Çevre betonu içinde kullanılacak boru tipi ve yeraltı buat

absinthes

Üye
Merhaba.
İnşaatımın bitmesine az kaldı ve müstakil arazide aydınlatma ve ardiye için çevre betonuna başlayacağız. Kalıplama yapıldıktan sonra aydınlatma, ardiye, monofaze dalgıç motor için elektrik hattı, TV anten kabloları, son olarak data hatlarını oluşturacağım. Çevre betonunda 10 metrede bir yeraltı buatlar kullanacağım. 20x20x20 olandan. Boru olarak izole çelik spiral kullanmayı düşünüyorum. 18mm Mutlusan Eko.

Herhangi bir problem olur mu? Bu borular ne kadar dayanıklı? Esnetince hemen kırılıyor çünkü ama üstüne baskı geldiğindeki davranışı nasıl olur bilemiyorum. Beton altında kalacağından sonradan müdahale edemeyeceğim. Zaten bu sebep ile 20 metrede bir yeraltı buat kullanacağım. Totalde 300 metre izole çelik boru kullanacağım. 300 metre toplam gereken miktardır. Tek seferde en uzun 20 metre boru kullanımı olacaktır. Data hattı için, RG6 kablolar için antigron kablolar için hepsinde Mutlusan Eko izole çelik spiral kullanacağım. Mantıklı mı? Masraflı olacak ama başım ağrımasın yeter 10-20 sene sonra.

Ek olarak daha yapı yeni olmasına rağmen topraklama zayıf çıktı meger ile yaptığımız ölçümlerde. Temel topraklamada kullandığımız galvaniz kazıklar istenilen performansı veremedi. Sonuç olarak aralarında 4 metre olacak şekilde 2 adet 250mikron 1.5mt bakır kaplama çubuk çakarak problemi çözdük. SOM denedik girmedi. Çelik bakır kaplama o yüzden. Üretici 30 sene garanti vermiş 250 mikrona. Bakır çubuklardan ayrı ayrı 4mm NYA kullanarak temel topraklamaya eşpotansiyel bara ile bağlamayı düşünüyorum. Sağlıklı olur mu?

Teşekkürler cevaplar için.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba, çelik spiral iyi bir tercih değil. Korige borusu veya plastik kangal boru kullanmalısınız. Topraklama için kaplama çubuk yanlış tercih, bakır geçme çelik çubuk veya bakır ağ yada sıcak galvaniz kaplı malzemeler doğru tercihler olur. Buatlar bence küçük, iki misli daha büyük olsa iyi olurdu. Topraklama irtibatinda 4 mm2 kablo çok ince 50 mm2 olmalıdır.

Merhaba, çelik spiral iyi bir tercih değil. Korige borusu veya plastik kangal boru kullanmalısınız. Topraklama için kaplama çubuk yanlış tercih, bakır geçme çelik çubuk veya bakır ağ yada sıcak galvaniz kaplı malzemeler doğru tercihler olur. Buatlar bence küçük, iki misli daha büyük olsa iyi olurdu. Topraklama irtibatinda 4 mm2 kablo çok ince 50 mm2 olmalıdır.

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle.

Çelik spiral neden iyi bir tercih değildir? Maliyet açısından mı yoksa tırtıklı yapısından dolayı sustanın takılma olasılığından mı? Bakır geçme çelik çubuk inanın bulamadım yoksa onu alacaktım. Ağ olana bakmadım ancak araştıracağım. Temele açıkçası sıcak galvaniz köşebent çakılmıştı ancak direnç çok fazla çıktı. Ek olarak okuduğum kadarıyla galvaniz ürünleri topraklamada maksimum 3-5 sene kullanırsınız yazıyordu. Kısa sürece galvanizi atan çelik çürüyüp gidiyor, direnç artıyor yazıyordu. Sizin yorumunuz nedir?

Evime gelen kablo 5x4mm antigron panodan. ondan dolayı 4mm'den fazla kullanmak mantıklı mıdır? Tek daire. 150m2 villa müstakil arazide.

Buatla konusunda haklısınız ancak çevre betonum 50cm olduğundan daha büyük kullanamıyorum. Donatıya pay kalmıyor.

Saygılarımı sunarım,

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle.

Çelik spiral neden iyi bir tercih değildir? Maliyet açısından mı yoksa tırtıklı yapısından dolayı sustanın takılma olasılığından mı? Bakır geçme çelik çubuk inanın bulamadım yoksa onu alacaktım. Ağ olana bakmadım ancak araştıracağım. Temele açıkçası sıcak galvaniz köşebent çakılmıştı ancak direnç çok fazla çıktı. Ek olarak okuduğum kadarıyla galvaniz ürünleri topraklamada maksimum 3-5 sene kullanırsınız yazıyordu. Kısa sürece galvanizi atan çelik çürüyüp gidiyor, direnç artıyor yazıyordu. Sizin yorumunuz nedir?

Evime gelen kablo 5x4mm antigron panodan. ondan dolayı 4mm'den fazla kullanmak mantıklı mıdır? Tek daire. 150m2 villa müstakil arazide.

Buatla konusunda haklısınız ancak çevre betonum 50cm olduğundan daha büyük kullanamıyorum. Donatıya pay kalmıyor.

Saygılarımı sunarım,

Merhaba, çelik spiral zamanla çürür ve tıkanır. İlk başlarda ise tırtıklı yapısı işçiliği zorlaştırır. Gerek maliyet açısından,gerek işçılık ve kolaylik açısından kötü bir seçimdir. Plastik boru her yönden en uygun olanıdır.
Galvanizli topraklama malzemeleri ile ilgili olarak; elektro galveniz olanlar çok kısa ömürlüdür. Sıcak daldırma yöntemi ile yapılanlar en az 100 yıl garantilidir. Sizin kullandığınız kaplama çubuklar 1 yıl sonra çöp olur. Topraklama materyali olarak her zaman som bakır, en az 2 mm kalınlıkta geçme bakır, sıcak daldırma galvanizli Çelik kullanılması gerekir. Bakır veya galveniz kaplamalar mikron kalınlıklarda olur ve ömürleri 1-3 yıldır.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Söyledikleriniz dahilinde spiralleri iade edeceğim. Bunu almayı düşünüyorum,
https://www.toptanelektrikmalzemeleri.com.tr/25-lik-10-atu-yeralti-kangal-boru-u2586

HF versiyonuda var, hangisini tavsiye edersiniz? Önerebileceğiniz marka var mıdır?

Ek olarak sıcak galvaniz kazığa bakırı hangi yöntem ile sabitlemeliyim? Termo kaynak uygulamasında galvaniz + bakır çalışırsa termo kaynak yaptırayım diyorum.

Önerebileceğiniz ürün var mıdır sıcak daldırma kazık için?

Saygılarımla.

güzel insan, @tknsyn ustamızı dinle istersen. bir de az buçuk çevreci olarak küçük örnekler vereyim. metal doğada ne kadar zamanda oksitlenir ve çözünür? plastik dediğimiz bela doğada kaç yılda bozunup çözünüyor? hele hele toprak altı işlerde plastik her zaman bir numaradır, çünkü güneş görmüyor. bir de kar edeceğim diye size ucuza malzeme satan veya işinizi ucuza çıkaran kişilere biraz şüpheyle yaklaşın. her işin bir kuralı vardır, ama güzel ülkem olmuş ..... yeri. insan hayatını geleceğini çalanlarla dolu. bu çakalların içinde kurt olmak lazım.

güzel insan, @tknsyn ustamızı dinle istersen. bir de az buçuk çevreci olarak küçük örnekler vereyim. metal doğada ne kadar zamanda oksitlenir ve çözünür? plastik dediğimiz bela doğada kaç yılda bozunup çözünüyor? hele hele toprak altı işlerde plastik her zaman bir numaradır, çünkü güneş görmüyor. bir de kar edeceğim diye size ucuza malzeme satan veya işinizi ucuza çıkaran kişilere biraz şüpheyle yaklaşın. her işin bir kuralı vardır, ama güzel ülkem olmuş ..... yeri. insan hayatını geleceğini çalanlarla dolu. bu çakalların içinde kurt olmak lazım.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ustamızın dediklerini dikkate alıp spirallerimi 25lik HF kangalla değiştireceğim.

Şu an için tek soru 4mm topraklama kablosu kalıyor. Ustam 50mm2 dedi. Evime panodan gelen kablo 5x4mm2 antigron. Bu aşamada yine de 50mm2 kullanmalı mıyım? Müstakil arsa, 150m2 villa. Tüketim hayli az.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ustamızın dediklerini dikkate alıp spirallerimi 25lik HF kangalla değiştireceğim.

Şu an için tek soru 4mm topraklama kablosu kalıyor. Ustam 50mm2 dedi. Evime panodan gelen kablo 5x4mm2 antigron. Bu aşamada yine de 50mm2 kullanmalı mıyım? Müstakil arsa, 150m2 villa. Tüketim hayli az.
kablo konusunda ustamızın tavsiyesi dinlemek lazım, müstakil arsa, tüketim çok az, ben zaten uzun süre kalmayacağım, vb. bunlar önemli değil. önemli olan standart ne olmalı. belki bu önümüzdeki 5 yıl az kullanılacak, peki 5 yıldan sonra yaşayan bir ev olursa ne olacak? bu gün için yeterli dediğin standardın altında kalan, o gün yeterli olacak mı? yani ben kendi kendime konuşuyorum. yine de siz bilirsiniz.

kablo konusunda ustamızın tavsiyesi dinlemek lazım, müstakil arsa, tüketim çok az, ben zaten uzun süre kalmayacağım, vb. bunlar önemli değil. önemli olan standart ne olmalı. belki bu önümüzdeki 5 yıl az kullanılacak, peki 5 yıldan sonra yaşayan bir ev olursa ne olacak? bu gün için yeterli dediğin standardın altında kalan, o gün yeterli olacak mı? yani ben kendi kendime konuşuyorum. yine de siz bilirsiniz.

Sonuna kadar haklısınız. Olması gerektiği gibi yaptıracağım her detayı. Teşekkür ederim ustam, saygılarımla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri