Kablo Kesiti ve Gerilim Düşümü

280 lik kablo gerek dediklerin için buda 5.3484 gerilim düşümü yapıyor sen 300 lük seçersen iyi edersin

bu işine yarayacaktır

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@Tesla3000 anlıyorum fazla akım çekebilir ama 250 kw'lık motordan bahsetmiyorum toplam gücüm 250kw ve motorları büyüklük sırasına göre çalıştırırsam bu fazla akım sorun olmayacaktır. teşekkürler
280 lik kablo gerek dediklerin için buda 5.3484 gerilim düşümü yapıyor sen 300 lük seçersen iyi edersin
@NÇ şimdi gerilim düşümünü hesaplarken 380 mi almam gerek 400 mü benim bazı yerlere 402v geliyor fakat tesis devreye girince bu düşüm gerçekleşiyor bu durumda %3'lük sınır yerine %5lik sınır sorun olmayacaktır?? @Tesla3000

Enerjisini şehir elektrik şebekesi A.G den alan tesislerde;

Elektrik Tesisleri Yönetmeliği esaslarına göre hareket edilir. Bu tesislerde bina ana dağıtım panosu (kofre) ile en son tüketici arasındaki gerilim düşümü

motor tesisatlarında %3;

Kendi transformatörü olan tesislerde

400 V trafo nominal gerilimine göre izin verilen bağıl gerilim düşümü %10 dur (en fazla 40 V).

380 V işletme gerilimine göre izin verilen bağıl gerilim düşümü %5 dir.

Neyi anlamaya çalıştığını anlamadım sen şimdi 185 lik kablo ile sorunu çözmeyimi düşünüyorsun? sıraya göre çalıştırırsam sorun olmayacak demişsin diğer bir kısım önceki 150 kw kısım 400 göre çekilmiş 380 e göre çekilseydi 240 lık kablo cekmeleri gerikirdi yani üstüne koycağın 100 kw kısımda bu hattan beslenecekse onuda 400 e göre hesaplarsan sana toplamda eğer hepsi tam güçte çalışacaksa 300 lük kablo gerekir tabi bunlar benim düşüncelerim başka abilerede sor istersen.

Son düzenleme:
@NÇ hocam ben anlık yüklenme akımlarından bahsettim . Evet 185'lik ile yeni hat çekmeden halledebilir miyim diye soruyorum bana kalırsa tekrar 185'lik le yeni hat çekmek olacaktır çünkü sabit bişey söylenmiyor ekleme yapılabiliyor

yani en garantisi yeni hat çekmek bencede yoksa 250 kw aynı anda kullanılırsa kaldırmaz kablo 100kw içinde min 120 lik kablo yeter yeni çekeceksen

Hocam ,şimdi 1x185'lik ana besleme kablosu 300m mesafede toplam 150kW motor gücünü besliyor. Gerilim düşümünü hesapladığımızda %3 civarı çıkıyor. Peki ben bu gücün üstüne 100kW daha ekleyip toplamda 250kW gücüm olursa , gerilim düşümü %5,43 (400v olarak hesaplıyorum) oluyor , aynı besleme bu gücü kaldırır mı , gerilim düşümünü artırmam 380'nin altına düşmesini sağlayacak akım sınırına bakmadan otomatikman

Mevcut durumdaki beslemede de sorun var muhtemelen gerilim düşümü hesabı 185 lik kablo ve 150 kW yüke göre yetersiz siz buna 100 kW daha eklerseniz durum daha da kötü olur.Yeni gerilim düşümü hesabına yükün reaktif gücünü 250 kW güç üzerinden hesap ettiğimiz de 500 mm kare iletkenin bile gerilim düşümünü kurtarmadiğini görüyoruz.

Son düzenleme:
Mevcut durumdaki beslemede de sorun var muhtemelen gerilim düşümü hesabı 185 lik kablo ve 150 kW yüke göre yetersiz siz buna 100 kW daha eklerseniz durum daha da kötü olur.Yeni gerilim düşümü hesabına yükün reaktif gücünü 250 kW güç üzerinden hesap ettiğimiz de 500 mm kare iletkenin bile gerilim düşümünü kurtarmadiğini görüyoruz.
hocam anlamak için soruyorum programdan hesapladığımda bunun için min sınır 3x300mm yeter diyor nasıl 500 çıktı,teşekkürler gerilim düşümü 5,34v olduğundan mı bunu 3v altına indirmek için diyorsanız haklısınız

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri