Kablo Empedansından Dolayı Gerilim Düşümü Hesabı

Bu gibi senaryolarda kablo kapasitesi sadece kaçak akımı ifade edecektir.
Yani kablo kapasitansından dolayı 250m uzunluktaki bir hattın çıkışında yük olmasa bile kablodan mili amperler seviyesinde akım akacaktır.
Bu akımı uygun bir ölçü aleti ile rahatlıkla ölçebilirsiniz.
Ancak kablonun boştaki durumundan dolayı kablodan akan akım çıkıştaki ölçüme etki etmeyecektir. Çünkü akım çok düşük olacağı için yük akımı üzerine hiçbir etkisi olmayacaktır.
Ancak çıkıştaki ölçüm ve ölçü aletlerinin giriş karakteristiğini ele alırsak, nötr hattı etkileşiminden dolayı parazitlere açık bir yapıda olabilir.
Örneğin saf omik dirençli bir ölçü aleti ile ölçüm almak ile, yarı iletkenli veya bobin etkisi olan bir ölçü aleti kullanılıyorsa, gerek havadan gerekse nötr hattı etkileşimlerinden dolayı ölçü aletine gürültü karışıp ölçümü etkileyebilecektir.
Bu gibi senaryolar için bu tür uzun hatlar blendajlı kablolama ile ve özel topraklama yöntemi yapılarak çözülmektedir.
Forum içerisinde bu tür senaryolara sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Gerilim referansı, GKRC-02F gerilim koruma rölesi üzerine girecek. Referans gerilimindeki bir problemde GKRC-02F'in çıkış vermesi sağlanacak. 2.5 mm2'lik kablo 250 metre mesafe için problem olur mu?

2 kabloyla 2 fazın gerilim ölçümünden geldiğimiz yer burasıysa neden 4x kablo yerine sadece kontak sinyalini kullanarak daha az kabloyla bu iş'i halletmiyorsunuz sorusunu bile sormak gelmiyor içimden. bundan sonrası artık şalter açtırmadan transfer panosuna kadar gider...

2 kabloyla 2 fazın gerilim ölçümünden geldiğimiz yer burasıysa neden 4x kablo yerine sadece kontak sinyalini kullanarak daha az kabloyla bu iş'i halletmiyorsunuz sorusunu bile sormak gelmiyor içimden. bundan sonrası artık şalter açtırmadan transfer panosuna kadar gider...
Çok haklısınız. Sahadaki mevcut duruma göre çözüm bulmaya çalışıyorum sadece. 2.5 mm2'lik kablo ile baradan 250 metre mesafede GKRC-02F'in çalışması ile ilgili sorun yaşar mıyız?

Çok haklısınız. Sahadaki mevcut duruma göre çözüm bulmaya çalışıyorum sadece. 2.5 mm2'lik kablo ile baradan 250 metre mesafede GKRC-02F'in çalışması ile ilgili sorun yaşar mıyız?
Neden roleyi referans alınacak yere koyup sadece röle kontak çıkışını taşımayı düşünmüyorsunuz. Arkadaşlar bunu sordular 250 metre 4x kablo çekmenin hiç bir mantığı yok .En başından beri gram gram bilgi paylaşıyorsunuz. Konu uzadıkça uzuyor gereksiz yere .

Arkadaş gerilim koruma rölesi kontrol edeceğin baralara yakın konulur. Röle çıkışı ile 250m ötede kontaktör çektirip istediğini yaptırabilirsin.
Gerilim bilgisini niye 250m öteye taşıyıp risk alayım.
Kulağı tersten göstersem olur mu gibi bir soru bu !

Arkadaş gerilim koruma rölesi kontrol edeceğin baralara yakın konulur. Röle çıkışı ile 250m ötede kontaktör çektirip istediğini yaptırabilirsin.
Gerilim bilgisini niye 250m öteye taşıyıp risk alayım.
Ben sizi anlıyorum sayın abilerim :) . Siz mantığa en uygun olanını söylüyorsunuz bunu ben de anlıyorum. Benim sorduğum kısmı aydınlatabilirsek bana yardımcı olacak. Teşekkür ederim.

Ben sizi anlıyorum sayın abilerim :) . Siz mantığa en uygun olanını söylüyorsunuz bunu ben de anlıyorum. Benim sorduğum kısmı aydınlatabilirsek bana yardımcı olacak. Teşekkür ederim.
Fareye kemirgene karşı tedbir alacaksın, manyetik etkileşim olmayacak yamyamın dediği gibi şiltli zırhlı kablo kullanacaksın. İletkenlerin bir arada olması da risk yaratabilir.
Ben kulağı tersten göstermem bu kadar olumsuzluk ve risk varken de onay vermem.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri