimdi. Rufus üzerinden formatlar nasıl olmalı nasıl seçilmeli ?

1691240768046.png
Direk böyle yazdırayımmı ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Rufus linux için destek veriyor mu bilmiyorum.
Linux için flash formatı fat32 dir.
Resme göre bu şekilde yapabilirsin.
ÖNEMLİ:
Resimde Win11 görüyorum. Bu hangi PC bilmiyorum ama anakartının sürücü desteği win11 e uyumlu değilse baştan windows kurulumun hatalı demektir.

Rufus linux için destek veriyor mu bilmiyorum.
Linux için flash formatı fat32 dir.
Resme göre bu şekilde yapabilirsin.
ÖNEMLİ:
Resimde Win11 görüyorum. Bu hangi PC bilmiyorum ama anakartının sürücü desteği win11 e uyumlu değilse baştan windows kurulumun hatalı demektir.

Yok ben piskolojik olarak rahatsızlandığım için öylesine windows 11'e geçtim. Asla bu sürüm ile işim olmaz :D Fantezi olsun diye geçiş yaptım.

Rufus destekledi belirli önerilerde ve yönergeler de bulundu ardından bende onayladım yazdı.

Resimdeki olduğu varsaydığı ayarlarla yazdı ve bitti yazma işlemi.

Ve başlıyorum tüm yazdıklarını, yönlendirdiklerini ve uygula dediklerini tüm detayları ve söylediğin şekilde bizzat yapacağım görüşmek üzre..

pc uefi mi? rufusla yazdırabilirsin ilk defa da boot etmezse tekrar yazdır.

@Mr_YAMYAM Suan icin sistemi sorunsuz kurdum. Gayet hizli ve güzel calisiyor. Dedigin gibi hic bir guncelleme yapmadim. Kurulum bitti ve ardindan bir kez restart istedi ve attim. herz ayarini 240'a aldim ve suan icin herz ile alakali sorun yok fare akici.

Simdi video izleme tarzinda islere kalkisayimi yoksa oncesinde yapmam gereken bir hamle bir adim var mi ?

Ekran karti yatiyo 😂
pc uefi mi? rufusla yazdırabilirsin ilk defa da boot etmezse tekrar yazdır.
Pc uefi ve direk rufus ile hazirladim. Yukarida bahsettigim formatta. Ilk defada yedi ve sorunsuz kurdu. Ilk asamada 4 secenek sundu. Ilk ikisi beni ilgilendirdi. Direk 64 bir linux falanca versiyonu kur vardi ve hemen altinda da ( compation ) tarzinda bir versiyon daha vardi. Ben direk duz mantik secim yaptim kurdum. Suan attigim ekrandayim..

Suan bu metni cepten yazarken karsima attigim bu resim cikti bunun uzerinden islem yapayimmi ?
Son attigim, 4. Resime ne yapacagim birlesti resimler de .. ?
@confickerbelasi @Mr_YAMYAM ikinizden şuan komut bekliyorum şu 4. resim ile alakalı başlatim mi bu güncelleştirmeyi yoksa böyle testlerimi yapıp sonrasında başlatıp ondan sonra bir daha mı testlere devam edim ?

Ekli dosyalar

• 4ECAA7BF-E2A1-479F-8C1D-897DD252A6DF.jpeg
    4ECAA7BF-E2A1-479F-8C1D-897DD252A6DF.jpeg
    189 KB · Görüntüleme: 10
  • EF3DDE7A-8C6C-45EC-8449-1D06644D525E.jpeg
    EF3DDE7A-8C6C-45EC-8449-1D06644D525E.jpeg
    189.1 KB · Görüntüleme: 9
  • F4026691-4239-4425-AD64-00DEEF303D13.jpeg
    F4026691-4239-4425-AD64-00DEEF303D13.jpeg
    244.8 KB · Görüntüleme: 10
  • A5D1583F-916E-4113-89DA-4FF440E066AB.jpeg
    A5D1583F-916E-4113-89DA-4FF440E066AB.jpeg
    250.4 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM Suan icin sistemi sorunsuz kurdum. Gayet hizli ve güzel calisiyor. Dedigin gibi hic bir guncelleme yapmadim. Kurulum bitti ve ardindan bir kez restart istedi ve attim. herz ayarini 240'a aldim ve suan icin herz ile alakali sorun yok fare akici.

Simdi video izleme tarzinda islere kalkisayimi yoksa oncesinde yapmam gereken bir hamle bir adim var mi ?

Ekran karti yatiyo 😂

Pc uefi ve direk rufus ile hazirladim. Yukarida bahsettigim formatta. Ilk defada yedi ve sorunsuz kurdu. Ilk asamada 4 secenek sundu. Ilk ikisi beni ilgilendirdi. Direk 64 bir linux falanca versiyonu kur vardi ve hemen altinda da ( compation ) tarzinda bir versiyon daha vardi. Ben direk duz mantik secim yaptim kurdum. Suan attigim ekrandayim..

Suan bu metni cepten yazarken karsima attigim bu resim cikti bunun uzerinden islem yapayimmi ?
Son attigim, 4. Resime ne yapacagim birlesti resimler de .. ?
Şimdi sadece video seyret dangıl dungul müzik dinle. İnternete gir. dolaş.
Web tarayıcın güncel olmayabilir. Sorun olmaz. Linux veri tabanından chromium'u (chrome) indirip kullanabilirsin. Firefox'u da kullanabilirsin.
Birkaç gün kullandıktan sonra PC nin durumuna bak.
Eğer win10 u da kurduysan orayı da aynı şekilde kullanabilirsin. Ancak windows için öncelikli olarak...
1- Anakart sürücülerini kur.
2-Avast antivirüs ve spybot-sd yi kur.
Windows'u da aynı şekilde kullan.
Bir hafta kadar kullandığında sorun olmazsa ekran kartını takacağız.

NOT:
Genel test kullanımında zaman zaman buradan soru sorabilir, merak ettiğin şeylerle ilgili bilgi alabilirsin.
Önemli olan PC'nin stabilitesidir.

BİR NOT DAHA: (Linux güncelleme kuralı)
Linuxta her güncelleme ayrı ayrı seçilebilir. Versiyon ve işlevleri görülebilir. Eğer ne yaptığını biliyorsan hangisini seçeceğini de bilebilirsin.
FIR.png

Senin linux sürümün benimkisi ile aynı olmasa da böyle bir açıklama görmen lazımdır.
Linuxta güncellemeler farklı katagorilerde incelenir.
Güvenlik güncellemeleri ilk sıradadır.
Yazılım güncellemeleri.
Benim resimde olduğu gibi firefox güncellemesi yazılım güncellemesidir. Firefox51. sürümünden sonra java desteğini çektiği için ben üst sürümlere güncellemedim. Bunun dışında tüm güvenlik güncellemelerini manual olarak tek tek güncelledim. Benim linux artık eski olduğu için güvenlik güncellemesi yayınlanmıyor.
Çekirdek güncellemeleri.
Sistemin donanımına göre linux çekirdeği güncellemesidir. Acemi kullanıcılar için önerilmez. Sistem kararsızlığına yol açabilir, sistemi kullanılmaz hale bile getirebilir.
Güncelleme bilgi birikimi ve tecrübe gerektirdiği için şimdilik hiçbir güncelleme yapmanı önermedim.
Aslında senin tek yapman gereken şey kodeklerin indirilmesidir.
Kodekler başlıca video ve ses üzerinedir. Bu sebeple video veya ses ile ilgilenirken sorun olursa hangi kodeklerin kurulacağı konusunda sistem seni yönlendirecektir.

Son düzenleme:
Suan icin sistemi sorunsuz kurdum. Gayet hizli ve güzel calisiyor. Dedigin gibi hic bir guncelleme yapmadim. Kurulum bitti ve ardindan bir kez restart istedi ve attim. herz ayarini 240'a aldim ve suan icin herz ile alakali sorun yok fare akici.
Bir haftalık süreden sonra konu sahibi arkadaştan herhangi bir şikayet gelmediğine göre bilgisayarının normal çalıştığını varsayabiliriz.
Bu konu açıldığından bu yana bazı forumları gezdim. Benzer sorunları aradım.
Ancak hiçbir forumda teknik açıklama olmadığı gibi basit öneriler sunularak sonuca gidilmeye çalışılmış.
Bu gibi sorunların kaynağının bilinmediği veya yanlış bilindiği açıkça anlaşılmaktadır.
Konumuz içerisinde önerilmiş olan linux işletim sistemi kurulumu sadece bir PC'nin donanımsal hatalarının olup olmadığının kanıtlanabilmesi içindir. Eğer windows işletim sistemi de ilmine uygun olarak kurulsaydı, windows sistemde de sağlıklı çalışacaktı.
Arkadaşımız @ozgurece35 in eski bilgisayarına kurmuş olduğum XP ve ubuntu studio işletim sistemleri ile tarihi geçmiş bir bilgisayarı nasıl iş istasyonuna dönüştürdüğümüz ve bu eski pc'yi hala kullanıyor olduğunu kendisi de ifade edecektir.
Demek ki konu sahibi arkadaşın başlarda belirtmiş olduğu üzere...
1) Şebeke hattının PC üzerindeki etkileri. (Yanlış) Özel hat çekmiş olmasına rağmen zaten sorun hallolmamış.
2) Statik elektrik ve PC (Yanlış)
Konumuzun özü sadece bir PC'nin kurulumu ve optimizasyonudur.
Tabii ki bir PC'yi şebeke parazitleri de etkileyebilmektedir. Daha doğrusu şebeke parazitleri sadece PC leri değil çoğu elektronik cihazları etkileyebilmektedir. Ancak şebekedeki parazitlerin tespit edilebilmesi zor ve pahalı olduğu için bir ev kullanıcısının bunu bilmesi mümkün değildir.
Çok üst seviye cihazlarda (özellikle tıbbi cihazlarda) bu gibi durumlar için, oldukça pahalı ve ince detaylı ölçüm ve uygulamalar söz konusudur.

Ben çoğu zaman en kritik noklarda yanılmadım yanılmamaya da devam ediyorum. Şu zamana ve vakte kadar varsayılan sayılmayan sizin anlattıklarınız benim bilgilerim araştırmalarım forumlarda gezmelerin a'dan z'ye herşeyi ile en detaylı hali ile denedim ve hala düzelmedi.

Donanımsal bir arıza yok. yazılımsal da yok. toplamda 7 kasa topladım amd intel karışık olarak her biri yıllardır aynı sorunu yaşatıyor yaşatmaya da devam ediyor.

Neyse zaten pek umudum yoktu bir ihtimal belki dedim işe yarar ama yaramadı. Ben bilir kişilere aslında çok güzel bir ayrıntı verdim ama buna rağmen çözülemedi bu olay tamamen elektrik bazlı bir şey ama ne olduğunu bilgim olmadığı için çözemiyorum.

1- Bir önceki B550 amd chipset'ine sahip bir anakartım bu arazı ile uğraştığım zamanlarda aynı zararı görmüştü ve görüyordu. Bende bu kartı bir başka arkadaşın sistemine takıp kullanmasını istedim. Kartı taktık ama hiç bir şekilde işlemciyi görmedi. Ama ben sistemden sökmeden önce intel'e geçmeden önce calısıyordu. Sonra sağlam anakart tamircilerinden birini buldum ve olayı anlattım. Bırak dedi bıraktım aradı Kuzey - Güney köprüsü anakartı anakart yapan en önemli bir yongadan bahsetti. Ve o zarar gördü ee tamiri mümkün mü dedim hayır dedi sadece o değil bir çok kişi dedi 10 tl verdi ve gittim. UPS,Regülatör hiç biri fayda etmiyor bu lanet olaya yalnızca bir abimiz bana bir parça yollamıştı EMC FILTRE diye hatırlıyorum adını o da bir tık işe yarar gibi oldu sensivite arttı klavye kullanımı değişti. işte arıza burda USB portlarına müdahale eden bir akım var bu akımda daha önce de dediğim gibi " ARIZALI BİR USB AYGITI BAĞLI" reaksiyonları veriyor anakart bunu görebiliyor hissedebiliyor ama neden kaynaklandığını açıklayamıyorum.

2- Donanım olayına gelecek olursak, toplamda 7 anakart birbirinden farklı herzlere sahip ramler işlemciler ekran kartları anakartlar montörler 2k 4k 27" 24" bütün display portların serisi 1.1 1.2 1.3 1.4 aynı şekil de HDMI'lar. Uzay modülü yaparak kombinasyonlar 3 4 bin den fazla format windows'un tüm sürümleri, sürümleri derken tüm versiyonlar ve dahil sürümler.

hadi diyelim bende kasa da sorun var :D ki zaten ısrarla elektrik bazlı şu USB muhabbeti arızası mecvut biliyorum dedim ki hadi bende sorun var ben yakalayamadım.

Mahalleden arkadaşın biri abi ben laptop alcam hem oyun hemde ders için lazım dedi bende önerdim tamam dedi ama dedim aldıktan sonra laptopun şarjını evde fulleyip bana getirir misin dedim tamam dedi ve getirdi sarjdayken açtım video izliyorum zerre takıla takıla kasma muhabbetleri vs yok. Şarjta taktım hemen başladı ufaktan gördüm dedim çocuk kıllanmasın söktüm bağlantısını düzeldi yani olay burda da yatıyor ama anlatabilmem ve anlayabilmek olay. Cocugunki de zarar görmesin kalıcı diye yolladım onu. O da sordu abi ne oldu naptık ? dedi yok bişi abim dedim eline ayagına saglık hayırlı olsun dedim yolladım cocugu.

neyse daha fazla uzatmayacağım bu olayı cözebilecek tek bir kişinin var olduğuna inancım gitmişti zaten belki burda yakalarız dedim ama ya ben anlatamadım yada anlaşılmadı 4 5 yıldır uğraşıyorum pc'nin bu arıza olayı sanırım burda bu son yazdıklarımla son buluyor.. Herkesin gözlerine ellerine ve aklına sağlık teşekkür ederim.. Yine hüsran..

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri