makinayı çalıştırdığım zaman plc kendini kapatıyor.

sedat160

Üye
Merhaba elimde bi tane omron plc ile çalışan cnc var.Bazen makinayı çalıştırdığım zaman plc kendini kapatıyor.bazende normal çalışıyor.bu sorunu bi türlü çözemedim ama elektrikle ilgili olabileceğini düşünüyorum.Yardımc olabilirseniz sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sedat160 ' Alıntı:
Merhaba elimde bi tane omron plc ile çalışan cnc var.Bazen makinayı çalıştırdığım zaman plc kendini kapatıyor.bazende normal çalışıyor.bu sorunu bi türlü çözemedim ama elektrikle ilgili olabileceğini düşünüyorum.Yardımc olabilirseniz sevinirim.
plc kendını kapatıyor derken plc nın o anda hangı modda oldugunu gorme sansınız varmı.plc nın modelı hakkında bılgı vermenızı rıca edecem.bırde harıcı guc kaynagınızı kontrol etmenızı onerıcem.cunku bu guc kaynagı asırı yuklenme netıcesınde calısamamakta olabılır.

plc beslemesinede enerji kesilmesi mi oluyor.power suply da enerji varken cpu üzerindeki power lambası sönüyorsa cpuda problem olabilir.birde I/O besleme güç kaynağına bak onda bir kesinti olabilir.(24vdc)

sedat160
senin cnc tezgahının problemi il ilgili olarak;
plc ile beraber çalışmakta olan panel in hebrleşme sorunu olabilir.cqm serisi plc lerd rs232 portu modülerdir dolayısıyla haberleşme kesintisi sarsıntıdan olma ihtimali var. ama bu arada kullandığın panel veya panel pc ile plc arasındaki kablo , pano içerisindeki diğer elemanlardan statik olarak etkileniyor olablir bu durumda haberleşme kesintisi olabilir.servo sürücü ler harmonik kaynağıdır veya kontaktör çekip bırakma esnasında oluşan pick lerden dolayı harmonik yayabilir bu durmda plc çalışır ama panelle haberleşme sorunu yaşayabilirsin.iyi bir topraklama yapmanı tavsiye ederim.gerekirse plc ile panel arasındaki haberleşme kablonu kesit olarak daha kalın ve shield ı kaliteli bir kablo kullan.pano içi kumanda voltajını izolasyon tarfosu kullan.yani kumandan 220 volt ise 380/220 izolasyon trafosu kullanrak nötrü panodan ayır.
sonuç olarak mevcut plc de hbaerleşme kesilmesi durumunda plc ye ait haberleşme hatası bit i set olur plc enerjisi keilmeden resetlemez.kesinliklede haberleşme sağlamaz.cnc makineleri sarsıntılı ve harmonik yayan bir makine olduğundan iyi bir topraklama ve önemli ekipmanlardaki sarsıntıya maruz kalan kısımlarına dikkat etmen gerekiyor

besleme yetersiz plc yi besleyen güç keynağının 10-20 A fazla olanı ile değiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
24 v besleme ile ilgili bir problem diye tahmin ediyorum....plc beslemesini diğer componentlsrdsn ayırın..veya büyütün trafoyu

cnc yı actıgında we plc calısmadıgında ısletmede dıger makınalar calısıyormu eger boyle bısey warsa ısletmenın gorunun gucu yetersız olabılır

kapanıyor derken hiç bir uyarı ledi yada ona benzer bisey de mi yok kapandıgı anda neler oluyor onlar gözlenmeli power supply ın cıkısına bakılarak cıkıs voltajında herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakılmalı sorun yoksa bazı tezgahlarda koruma amaçlı kumanda devre kesici kontaklarda kullanılıyor onlarda da sorun olabilir

merhaba arkadaşlar benimde daha önce böyle bir durum başıma geldi hata topraklamadaymış topraklama koblo kesitin ince olabilir yada işletme topraklamasından aldıysan harmoniklerde sebep olabiliyor ben harici topraklama yaparak bu sorunu çözmüştüm ....hala bir arıza yok cihazda...

soyle bı sorunda olabılır tesıs 3 faz besleme dır fazlardan plc ye gelen hat ta bazen dalgalanmalar olabılır bıre bır basıma geldı bıran faz notr arası a.c. 150 volta ınıyor 4 saniye sonra tekrar a.c. 220 volta geliyordu böyle bir sorunu bire bir yasadım

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri