Kablo Empedansından Dolayı Gerilim Düşümü Hesabı

Bir noktadaki gerilim değerini 250 metre mesafeden sağlıklı sınırlar içerisinde ölçmem gerekli. Hatta herhangi bir güç taşınmayacağı için gerilim düşümü hesabını nasıl yapabilirim? Burada sadece kablonun empedansından dolayı oluşan güç kaybına mı odaklanmak gerekir? Yardımınızı rica ederim. (Hesap için formül varsa daha iyi olur.)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir noktadaki gerilim değerini 250 metre mesafeden sağlıklı sınırlar içerisinde ölçmem gerekli. Hatta herhangi bir güç taşınmayacağı için gerilim düşümü hesabını nasıl yapabilirim? Burada sadece kablonun empedansından dolayı oluşan güç kaybına mı odaklanmak gerekir? Yardımınızı rica ederim. (Hesap için formül varsa daha iyi olur.)
Yük olmayan bir hatta kayıp ve gerilim düşümü nasıl olacak anlamadım?

kablolar ölçü aleti probları gibi düşünülüyor anladığım kadarıyla. ölçü aletinin iç direnci de yok sayılıyor. ac/dc'mi, gerilim seviyesi falan gizli bilgi muhtemelen :)

Son düzenleme:
Siz önce ne yapmak istediğinizi bir ayrıntılı anlatsanız. Teorisini sonra konuşuruz.
Bir barada 400V AC 3 faz 1 nötr sistemim var. Bu baradan 250 metre kablo mesafesinde gerilim düşümü yaşamadan yine 400V ölçüm yapmak istiyorum. (Herhangi bir güç taşınmayacak yani sadece gerilimi ölçeceğim.) Bunun için uygun kablo kesitini araştırıyorum.

Son düzenleme:
Bir barada 400V AC 3 faz 1 nötr sistemim var. Bu baradan 250 metre kablo mesafesinde gerilim düşümü yaşamadan yine 400V ölçüm yapmak istiyorum. (Herhangi bir güç taşınmayacak yani sadece gerilimi ölçeceğim.) Bunun için uygun kablo kesitini araştırıyorum.

Bence siz soruyu tam olarak anlamadınız. Aşağıdaki detaylı açıklamama bakabilirsiniz.

"Bir barada 400V AC 3 faz 1 nötr sistemim var. Bu baradan 250 metre kablo mesafesinde gerilim düşümü yaşamadan yine 400V ölçüm yapmak istiyorum. (Herhangi bir güç taşınmayacak yani sadece gerilimi ölçeceğim.) Bunun için uygun kablo kesitini araştırıyorum."
Bunu kablolu yapmak yerine bence kablosuz yapmanın imkanlarını araştırmak daha mantıklı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri