nötr toprak arası neden 220 V?

b_cem

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Çok acil yardıma ihtiyaç duyduğum bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum, acil olmasının sebebi şu ki şu anda Afganistandayım ve yarından sonra Türkiye'ye dönmem gerekmekte

Buradaki bir tesisimizde yaşanılan bir problem var ve açıkçası kafamı çok karıştırdı,

Tesis bir çamaşırhane, 400 KVA lık Transformatörümüz mevcut.

Sorunum şu faz-faz arası 380-400 v u normal olarak görüyorum
Faz nötr arası 205-225 arası değişiyor, bu değişimleri 500 KVA lık bir servo regulatör vasıtasıyla bir nebze düzenleyebiliyoruz.

Lakin kafamı karıştıran nokta nötr-toprak arasında ölçtüğüm 220 V.

Dengesiz yüklenmeden olabilir mi diye düşündüm fakat bu durumda net 220 V görmeyeceğimi düşünüyorum ( nötrden 35 A civarında akım geçiyor=

Trafo izolasyonunda mı, nötr hattında mı işletme topraklamasında mı arıza var bir fikrim yok, tesis şu anda faal, lakin geçmişte makinelerin enerji kartlarında arızalar oluşmuş durumda,

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Madem konu hortladı konu ile ilgili taze bir soru ile ortak olayım.;)
Geçen gün bina girişinden fazın bağlı olduğu sigorta kapalı halde çatıya kurduğum termosifonun banyodaki kablolarını anahtar yerine kullanacağım bir otomattan daha geçirip bağlarken, farkında olmadan nötr ve toprak kabloları birbirine temas etti ve K.A.R. attı. Sebebini bir türlü anlayamadım. Prizden faz nötr arası 221V faz toprak arası 225V ?
Toprak sağlam nötr mü sorunlu?

Madem konu hortladı konu ile ilgili taze bir soru ile ortak olayım.;)
Geçen gün bina girişinden fazın bağlı olduğu sigorta kapalı halde çatıya kurduğum termosifonun banyodaki kablolarını anahtar yerine kullanacağım bir otomattan daha geçirip bağlarken, farkında olmadan nötr ve toprak kabloları birbirine temas etti ve K.A.R. attı. Sebebini bir türlü anlayamadım. Prizden faz nötr arası 221V faz toprak arası 225V ?
Toprak sağlam nötr mü sorunlu?

nötür-koruma topraklaması temasında KAKŞ'nin açması ya da açmaması direkt arıza işareti değildir.

nötür-koruma topraklaması temasında KAKŞ'nin açması ya da açmaması direkt arıza işareti değildir.
Ama kacak akim rolesinin çalışır durumda olduğuna işaret sayılabilir. Amma velakin kacak akim rolesinden akim geçmeyen yüksüz durumlar için atmamasi gerekir .

yük akımı sıfırken, nötür-toprak temasında KAKŞ açma yapıyor:

Demek ki sıfır değilmiş. Yoksa mantıklı bir izah göremiyorum . Bu videoları da izlemedigimi daha önce söylemiştim canım ustam , yok ısta tv , yok pasta tv . Hiç işim olmaz böyle kanaat önderi tipli traştan kanallarla .

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri